Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #141691591

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

___________________________________________________________________


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


04 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/7459/21

          Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хрестівської сільської ради   про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,


встановив:


ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з вказаним позовом, у якому просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення ХІІ сесії VІІІ скликання Хрестівської сіьської ради від 10.09.2021 № 580 в частині відмови гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га, кадастровий номер 6525481500:02:001:0029, із цільовим призначенням, для ведення особистого селянського господарства в межах с.Світле Хрестівської сільської ради Каховського району Херсонської області;

- зобов`язати Хрестівську сільску раду, у двотижневий строк з дня набрання судовим рішенням законної сили - затвердити ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та передати у власність земельну ділянку, площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства в межах с.Світле Хрестівської сільської ради Каховського району Херсонської області, кадастровий номер земельної ділянки 6525481500:02:001:0029.     

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачкою за принципом мовчазної згоди розроблено документацію з землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства в межах с. Світле Хрестівської сільської ради Каховського (Чаплинського) району Херсонської області, з кадастровим номером: 6525481500:02:001:0029. Проект землеустрою погоджено у встановленому ст. 186-1 Земельного Кодексу України порядку. В свою чергу відсутність підписів суміжних землекористувачів на акті прийому - передачі межових знаків на зберігання, на думку позивача, не є підставою для відмови в затвердженні проекту землеустрою.

Враховуючи, що, на думку позивача, всі передбачені законом умови для затвердження проекту землеустрою виконані, він просить задовольнити позовні вимоги шляхом зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою.

Ухвалою суду від 29.11.2021 року провадження в справі відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

22.12.2021 року відповідачем подано відзив на позов, відповідно якого з заявленими позовними вимогами він не погоджується. Стверджує, що рішення по суті клопотання позивачки прийнято в спосіб та в порядку, передбаченому чинним законодавством. Підставою для відмови стало те, що землі житлової та громадської забудови не можуть бути надані для сільськогосподарських потреб.

Зазначає, що 14.09.2020 року позивачці відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою цієї ж земельної ділянки в зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єктів вимогам законів, генерального плану населеного пункту Світле. Незважаючи на викладене, позивачка уклала договір на розробку проекту землеустрою, розробила його та подала на затвердження.

Також, відповідач зазначає, що наявний в матеріалах справи висновок про погодження проекту землеустрою від 11.05.2021 року №63/11-16 виданий органом, що не має жодного відношення до колишнього Чаплинського та теперішнього Каховського районів. Відповідач стверджує, що в нього наявна копія належного, за місцем розташування земельної ділянки висновку, в якому відносно спірної земельної ділянки є висновок, що проект землеустрою не відповідає вимогам ст. 50 Закону України "Про землеустрій". Однак, зазначений висновок до проекту землеустрою не долучено.

Також, відповідач зазначає про недоведеність тверджень позивачки про те, що суміжні землекористувачі про проведення робіт із закріплення межових знаків повідомлялись через пресу.

Крім викладеного, відповідач вважає, що зміна цільового призначення спірної земельної ділянки відбулась з порушенням чинного законодавства. Вважає, що в державного кадастрового реєстратора були відсутні підстави для відмови в державній реєстрації.

На підставі викладеного, відповідач просить відмовити в задоволення позовних вимог.

Згідно зі ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що 15.07.2020 року позивачка звернулась до Хрестівської сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства із земель на території Хрестівської сільської ради.

17 серпня 2020р. позивачем укладено з Командитним товариством "Науково-впроваджувальна фірма "Нові технології" договір на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність із земель комунальної власності земельної ділянки площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства в межах с. Світле Хрестівської сільської ради Каховського району Херсонської області.

18 серпня 2020р. позивачем на адресу Хрестівської сільської ради надіслано повідомлення про набуття права на розробку проекту землеустрою згідно із абзацом 3 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Хрестівською сільською радою прийнято рішення від 14.09.2020р. №1752, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв`язку з тим, що місце розташування земельної ділянки не відповідає вимогам генерального плану с. Світле та іншій містобудівній документації, а саме позначена на графічних матеріалах земельна ділянка відноситься до земель житлової та громадської забудови і не може бути надана для сільськогосподарських потреб.

В подальшому Командитним товариством "Науково-впроваджувальна фірма "Нові технології" розроблено "Проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки із земель комунальної власності ОСОБА_1 площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства в межах с. Світле Хрестівської сільської ради Каховського (Чаплинського) району Херсонської області", який погоджено висновком від 11.05.2021р. №63/11-16 Сектору архітектури та містобудівного кадастру Управління інфраструктури, житлово-комунального господарства, захисту довкілля, оборонної роботи та цивільного захисту Каховської районної державної адміністрації, висновком Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 25.05.2021р. №7516/82-21. Земельну ділянку зареєстровано в Державному земельному кадастрі та присвоєно їй кадастровий номер 6525481500:02:001:0029.

Позивачка 09.07.2021р. за вхідним номером 440/03-35 подала проект землеустрою до Хрестівської сільської ради із заявою, в якій просила його затвердити.

Рішенням Хрестівської сільської ради від 10.09.2021 року №580 ОСОБА_1 відмовлено в затвердженні проекту землеустрою так, як генеральним планом с. Світле бажана до отримання земельна ділянка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, її використання здійснюється за містобудівною документацією, а також в зв`язку з тим, що землі зазначеної категорії не можуть бути надані для сільськогосподарських потреб.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд виходить з такого.

Згідно із статтею 25, пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України від 21.05.1997р. №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як регулювання земельних відносин.

Частинами 1, 5 статті 46 цього Закону установлено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Згідно із частинами 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Законом України від 28.04.2021р. №1423-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", який набув чинності з 27.05.2021р., частину 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" доповнено абзацом другим, відповідно до якого рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Згідно із пунктами "а", "б" частини 1 статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:  розпорядження землями територіальних громад;  передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Приписами частини 1 статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Частинами 6 - 10 статті 118 Земельного кодексу України (у редакції, чинній до внесення змін Законом України від 28.04.2021р. №1423-IX) установлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що розроблений проект землеустрою підлягає погодженню та затвердженню відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. У разі прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність одночасно вирішується питання про надання земельної ділянки у власність. При цьому, чинним на час звернення позивача до селищної ради законодавством було передбачено, що рішення про затвердження проекту землеустрою або відмову у його затвердженні орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою.

У той же час, 27.05.2021р. набув чинності Закон України від 28.04.2021р. №1423-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", яким виключено частину 8 статті 118 Земельного кодексу України, а частину 9 цієї статті викладено в такій редакції:

" 9. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність".

Також цим Законом виключено статтю 186-1 та викладено в новій редакції статтю 186 Земельного кодексу України, за змістом частин 3, 8, 9, 10 якої проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб`єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз чи робіт.

Висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб`єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.

Враховуючи наведене, унесені зміни до Земельного кодексу України не змінили обов`язку органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, що передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або про відмову у цьому.

Таким чином, станом на дату прийняття відповідачем спірного рішення (10.09.2021 року), єдиною правовою підставою для відмови в затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Зі змісту оскарженого рішення вбачається, що в затвердженні проекту землеустрою відповідач відмовив через те, що земельна ділянка, на яку претендує позивачка за генеральним планом с. Світле Хрестівської сільської ради Каховського району Херсонської області відноситься до земель житлової та громадської забудови.

Відповідно п.2 ч.1 ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", генеральний план населеного пункту - це одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та землевпорядна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.

Тобто, генеральний план є містобудівною документацією.

Отже, підставою для прийняття відповідачем спірного рішення було, зокрема, невідповідність документації із землеустрою містобудівній документації, що є підставою для відмови передбаченою ЗК України. Тобто, приймаючи спірне рішення, Хрестівська сільська рада використала передбачені законом підстави.

Щодо обґрунтованості зазначеного вибору, суд вказує таке.

Згідно наданого позивачкою витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2611937132021, бажана до отримання земельна ділянка з кадастровим номером: 6525481500:02:001:0029 знаходиться в с. Світле, Каховського району, Херсонської області. Знаходження земельної ділянки в межах згаданого села підтверджується також розробленим ОСОБА_1 проектом землеустрою.

На виконання вимог ухвали суду від 29.11.2021 року, відповідачем надано копію генерального плану відроджуваного села Світле Чаплинського району Херсонської області, затвердженого рішенням Хрестівської сільської ради Чаплинського району Херсонської області №95 від 27.06.2007 року. Відповідно умовних позначень генерального плану та графічних матеріалів, в селі сплановано наявність лише селітебної зони та зони громадської забудови. Землі сільськогосподарського призначення в с. Світле, Каховського (раніше Чаплинського) району, Херсонської області відсутні.

Отже, земельна ділянка, на яку претендує позивачка відповідно генерального плану не відноситься до земель сільськогосподарського призначення.

Невідповідність земельної ділянки містобудівній документації - "Генеральному плану села Світле Чаплинського району Херсонської області" також підтверджена висновком відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та надзвичайних ситуацій Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області від 01.09.2020 року №68/08-02-28/2020, копія якого надана відповідачем в справі та відсутня в проекті землеустрою, наданому позивачкою. З цих підстав в погодженні проекту землеустрою відмовлено.

Замість згаданого висновку, до проекту землеустрою додано висновок протилежного змісту. А саме: висновок про погодження проекту землеустрою від 11.05.2021 року №63/11-16, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 загальною площею 2,00 га із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в межах села Світле Хрестівської сільської ради Каховського (колишнього Чаплинського) району Херсонської області.

Щодо правого значення наведеного висновку суд зазначає наступне.

Так, як вбачається з викладеного вище за текстом рішення, а також наявних в матеріалах справи доказів, село Світле, в межах якого позивачка бажає отримати земельну ділянку, до реформ децентралізації в Україні належало до Чаплинського району Херсонської області.

Отже, до реформ децентралізації, структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури, вповноваженим погоджувати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту, в розумінні ст.186-1 Земельного Кодексу України, в даному конкретному випадку був структурний підрозділ Чаплинської районної державної адміністрації Херсонської області.

Судом враховано, що пп. 21 п. 1 Постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" визначено утворити у Херсонській області, серед іншого: Каховський район (з адміністративним центром у місті Нова Каховка) у складі територій Асканія-Нової селищної, Великолепетиської селищної, Верхньорогачицької селищної, Горностаївської селищної, Зеленопідської сільської, Каховської міської, Костянтинівської сільської, Любимівської селищної, Новокаховської міської, Присиваської сільської, Рубанівської сільської, Тавричанської сільської, Таврійської міської, Хрестівської сільської, Чаплинської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Отже, після проведеної реформи, Хрестівська територіальна громада, до якої входить в тому числі й с. Світле належить до Каховського району (з адміністративним центром у місті Нова Каховка).

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" Закон України "Про місцеві державні адміністрації"доповнено статтею 7-1 такого змісту: " Утворення та реорганізація районних державних адміністрацій здійснюються Кабінетом Міністрів України після прийняття Верховною Радою України рішення про утворення та ліквідацію районів з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Під час реорганізації юридичних осіб - районних державних адміністрацій, їхніх структурних підрозділів не застосовуються положення законодавства щодо:

1) необхідності одержання згоди кредиторів стосовно заміни боржника у зобов`язанні (переведення боргу);

2) права кредиторів вимагати у зв`язку з проведенням реорганізації забезпечення виконання зобов`язань, їх дострокового припинення або виконання та відшкодування збитків;

3) неможливості завершення реорганізації до задоволення вимог, заявлених кредиторами.

У разі здійснення реорганізації районних державних адміністрацій шляхом приєднання повноваження з управління справами таких юридичних осіб, забезпечення підготовки та прийняття районними державними адміністраціями, що припиняються, та їх посадовими особами рішень як суб`єктами владних повноважень з дня прийняття рішення про початок реорганізації здійснює голова районної державної адміністрації, до якої здійснюється приєднання інших юридичних осіб.

Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, визначаються Кабінетом Міністрів України з урахуванням Бюджетного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"…"

Так, порядок утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, визначається однойменним Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1321.

Відповідно п.7 означеного порядку, перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється:

у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації);

у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації.

Також, додатком 3 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1635-р передбачено перелік районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, утворених як нові юридичні особи публічного права, серед яких й Чаплинська райдержадміністрація, яка підлягає приєднанню до Каховської райдержадміністрація (із центром у м. Новій Каховці).

З аналізу викладено вбачається, що в порядку публічно-владного правонаступництва повноваження Чаплинської райдержадміністрація, тобто органу, який до адміністративно-територіальної реформи був вправі погоджувати проекти землеустрою щодо Чаплинського району перейшли до райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району, тобто до Каховської районної державної адміністрації Херсонської області, яка згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань має код ЄДРПОУ: 44160489 (місцезнаходження: Херсонська обл., місто Нова Каховка(з), вул. Історична, будинок 52).

Моментом переходу повноважень згідно наведеного вище правового обґрунтування є момент утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється.

Комісію з реорганізації, зокрема, Чаплинської районної державної адміністрації утворено п.1 долученого до матеріалів адміністративної справи розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації від 07.05.2021 року №326 (знаходиться у вільному доступі на електронному ресурсі Херсонської обласної державної адміністрації).

Таким чином з 07.05.2021 року всі владно-управлінські функції, які належали Чаплинській районної державної адміністрації перейшли до її правонаступника - Каховської райдержадміністрації (із центром у м. Новій Каховці), яка має код ЄДРПОУ: 44160489.

Висновок про погодження проекту землеустрою №63/11-16, доданий позивачкою до матеріалів погодження датований 11.05.2021 року, тобто його складено після того, як повноваження Чаплинської районної державної адміністрації перейшли до її правонаступника - Каховської райдержадміністрації (із центром у м. Новій Каховці), яка має код ЄДРПОУ: 44160489. До цієї ж юридичної особи публічного права перейшли повноваження райдержадміністрацій всього новоствореного Каховського району (із центром у м. Новій Каховці).

Тобто, після 07.05.2021 року погоджувати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту, в розумінні ст.186-1 Земельного Кодексу України мали право виключно структурні підрозділи (до їх утворення - голова) Каховської районної державної адміністрації Херсонської області, яка згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань має код ЄДРПОУ: 44160489 (місцезнаходження: Херсонська обл., місто Нова Каховка(з), вул. Історична, будинок 52).

Натомість, з наданого позивачкою висновку від 11.05.2021 року №63/11-16, вбачається, що він погоджений структурним підрозділом не новоствореною (згідно адміністративно-територіальної реформи) Каховською районної державної адміністрації Херсонської області (код ЄДРПОУ: 44160489, місцезнаходження: Херсонська обл., місто Нова Каховка(з), вул. Історична, будинок 52), а районною державною адміністрацією, що реорганізується зі схожим найменуванням -  Каховська районна державна адміністрація (Код ЄДРПОУ: 04060097, місцезнаходження: 74800, м. Каховка, вул. Велика Куликовська, 103).

Суд вказує, що Каховська районна державна адміністрація (із центром в м. Каховці) ніколи не набувала повноважень правонаступника Чаплинської райдержадміністрації та райдержадміністрації новоствореного, відповідно реформи, Каховського району. Навпаки, зазначена юридична особа була як і Чаплинська райдержадміністрація реорганізована шляхом приєднання до Каховської райдержадміністрації (із центром у м. Новій Каховці), відповідно додатку 3 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1635-р.

Таким чином, обґрунтованими та справедливими є твердження відповідача відносно того, що доданий до проекту землеустрою висновок про погодження проекту землеустрою від 11.05.2021 року №63/11-16, яким погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 загальною площею 2,00 га із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в межах села Світле Хрестівської сільської ради Каховського (колишнього Чаплинського) району Херсонської області виданий не вповноваженим на те органом, що нівелює його значення, як документу погодження, передбаченого ст. 186-1 ЗК України.

Стосовно наданого позивачкою витягу з Державного земельну ділянку про земельну ділянку в якому категорія земель вказана як землі сільськогосподарського призначення, суд зазначає, що відповідно приписів ч.2 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр", відомості про цільове призначення земельних ділянок щодо категорії земель вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою, що розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються.

Враховуючи, що земельна ділянка з кадастровим номером: 6525481500:02:001:0029 є такою, що сформована за результатом розробленого ОСОБА_1 проекту землеустрою, то й відомості, згідно вказаного вище правового обґрунтування, щодо категорії зазначеної земельної ділянки внесені на підставі означеного проекту. Матеріали ж проекту землеустрою не містять доказів того, що сформована земельна ділянка за категорією земель належить до земель сільськогосподарського призначення. Отже, при визначенні дійсної категорії спірної ділянки врахуванню підлягає наданий відповідачем генеральний план с. Світле, а не відомості витягу з Державного земельну ділянку про земельну ділянку.

Відповідно ст. 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід`ємною частиною генерального плану.

У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.

Відповідно ч.4 ст. 24 зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.

Як вбачається з наданого відповідачем генерального плану с. Світле, він поєднаний з планом зонування та не передбачає наявність в межах с. Світле земель сільськогосподарського призначення.

Отже, зміна цільового призначення земель, що охоплені генеральним планом населеного пункту, зокрема, й земельної ділянки на яку претендує позивачка без внесення відповідних змін до плану зонування території (генерального плану) неможлива.

Крім викладеного, з наданих відповідачем доказів вбачається, що ОСОБА_1 була повідомлена про неможливість отримання у власність спірної земельної ділянки рішенням відповідача №1752 від 14.09.2020 року та листом від 24.09.2020 року №1086/05-05, тому оскаржене рішення сільської ради було послідовним та очікуваним для неї.

Підсумовуючи викладене, суд вважає правомірним та обґрунтованим рішення ХІІ сесії VІІІ скликання Хрестівської сіьської ради від 10.09.2021 № 580 в частині відмови гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га, кадастровий номер 6525481500:02:001:0029, із цільовим призначенням, для ведення особистого селянського господарства в межах с.Світле Хрестівської сільської ради Каховського району Херсонської області.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених  статтею 78  цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність рішення ХІІ сесії VІІІ скликання Хрестівської сіьської ради від 10.09.2021 № 580 в частині відмови гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га, кадастровий номер 6525481500:02:001:0029, із цільовим призначенням, для ведення особистого селянського господарства в межах с.Світле Хрестівської сільської ради Каховського району Херсонської області, з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд


вирішив:


Відмовити в задоволенні позову.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.   

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була  подана  у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили  після закінчення апеляційного розгляду справи.



Суддя                                                                                                                           О.В. Ковбій


кат.  109020100




  • Номер:
  • Опис: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
  • Тип справи: Адміністративний позов
  • Номер справи: 540/7459/21
  • Суд: Херсонський окружний адміністративний суд
  • Суддя: Ковбій О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.11.2021
  • Дата етапу: 22.11.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація