АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2011 року м. Чернівці
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області в складі:
головуючої Перепелюк І.Б.
суддів: Галичанського А.Д., Чупікової В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни за 2006-2008рр., за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області на постанову Кіцманського районного суду Чернівецької області від 21 вересня 2009 року, -
В с т а н о в и л а :
Позивач звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області, про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни за період 2006-2008рр.
Постановою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 21 вересня 2009 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області протиправною, в частині не нарахування підвищення до пенсії передбаченого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі, встановленому ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі просить скасувати постанову Кіцманського районного суду Чернівецької області від 21 вересня 2009, ухвалити нове рішення яким відмовити в задоволенні позовних вимог до Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області за безпідставністю.
Вважає, що після ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 питання обчислення розміру мінімальної пенсії за віком не було законодавчо врегульовано, тому ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” фактично втратила чинність з 22 травня 2008 року і питання виплати дітям війни підвищення до пенсії з цього часу регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530.
Окрім того, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України „Про соціальний захист дітей війни”, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, але Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" не передбачено видатків на здійснення виплат дітям війни підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. У зв’язку з цим, на думку апелянта, правових підстав для виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком немає.
Судова колегія, вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а постанова суду залишенню без змін з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач є дитиною війни.
Відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” (в редакції Закону від 18 листопада 2004 року №2195-ІV) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 41 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік” ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” було викладено в новій редакції, у відповідності до якої дітям війни (крім тих, на які поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак відповідно до ч.2 ст.3 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 положення розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік” визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або окремі їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України до 31 грудня 2008 року, тобто до дати дії Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік”, відповідач повинен був нарахувати та виплачувати позивачу підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Оскільки відповідачем цього не було зроблено, судом першої інстанції обґрунтовано визнано його бездіяльність протиправною щодо невиплати позивачу підвищення до пенсії, передбаченої ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” (в редакції Закону від 18 листопада 2004 року №2195-ІV) та зобов’язано його нарахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись п.1 розділу 12 «Прикінцеві положення»Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ст.ст. 197, 198, 200, 205 КАС України,
колегія суддів ,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кіцманському районі Чернівецької області відхилити.
Постанову Кіцманського районного суду Чернівецької області від 21 вересня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення копії особам, які участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий /підпис/
Судді : /підписи/
З оригіналом згідно: