Судове рішення #14105143


Справа № 2-а-2709-2011

П О С Т А Н О В А

іменем  України

18 березня 2011 року                                                                                           м. Слов'янськ

Слов'янський  міськрайонний суд Донецької області у  складі: 

головуючого -  судді    Неминущого Г.Л.           

при секретарі -  Тальмонт Р.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Слов’янського міськрайонного суду  справу за  адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в м. Слов’янську, про визнання дій неправомірними і зобов’язання зробити перерахунок пенсії, -

В  С  Т  А  Н  О  В  И  В:

16.02.2011 року ОСОБА_1 звернувся  в суд з  адміністративним позовом до Управління пенсійного Фонду України в м. Слов’янську Донецької області про визнання дій УПФУ в м. Слов’янську неправомірними щодо незастосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік,  і зобов’язання зробити їй перерахунок пенсії за віком відповідно до ст. 40 ч.4, ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року, з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік.

Свої вимоги позивачка обґрунтувала тим, що вона отримує пенсію за віком згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1053.

Після призначення  пенсії за віком вона продовжує працювати, у зв’язку з чим у неї відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» виникло право на перерахунок пенсії, оскільки передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок проводиться не раніше, ніж через два роки після попереднього перерахунку страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування».   

Частиною 1 статті 40 Закону передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж. Вона зверталась із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за віком, але їй було відмовлено, а також вказує, що вона має право на перерахунок призначеної пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, починаючи з 01 січня 2011 року.

          Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, приходить до переконання, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.   

Як достовірно встановлено в судовому засіданні, УПФУ м. Слов’янськ позивачеві була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне  пенсійне страхування».

10.01.2011 року  позивач зверталась із заявою до УПФУ м. Слов’янська  про здійснення їй  перерахунку пенсії, оскільки після призначення пенсії продовжувала працювати.

Такий перерахунок їй було здійснено по стажу, та враховано страховий стаж після призначення пенсії, оскільки при умовному перерахунку пенсії по заробітній платі із застосуванням показника середнього заробітку за 2007 рік, який складає 1197,91 грн. веде до зменшення розміру пенсії.

            04.02.2011 року позивачка звернувся  з заявою до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до  ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

            07.02.2011 року листом УПФУ в м. Слов»янську  № 1670/03 позивачу повідомлено, що перерахунок пенсії позивачу був зроблений із застосуванням показника середньої зарплати за 2007 рік (1197,91 грн.) підстави для перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої зарплати за 2009 рік відсутні.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України. Частиною 2 статті 8 цього Закону передбачено, що Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами й організаціями, а також коштів державного бюджету України.   

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення  визначені Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон  № 1058-IV).

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, яка згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи, що внесені зміни до ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»визнано рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 неконституційним, ч.4 ст.42 вказаного Закону діє у редакції, яка була чинною до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме:   

«У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.»

У своїй первинній редакції Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»не містив положення щодо застосування при перерахунку пенсії у зв’язку зі зміною страхового стажу показника середньої заробітної плати по Україні за рік, який передував даті перерахунку пенсії. Вказана норма закону закріплює право пенсіонера, який продовжує працювати, на перерахунок призначеної пенсії, з урахуванням зміни страхового стажу пенсіонера.

З 22 травня 2008 року і станом на червень 2010 року, тобто на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», на яку посилається відповідач, відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином, умови перерахунку пенсії, визначені в п. 3 та п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про  загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.   

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якими є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст.40 та частина 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії.   

Як вбачається з ч.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 р., заробітна плата, з якої відповідно до ч.1 ст.40 зазначеного Закону,  обчислюється пенсія, визначається за формулою :  Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп —заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс —середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск —сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз + Кз + Кз +... + Кз);

К —кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону, здійснюється  із заробітної плати(доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до ч.2 ст.40 Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників,  зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто у цій справі за 2009 рік.

Згідно порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 року №4-4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2008 року за № 146/14837, розмір показника середньої заробітної плати (доходу) за 2009 рік (календарний рік, що передує року перерахунку пенсії позивача) складає 1650,43 грн.

           Крім того, вказівка щодо застосування показника заробітної плати за 2007 рік при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам міститься лише у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, який не є нормативно-правовим актом і не ґрунтується на законі, тому не може буди підставою для здійснення перерахунку в іншому ніж зазначено в діючому законодавстві порядку.

             Відповідно до ст.8 Конституції України в державі визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії. Стаття 22 Конституції України встановлює, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік є протиправними.

           Відповідно до ч.4 ст.45 зазначеного закону, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38 і частиною п’ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії —з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.  Таким чином, з урахуванням звернення  позивача з заявою про перерахунок пенсії саме  із  застосуванням  показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за 2009 рік, з заявою про який вона зверталась  04.02.2011 р., такий перерахунок повинен здійснюватись з 01.02.2011 р.

Таким чином, враховуючи викладене, позивачу з урахуванням вищезазначених норм повинен бути проведений перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, починаючи з 01 лютого 2011 року, тобто з моменту звернення до УПФУ в м. Слов»янську з заявою про перерахунок пенсії саме  із  застосуванням  показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за 2009 рік, відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV.

Згідно викладеного, керуючись ст.ст. 46, 92  Конституції України, ст.ст. 6, 7, 17-19, 104-106, 159, 161, 162 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне  пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-РП/2008 суд,-     

П  О  С  Т  А  Н  О  В  И  В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного Фонду України в м. Слов’янську, про визнання дій неправомірними і зобов’язання провести перерахунок пенсії  задовольнити частково.   

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 р. № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік, з урахуванням фактично проведених виплат.  

           Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії за віком з 01 лютого  2011 року відповідно до ст.40, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік, з урахуванням фактично проведених виплат.  

 Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

 

       Суддя Слов’янського

       міськрайонного суду                                                                                             Г.Л. Неминущій



  • Номер: 2-а/2303/6854/11
  • Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2709/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Неминущій Г.Л.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.04.2011
  • Дата етапу: 14.08.2012
  • Номер: 2-а/711/4504/11
  • Опис: Про виконання рішень Тячівської міської Ради/про припинення стихійноїторгівлі на земельній ділянці біля ресторану Україна/
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2709/11
  • Суд: Тячівський районний суд Закарпатської області
  • Суддя: Неминущій Г.Л.
  • Результати справи: залишено без змін рішення апеляційної інстанції
  • Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.08.2011
  • Дата етапу: 31.03.2015
  • Номер:
  • Опис: поновлення строку тя стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2709/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Неминущій Г.Л.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відкрито провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.02.2011
  • Дата етапу: 14.03.2011
  • Номер: 2-а-2709/2011
  • Опис: Про зобов'язання вчинити дії по перерахунку та виплаті щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2709/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Неминущій Г.Л.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.07.2011
  • Дата етапу: 18.08.2011
  • Номер: 2-а/309/11
  • Опис: про визнання бездіяльності УПФУ в Ямпільському районі протиправною та зобовязання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2709/11
  • Суд: Ямпільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Неминущій Г.Л.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.05.2011
  • Дата етапу: 08.04.2014
  • Номер: 2-а/1511/8310/11
  • Опис: про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2709/11
  • Суд: Іллічівський міський суд Одеської області
  • Суддя: Неминущій Г.Л.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.05.2011
  • Дата етапу: 30.05.2011
  • Номер: 2-а/2770/11
  • Опис: про визнання дій відповідача протиправними та про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2709/11
  • Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Неминущій Г.Л.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.03.2011
  • Дата етапу: 27.04.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація