Судове рішення #14167087

Справа №2-а-218/11

П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И  

          04 березня 2011 року суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Гордійчук І.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Дубровицькому районі про стягнення недоплаченої щомісячної додаткової пенсії,

В С Т А Н О В И В :  

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду в Дубровицькому районі та просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо невиплати йому додаткової пенсії в розмірі 75% від мінімальної пенсіїза віком у відповідності до ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Крім того просить зобов’язати відповідача здійснити йому перерахунок та виплатити і в подальшому виплачувати пенсію за шкоду, заподіяну здоров"ю, відповідно до ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року та починаючи з 22.05.2008 року в розмірі 75% мінімальних пенсій за віком виходячи з її розміру, встановленовленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загально обов"язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням виплачених сум, та допустити постанову до негайного виконання.

Відповідач - Управління Пенсійного фонду в Дубровицькому районі в своїх запереченнях позов не визнав та пояснив, що згідно ч. 5 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської  катастрофи» передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Позивач отримує пенсію за ст. 50

Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої обчислений у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України. Крім того посилається на позовну давність передбачену ст.99 КАС України.

Суд визнав наявні докази достатніми для прийняття судового рішення в порядку скороченого провадження та ухвалення постанови відповідно до ч.6 ст.183-2 КАС України.

Судом встановлено, що позивач являючись постраждалим від наслідків аварії на ЧАЕС 1–ї категорії, має 2-гу групу інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідків аварії на ЧАЕС довіку, що підтверджується відповідною довідкою серії РВН-№126130* (а.с.6).

У відповідності до ст.50 ЗУ ” Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до 1 категорії, зокрема інвалідам 2-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Однак, позивачу як державна так і додаткова пенсія нараховувалась та виплачувалась без урахування вимог ст.ст.50 ЗУ ” Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Позивач, вважаючи невірно нараховану йому пенсію, 24.11.2010 року звернувся до Управління Пенсійного фонду в Дубровицькому районі із заявою про її перерахунок (а.с.8), на що отримав відмову (а.с.9).

У відповідності до ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже перерахунок пенсії здійснюється з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.

У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд вважає відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачу незаконною, оскільки з ст.ст.18, 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»вбачається, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закон України «Про державний бюджет України» на відповідний рік має вищу юридичну силу.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС суд вважає, що застосуванню підлягають ч.1 ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови КМ України, які звужують обсяг встановлених законом прав.

При розгляді даної справи, суд взяв до уваги принцип верховенства права, передбачений ст.8 Конституції України.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідача слід зобов’язати здійснити перерахунок пенсії позивачу з 14.08.2010 року, тобто у відповідності ст.99 КАС України.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.  

Керуючись ст.ст.8, 22, 46 Конституції України, ст.ст.10, 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.1 ст.50, ч.4 ст.54, ст.ст.49, 50, 67, 71 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.160-163, 183-2, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити частково.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду в Дубровицькому районі щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14.08.2010 року.  

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду в Дубровицькому районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1  додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком з 14.08.2010 року за виключенням сум фактично проведеної виплати.

Допустити постанову до негайного виконання.

На підставі п.18 ст.4 Декрету КМ України «Про державне мито»звільнити позивача від сплати судового збору, як особу, що постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи першої категорії.  

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубровицький районний суд, шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк, з дня отримання копії постанови.



          Суддя:    підпис.

          З оригіналом згідно.

          

          Суддя Дубровицького

          районного суду:                                                                                І.О.Гордійчук                                                            

  • Номер:
  • Опис: визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язати його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.03.2011
  • Дата етапу: 08.04.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.01.2011
  • Дата етапу: 20.08.2012
  • Номер: 2-а-218/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.02.2011
  • Дата етапу: 17.02.2011
  • Номер: 2-а/265/11
  • Опис: про визнання незаконною бездіяльність УПФ, нарахування та виплату державної соціальної допомоги дітям війни у розмірі 30% мінімальної пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.02.2011
  • Дата етапу: 15.04.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої щомісячної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.11.2010
  • Дата етапу: 13.04.2011
  • Номер: б/з
  • Опис: визнання дій незаконними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії, як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.03.2011
  • Дата етапу: 08.04.2011
  • Номер:
  • Опис: Визнання протиправною бездіяльність УПФ України в Крижопільському р-ні. та зобовязання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-218/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гордійчук І.О.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.01.2011
  • Дата етапу: 21.02.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація