Судове рішення #14096245

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ


"10" березня 2011 р.Справа № 9/4/5022-94/2011


Господарський суд Тернопільської області

у складі   судді Гевка В.Л.             

Розглянув справу

за позовом  Комунального підприємства "Тернопільський міський стадіон",  вул. С. Бандери, 15, м. Тернопіль, 46002            

до відповідача  Приватного підприємства "ТОП-Сервер", пр. Ст. Бандери, 15, м. Тернопіль, 46000      

     

про cтягнення заборгованості по орендній платі в розмірі 5 000 грн.

За участю представників сторін:

          позивача: Лабатюк Володимир Іванович – довіреність від 07.02.2011р.

           відповідача: не з'явився

Представнику позивача роз’яснено права та обов’язки учасника судового процесу у відповідності до приписів ст.ст. 20, 22, 81-1 ГПК України.

Судом в порядку ст.81-1 ГПК України фіксація  судового процесу технічними засобами не здійснювалася через відсутність відповідного клопотання.

Сторони, в порядку ст.ст. 64,77 ГПК України, про дату, час, та місце розгляду справи були повідомлені належним чином у встановленому законом порядку.

Суть справи: Позивач Комунальне підприємство "Тернопільський міський стадіон", вул. С. Бандери, 15, м. Тернопіль звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовом до Приватного підприємства "ТОП-Сервер", пр. Ст. Бандери, 15, м. Тернопіль про стягнення заборгованості по орендній платі в розмірі 5 000 грн.

Позов обґрунтовується належним чином завіреними копіями: Договорів оренди від 01.12.2007р. №99, №100; угоди про реструктуризацію заборгованості за оренду нежитлових приміщень КП "Тернопільський міський стадіон" від 16.12.2009р.; іншими матеріалами.

Ухвалою господарського суду від 25.01.2011 р. порушено провадження у даній справі та її розгляд вперше призначено на 07.02.2011 р. В судовому засіданні 07.02.2011р. суд розпочав розгляд спору по суті. У відповідності до ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладався на 21.02.2011р. та на 10.03.2011р. у зв’язку з неявкою представника відповідача в судове засідання та неподанням сторонами витребуваних судом документів.

Представник позивача в судове засідання 10.03.2011р. прибув, позовні вимоги підтримав повною мірою з підстав викладених у позовній заяві. Крім того, відповідно до клопотання від 21.02.2011р. №46 (вх. №9530 (н) від 21.02.2011р.) надав витребувані судом документи.

Відповідач участі уповноваженого представника в судових засіданнях не забезпечив, витребуваних судом матеріалів не подав, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не заявив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином у відповідності до ст.ст.64,77 ГПК України. 

Враховуючи зазначені обставини, беручи до уваги, що явка представників сторін не визнавалась судом обов’язковою, брати участь у судовому засіданні є правом сторони, передбаченим ст. 22 ГПК України, доказів у справі є достатньо для вирішення спору по суті, а тому суд, розглядає спір без участі представника відповідача, за наявними в справі матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.  

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, оцінивши представлені докази в сукупності, господарський суд встановив наступне.

Статтею 1 ГПК України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. Відповідно до ст. 2 ГПК України господарський суд порушує провадження у справі за позовами, зокрема підприємств і організацій, які звертаються до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

За змістом положень вказаних норм, правом на пред'явлення позову до господарського суду наділені, зокрема юридичні особи, фізичні особи - підприємці, а суд шляхом вчинення провадження у справі здійснює захист осіб, права та охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України та п. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.

За загальними положеннями цивільного законодавства зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті підставами виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є також дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Із змістом зазначеної норми кореспондуються і приписи статті 174 ГК України.

Відповідно до частини 1 статті 174 Господарського кодексу України господарський договір є підставою виникнення господарських зобов'язань.

Пунктом 2 статті 20 ГК України визначено, що кожний суб’єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб’єктів захищаються, зокрема, шляхом установлення, зміни та припинення господарських правовідносин.

Майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває у комунальній власності, регулюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна" (далі Закон).

Як встановлено судом 01.12.2007 р. між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради в особі  КП “Тернопільський міський стадіон” як уповноваженого органу по укладенню договорів оренди (балансоутримувачем майна), яке виступає як орендодавець, та приватним підприємством “ТОП-Сервер”, яке виступає як орендар, був укладений договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності № 99.

За умовами даного договору (п.1.1.) орендодавець на підставі рішень Виконавчого комітету міської ради від 25.02.2004 р. № 155, від 23.06.2004 р. № 557, від 13.04.2005 р. № 345 передає, а орендар з 01.07.2004 р. приймає у строкове, платне користування окреме індивідуально визначене майно (нежитлові приміщення) комунальної форми власності, площею 75,7 м2, розміщене за адресою м. Тернопіль, пр. С.Бандери, 15 на 1 поверсі, що знаходиться на балансі КП “Тернопільський міський стадіон”, вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку/висновком про вартість майна станом на 30.06.2007 р., і становить 86 035,30 грн.

Майно передається в оренду з метою використання під більярдну, кафе.

Згідно п.1.2. договору надане в оренду майно орендар може використовувати лише для потреб, визначених у п.1.1. даного договору і не має права змінювати цільове призначення та/або передавати обов’язки по договору іншим юридичним та фізичним особам, а також здавати в суборенду повністю або частково.

Орендар зобов’язується своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату за користування майном та плату за користування земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, також за право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, без визначення меж земельної ділянки на місцевості у відповідності до розділу 3 та 4 даного договору (п.5.3. договору).

Згідно п.3.1. орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 №786 (зі змінами) (далі-Методика розрахунку), або за результатами конкурсу на право оренди комунального Майна.  

Сума орендної плати за перший місяць оренди становить 836,11 грн. без ПДВ.

Орендна плата за перший місяць оренди –грудень 2007 року, визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за листопад - липень 2007 року (п. 3.1. договору).

Орендна плата, визначена за результатами конкурсу на право оренди становить без ПДВ за перший місяць 916,67 грн.

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць оренди і перераховується Орендарем на рахунок Орендодавця (міського бюджету)/Балансоутримувача не пізніше 15 числа наступного місяця (п.3.2.).

Також п.3.4. сторони погодили, що орендна плата вноситься в грошовій формі: для юридичних осіб - шляхом перерахування з рахунку Орендаря на рахунок Орендодавця (міського бюджету)/Балансоутримувача, для фізичних осіб, в разі відсутності розрахункового рахунку шляхом перерахування готівки через каси банків.

Крім того, орендар у відповідності до п. 5.6. договору зобов’язується в місячний термін укласти договору та сплачувати відповідним службам фактичні витрати за користування комунальними послугами. Не укладення договорів по оплаті за комунальні послуги в місячний термін з дати укладення договору оренди є підставою для дострокового розірвання договору оренди. Оплата за комунальні послуги сплачується орендарем з дати підписання договору оренди. Несплата комунальних послуг протягом трьох місяців є підставою для не продовження договору оренди на новий термін.

Також, орендар зобов’язується протягом місяця після укладення договору оренди застрахувати на користь орендодавця об’єкт оренди не менше, ніж його вартість за звітом про незалежну оцінку, на випадок загибелі або пошкодження в результаті пожежі, стихійного лиха, аварії опалювальної системи, водопровідних і каналізаційних сіток, та подати орендодавцю один примірник страхового полісу (п. 5.7. договору).

Договір укладено строком на 6 років 7 місяців, термін його дії визначено з 01.12.2007 р. по 01.07.2014 р. включно (п. 10.1. договору).

Одночасно, судом встановлено, що 01.12.2007 р. між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради в особі КП “Тернопільський міський стадіон”, як уповноваженого органу по укладенню договорів оренди (балансоутримувача майна), яке виступає як орендодавець, та приватним підприємством “ТОП-Сервер”, яке виступає як орендар, був укладений договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності № 100.

За умовами даного договору (п.1.1.) орендодавець на підставі рішення Виконавчого комітету міської ради від 31.03.2006 р. № 525 передає, а орендар з 01.05.2006 р. приймає у строкове, платне користування окреме індивідуально визначене майно (нежитлові приміщення) комунальної форми власності, площею 34,9 м2, розміщене за адресою м. Тернопіль, пр. С.Бандери, 15 на 1 поверсі, що знаходиться на балансі КП “Тернопільський міський стадіон”, вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку/висновком про вартість майна станом на 30.06.2007 р., і становить 39 664,90 грн.

Майно передається в оренду з метою використання під більярдну, кафе.

Згідно п. 1.2. договору надане в оренду майно орендар може використовувати лише для потреб, визначених у п. 1.1. даного договору і не має права змінювати цільове призначення та/або передавати обов’язки по договору іншим юридичним та фізичним особам, а також здавати в суборенду повністю або частково.

Орендар зобов’язується своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату за користування майном та плату за користування земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, також за право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, без визначення меж земельної ділянки на місцевості у відповідності до розділу 3 та 4 даного договору (п. 5.3. договору).

Сума орендної плати за перший місяць оренди становить 458,12 грн. без ПДВ.

Орендна плата за перший місяць оренди –грудень 2007 року визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за листопад 2007 року (п. 3.1. договору).

Договір укладено строком на 1 рік, термін його дії визначено з 01.12.2007 р. по 30.11.2008 р. включно (п. 10.1. договору). Однак, за домовленістю сторін дію Договору продовжено до 30.11.2009р.

Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами виникло господарське зобов'язання, а спір виник внаслідок неналежного виконання умов договорів (№99, №100) укладених щодо оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до комунальної власності.

Таким чином, Договорами оренди №99, №100 сторони досягли згоди по всіх істотних умовах, визначили предмет договорів, умови передачі та повернення орендованого майна, розмір та порядок сплати орендної плати, права та обов'язки сторін по договорах та відповідальність за невиконання умов укладених договорів.

Однак, як зазначає позивач в позовній заяві та в судових засіданнях, відповідач систематично порушував умови договорів, зокрема п.1.2, п.3.4, п.5.3, п.5.7, щодо використання орендованих приміщень за цільовим призначенням, здачі їх в суборенду, своєчасного внесення орендної плати, страхування об'єкта оренди. Орендодавець неодноразово звертався до Відповідача щодо неухильного виконання умов договорів. Проте, Відповідач не реагував на звернення орендодавця і як наслідок, КП "Тернопільський міський стадіон" звернулось у вересні 2008 року з позовною заявою до Господарського суду Тернопільської області про дострокове розірвання договорів оренди. Господарський суд Тернопільської області рішенням 05 лютого 2010 року у справі № 18/32-3256 розірвав договори оренди, а Львівський апеляційний господарський суд 13 травня 2009 року згідно постанови № 18/32-3256 залишив рішення суду першої інстанції в силі.

Разом з цим, як стверджує позивач та вказане підтверджено ним належними доказами, відповідач, як орендар не виконав повністю своїх зобов’язань перед позивачем, як орендодавцем за вказаними договорами оренди в частині сплати орендної плати за час користування орендованим майном.

Зокрема, згідно умов договорів (п.5.3.), Відповідач взяв на себе зобов'язання своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату.

Відповідно до ч. 2 ст. 615 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.

Згідно ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального  майна" орендар  за користування об'єктом оренди  вносить  орендну плату  незалежно  від  наслідків  господарської діяльності.  Річна орендна  плата  за  користування  цілісним   майновим   комплексом підприємства,  його  структурним  підрозділом не може перевищувати десяти відсотків вартості орендованого майна.  У  разі  визначення орендаря   на   конкурсних  засадах  умовами  конкурсу  може  бути передбачено більший розмір орендної плати.

Частиною 1 ст.530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Матеріалами справи підтверджено, що за період дії договорів оренди кошти за користування майном комунальної власності відповідач сплачував несвоєчасно і не в повному обсязі, чим порушено п.п.3.4.,5.3. договорів, ст.ст.525,526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України, ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".   

Факт щодо заборгованості відповідача перед позивачем, зокрема, підтверджується наданим суду Актом звірки взаєморозрахунків, з якого вбачається, що станом на 01.11.2010р. за відповідачем –ПП "ТОП-Сервер" рахується заборгованість 5000,00 грн. по орендній платі. (копія знаходиться в матеріалах справи). При цьому, зазначений Акт підписаний сторонами без заперечень та завірений підписом позивача, а також печаткою та підписом відповідача.

Розмір вказаної заборгованості, також, відповідає розміру вказаному у представленій позивачем довідці щодо заборгованості відповідача по орендній платі, яка станом на 01.01.2011р. становить 5000,00 грн.

Також судом встановлено, що з метою вирішення питання погашення заборгованості по орендній платі 16.12.2009 року між КП "Тернопільський міський стадіон" та ПП "ТОП- Сервер" було укладено Угоду про реструктуризацію заборгованості за оренду нежитлових приміщень КП "Тернопільський міський стадіон" у розмірі 5 000,00 гривень.

Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 28 лютого 2010 року.

          Відповідно до п.п.2.1.  зазначеної угоди сторони погодили, що позивач бере на себе наступні зобов'язання:

Реструктуризувати заборгованість відповідача  перед позивачем за оренду нежитлових приміщень в розмірі 5 000 гривень на період з 01 січня по 28 лютого 2010 року в наступних розмірах : до 15.01.2010 р. - 1250 грн., до 31.01.2010 р. - 1250 грн., 15.02.2010 р. - 1250 грн., до 28.02.2010 р. - 1250 грн.

В свою чергу Приватне підприємство "ТОП-Сервер" –відповідач згідно укладеної угоди взяв на себе наступні зобов'язання:

Сплатити у вказаних в пунктах 2.1.1. і 2.1.2. Договору розмірах і строках заборгованість за оренду нежитлових приміщень та пеню. (п.п.2.2.1. угоди)

Проте, відповідач станом на час звернення позивача з позовними вимогами до господарського суду Тернопільської області, своїх зобов’язань за вказаною угодою не виконав, орендної плати в сумі 5000,00 грн. не сплатив.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України, в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до вимог ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання, що виникають з договору або з інших підстав, визначених ст. 11 ЦК України, повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

   Згідно ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Згідно з ч. 2 ст. 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Статтею 4 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами, а в силу приписів частини третьої статті 129 Конституції України та статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

В свою чергу, відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі  яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає зазначену позивачем суму основного боргу у розмірі 5000,00 грн. правомірно заявленою та документально обґрунтованою. При цьому доказів протилежного з боку відповідача суду не надано.

А тому, оцінивши докази у їх сукупності, розглянувши усі обставини справи, беручи до уваги те, що відповідач в судові засідання не з’явився, станом на день розгляду справи, суму заборгованості не погасив (належних доказів протилежного не представлено), у зв’язку з чим суд вважає, що доводи позивача про порушення його майнових прав є правомірними, документально підтвердженими та не спростованими відповідачем в установленому законом порядку і згідно ст. 15 ЦК України, порушене право Комунального підприємства "Тернопільський міський стадіон" підлягає судовому захисту шляхом примусового стягнення з відповідача Приватного підприємства "ТОП-Сервер", пр-т. Ст. Бандери, 15, м. Тернопіль –5000,00 грн. заборгованості по орендній платі.

Державне мито та судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу згідно ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача у справі.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 43, 49, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд                

                                                  

ВИРІШИВ:

          1. Позов задовольнити.

          2. Стягнути з Приватного підприємства "ТОП-Сервер", пр-т. Ст. Бандери, 15, м. Тернопіль (ідент. код 24631930), в користь Комунального підприємства "Тернопільський міський стадіон",  вул. С. Бандери, 15, м. Тернопіль (ідент. код 23590837), –5000 (п'ять тисяч) грн. 00 коп. заборгованості по орендній платі, 102 (сто дві) грн. державного мита, 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.



Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.


На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі,  якщо господарський суд вирішив  питання  про  їх права  та  обов'язки,  мають  право  подати  апеляційну  скаргу, протягом десяти днів з дня  підписання рішення, через місцевий господарський суд.



 




           Суддя                                                                                          В.Л. Гевко


Повне рішення складено та підписано 28.03.2011р.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація