Справа № 22-а-1081/2011
Категорія 10.3.2
Головуючий у 1 інстанції Гринів М.А.
Суддя-доповідач Меленко О.Є.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2011 року м. Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
головуючого Меленко О.Є.
суддів Мелінишин Г.П., Перегінець Л.В.
розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації про визнання дій неправомірними, зобов’язання проведення перерахунку та виплати грошових сум, за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації на рішення Калуського міськрайонного суду від 13 вересня 2010 року,-
в с т а н о в и л а :
Управління праці та соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації оскаржує рішення Калуського міськрайонного суду від 13 вересня 2010 року, яким задоволено позов ОСОБА_2 - визнано протиправними дії відповідача щодо відмови виплати ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років.
Зобов’язано Управління праці та соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років відповідно відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
В апеляційній скарзі на дане рішення Управління праці та соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Зокрема, вказує на те, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Відповідно до ст. 95 Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Держаний бюджет України.Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, суд не врахував також того, що відповідно до п.23 розд.ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» викладена в новій редакції, якою встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Вказана норма закону набрала чинності з 01.01.2008 р. та не визнана неконституційною. Виплати позивачу проведені. Крім цього, Законом про Державний бюджет України не передбачені кошти на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за попередній період.
Апелянт вважає, що підстав для задоволення позову суд не мав; оскаржувану постанову просить скасувати, ухвалити нове рішення, яким в позові ОСОБА_2 відмовити.
Вислухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 є матір'ю дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 і саме вона здійснює догляд за дитиною.
За змістом ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції 2001 р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Положенням п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено дію ч.1 ст.15, п.3 Розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»; абз.3 ч.2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. У зв’язку з цим рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 наведені положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визнані неконституційними. Відповідно до п.5 резолютивної частини вказаного Рішення воно має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.
Визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення Рішення Конституційним Судом України відповідно до вимог ч.2 статті 152 Конституції України.
Отже, з 09.07.2007 р. відновлено дію ч.1 ст. 15, п.3 Розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з квітня по вересень 2007 року складав 463 гривні, а з 1 жовтня 2007 року- 470 грн., однак такі кошти позивачу не виплачені в повному обсязі.
Узв’язку з цим, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про протиправність дій Управління праці та соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації щодо відмови виплати ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років та зобов’язав відповідача здійснити перерахунок та виплату такої допомоги за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років відповідно відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Разом з тим судом першої інстанції не враховано, що відповідно до п.23 розд.ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» викладена в новій редакції, якою встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Вказана норма закону набрала чинності з 01.01.2008 р. та не визнана неконституційною.
Тому суд помилково в рішенні зобов’язав відповідача провести позивачу перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року. В зв’язку з цим постанову суду слід змінити.
Керуючись ст. ст. 197, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,-
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації задовольнити частково. Рішення Калуського міськрайонного суду від 13 вересня 2010 року року змінити, виключивши з зобов’язання проведення перерахунку і виплати ОСОБА_2 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
В решті постанову суду залишити без зміни.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з часу набрання нею законної сили.
Судді : О.Є. Меленко
Г.П. Мелінишин
Л.В. Перегінець