Справа №2-а-56/2007р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ.
17 квітня 2007 р. м.Долина
Долинський районний суд Івано-Франківської області, в складі
Головуючого : судді Тураша В.А.
секретаря: Колодій Т.Й.
з участю позивача: ОСОБА_1.
представника відповідача: Чудик М.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м.Долина справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА про визнання незаконним рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни Управління праці та соціального захисту населення від 25.01.2007 року про відмову у наданні статусу учасника війни, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить постановити рішення, яким визнати незаконним рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасників війни відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації від 25 січня 2007 року про відмову у встановленні йому статусу учасника війни та видачі відповідного посвідчення та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації вчинити вказані дії.
Свої вимоги мотивує тим, він, ОСОБА_1., народивсяІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Чорна в Польщі. Так як він народився у роки війни, працював у господарстві батьків, які здавали сільськогосподарську продукцію для потреб армії та фронту, то з метою отримання статусу учасника війни він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації. Проте рішенням комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни Управління праці та соціального захисту населення від 25 січня 2007 року йому було відмовлено у наданні статусу учасника війни як такому, що не відповідає вимогам ст. 9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Вважає вказане рішення незаконним з таких підстав:
У рішенні комісія для розгляду питань, пов'язаних із встановлення статусу учасника війни Управління праці та соціального захисту населення, мотивуючи відмову у наданні йому статусу учасника війни, необгрунтовано посилалась на те, що у нього відсутні документи про факт його переселення з території Польщі на територію України та інші документи та докази, які б незаперечно підтверджували факт роботи в період війни. Проте з архівної довідки, виданої Державним архівом Львівської області від 24 листопада 2005 року N2 4392/Ц-2, вбачається, що в документах села Чорне Нижнє- Істрицького району Дрогобицької області в погосподарській книзі за 1944-45 роки значиться господарство, головою якого був ОСОБА_2 -1913 року народження, інші члени сім'ї - ОСОБА_2- 1915 року народження, ОСОБА_1- 1938 року народження, тобто він, ОСОБА_3- 1942 року народження, ОСОБА_4 1910 року народження, ОСОБА_5- 1908 року народження. Згідно вищевказаної довідки, за господарством рахувалось: 5 га землі, 3 га землі під ріллею, сільськогосподарський реманент: плуг залізний однолемішний - 1 шт., віз на дерев'яному ході - 1 шт., також рахувалась корова та телиця. Землю засівали житом, пшеницею, ячменем, вівсом, садили картоплю, буряки та іншу городину, частина землі була під багаторічними травами
під сінокіс. Маючи таке господарство, його батьки самі не мали можливості його обслуговувати, тому у веденні господарства брали участь всі члени сім'ї. Зокрема, він систематично допомагав пасти худобу, виконував інші сільськогосподарські роботи за дорученням батьків. У 1945 році територію села Чорна Нижньо-Істрицького району Львівської області було звільнено від німців. Його батьки вирощену в господарстві сільськогосподарську продукцію, а саме: жито, пшеницю, овес, картоплю, яйця, молоко, м'ясо - в обов'язковому порядку здавали державі для потреб армії та фронту згідно встановлених планів і строків поставки. Про факт його роботи в індивідуальному сільському господарстві в період 1944-1945 років можуть підтвердити свідки. Його та ОСОБА_2, ОСОБА_3, 21 жовтня 1947 року із села Чорна Колишнього Нижнє-Істрицького району Львівської області за рішенням особливої наради при КДБ СРСР від 09 березня 1948 року виселено на спец поселення в Челябінську область, з якого звільнено 17 липня 1956 року. В позасудовому порядку він не має можливості захистити свої порушені права тому змушений звертатися до суду з позовною заявою.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав зіславшись на вищевказані обставини.
Представник управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА Чудик М.Ю. позовні вимоги не визнав, та пояснив, що позивач народився 21.12.1938 року і станом на 02.09.1945 року мав 6 років 8 місяців. Вони вважають, що показання свідків про працю дитини не може служити доказом, що незаперечно підтверджує факт роботи в період війни, тому що скаржник не представив документів, які б підтверджували факт його роботи в сільському господарстві в роки війни. Також територія Дрогобицької області до 1951 року належала Українській РСР в складі СРСР. Оскільки ОСОБА_1. був в 1947 році вивезений з сім"єю з Дрогобицької області в Челябінську (переселення відбулося в межах однієї держави), то комісія не мала законного права надавати ОСОБА_1 статус учасника війни. Вважає рішення комісії законним, тому просив відмовити у позові.
Суд, вислухавши пояснення сторін, покази свідків, дослідивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази, вважає, що даний позов не підлягає до задоволення виходячи з наступного:
П.2 ч.І ст. 9 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено , що учасниками війни вважаються:
2) особи, які в період Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 років та війни 1945 року з імперіалістичною Японією працювали в тилу на підприємствах, в установах, організаціях, колгоспах, радгоспах, індивідуальних сільських господарствах, на спорудженні оборонних рубежів, заготівлі палива, продуктів, переганяли худобу, навчались у цей період в ремісничих, залізничних училищах, школах і училищах фабрично-заводського навчання та інших закладах професійно-технічної освіти, на курсах професійної підготовки або під час навчання в школах, вищих і середніх спеціальних навчальних закладах працювали в народному господарстві та на відбудові об'єктів господарського і культурного призначення.
До учасників війни належать також особи, які в період Великої Вітчизняної війни працювали на територіях, що після 1944 року ввійшли до складу колишнього Союзу РСР, а також громадяни, які за направленням державних органів колишнього Союзу РСР працювали в державах - союзницях СРСР.
Даним пунктом також передбачено, що особам, які народилися після 31 грудня 1932 року, статус учасника війни може бути встановлено лише за наявності документів та інших доказів, що незаперечно підтверджують факт роботи в період війни.
П.П ч.І ст.9 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що учасниками війни вважаються особи, які після 9 вересня 1944 року були переселені на територію України з території інших країн;
У зв'язку з заключениям 15 лютого 1951 року Договору між урядами Польщу та СРСР про обмін деякими територіями, ратифікованого Верховною Радою країнської РСР 31 травня 1951 року мешканці населених пунктів Нижньоустрицького району Дрогобицької області УРСР, в тому числі с.Чорна, а також та населених пунктів Стрілківського району Дрогобицької області Української РСР були переселені на інші території. По ділянці державної території Української РСР, що була передана Польській Республіці, роботи з відселення населення і підготовка цих населених пунктів до передачі були закінчені до 15 жовтня 1951 року. 15 жовтня 1951 року Уповноваженими радянської та польської сторін був підписаний акт прийому-передачі цих
територій. Нижньоустрицький район Дрогобицької області УРСР Указом Президії Верховної Ради УРСР від 10 грудня 1951 року був ліквідований.
Рішенням комісії для розгляду питань пов'язаних із встановленням статусу учасника війни при
управлінні праці та соціального захисту населення Долинської РДА від 25.01.2007р.№ 60 (а.с.6) ОСОБА_1. відмовлено у встановленні статусу учасника війни, так як відсутній факт
переселення з території Польщі на територію України.
У судовому засіданні встановлено, та підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1
(а.с.8), що позивач народився 21.12. 1938 року в с Чорна Нижньоустрицького району
Дрогобицької області.
Згідно архівної довідки від 24.11.2005р., виданої Державним архівом Львівської області (а.с.11) в по господарських книгах с.Чорне Нижньоустрицького району Дрогобицької області за 1944-1945 роки значиться господарство , головою якого був ОСОБА_2, в склад сім'ї якого входив і позивач.
У відповідності до довідки від 1.03.1993 року ;4/4-625 (а.с.12 ОСОБА_1. 1938 р.н. 21.10.1947 року з с.Чорна колишнього Нижньоустріцького району за рішенням особливої наради при МДБ СРСР від 9.03.1948 року виселений на спец поселення в Челябінську область, з якого звільнений 17.07.1956 року.
Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_6. та ОСОБА_7. суду пояснили, що
ОСОБА_1. в 1947 році разом з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 був виселений з
с.Чорне. Батьки позивача мали господарство , вели підсобне господарство і здавали контингент для потреб фронту.
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що позивач по справі був переселений 21.10.1947 року з с.Чорна Нижнеустріцького району Дрогобицької області УРСР, а не з території іншої країни .Також в судове засідання не було надано документів або інших доказів, що незаперечно підтверджували б факт роботи ОСОБА_1. в період війни. За таких обставин комісія для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни Управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА в межах своїх повноважень і відповідно до Закону України винесла 25 січня 2007р. рішення про відмову у встановленні статусу учасника війни ОСОБА_1.
На підставі ст. 9 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , керуючись ст.ст. 15 8,160 ,161,162 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА про визнання незаконним рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни Управління праці та соціального захисту населення від 25.01.2007 року про відмову у наданні статусу учасника війни - відмовити. Заяву про апеляційне оскарження рішення Долинського районного суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційну скаргу може бути подано до апеляційного суду Івано-Франківської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Долинський районний суд.