Судове рішення #14244874

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

у м. Феодосії

___________________________________________________________________________

У Х В А Л А

                                               ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

07 грудня 2010 року                                                                                       м. Феодосія

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у м. Феодосії у складі:

головуючого судді Іщенка В.І.,

суддів                       Моісеєнко Т.І.,

                                  Полянської В.О.,

при секретарі:         Джан Е.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Феодосії цивільну справу за позовом ОСОБА_2, яка діє в інтересах малолітнього ОСОБА_3, до Керченського комунального дошкільного учбового закладу № 54 «Калина» комбінованого типу,  Керченської міської ради АР Крим, треті особи - Управління освіти Керченської міської ради, Управління охорони здоров’я Керченської міської ради, про визнання дій завідуючого дошкільного учбового закладу незаконними, про зобов'язання забезпечити право на освіту та прийняти дитину у дошкільний учбовий заклад, за апеляційною скаргою ОСОБА_2, на рішення Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 19 жовтня 2010 року,

В С Т А Н О В И Л А :

          06 вересня 2010 року ОСОБА_2, яка діє в інтересах малолітнього ОСОБА_3 звернулася до суду з позовною заявою до Керченського комунального дошкільного учбового закладу № 54 «Калина» комбінованого типу (далі – ДУЗ № 54),  Керченської міської ради АР Крим, треті особи - Управління освіти Керченської міської ради, Управління охорони здоров’я Керченської міської ради, про визнання дій завідуючого дошкільного учбового закладу незаконними, про зобов'язання забезпечити право на освіту та прийняти дитину у дошкільний учбовий заклад.

Позовні вимоги мотивовані тим, що вона є матір’ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, і 10.08.1010 року звернулася з заявою до завідуючої ДУЗ № 54 про прийняття дитини до ДУЗ № 54 і 26.08.2010 року отримала  відповідь про відмову в прийнятті її дитини до дошкільного учбового закладу, оскільки дитина не отримала профілактичних щеплень, відповідно календарю щеплень. Позивач вважає дії завідуючої ДУЗ № 54 незаконними та такими, що порушують конституційне право дитини на отримання освіти та порушення вимог ст.34 Закону України «Про освіту», відповідно до якої, прийом дітей у дошкільний учбовий заклад здійснюється за бажанням батьків, та ст.36 Закону України «Про дошкільну освіту» , відповідно до якої батьки мають право на вибір дошкільного учбового закладу. Відповідно до п.6 Положення про дошкільний учбовий заклад, затверджений постановою КМУ від 12.03.2003 року № 305, прийняття дітей в дошкільний учбовий заклад здійснюється керівником впродовж календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної картки про стан здоров’я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження. Відповідно до зазначених нормативних актів позивачка звернулася до ДУЗ № 54 з заявою про прийняття її дитини до дошкільного учбового закладу, надавши необхідні довідки, згідно яких її дитина є здоровою і медичні протипоказання у відношенні здоров’я дитини, які заважали б прийому і знаходженню у дошкільному учбовому закладі, відсутні. Відмовляючи у прийнятті її сина до ДУЗ № 54 завідувач свої дії мотивувала ст.15 ЗУ «Про захист населення від інфекційних захворювань», проте на думку позивача, зазначені підстави відмови суперечать статтям 8,22,53 Конституції України. Позивач зазначає, що вона мала право відмовитися від проведення профілактичних щеплень своїй дитині, що закріплене в ст. 12 ЗУ «Про захист населення від інфекційних захворювань» і п.18 Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 03.02.2006 року № 48, про що була оформлена відповідна відмова в індивідуальній карті її сина. Позивачка вважає, що вона своїми діями не створює загрозу для своєї дитини, оскільки від щеплення в України щорічно помирають десятки дітей і стільки ж дітей стають інвалідами.        

Рішенням Керченського  міського суду АР Крим від 19 жовтня 2009 року  у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 було відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_2, подала  апеляційну скаргу, в якій просить оскаржуване рішення скасувати і ухвалити нове рішенням про задоволення позовних вимог. В обґрунтування своїх вимог апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального закону, неповне з’ясування  суттєвих обставин по справі і надання неналежної правової оцінки доказам, які надавалися апелянтом.

Апелянт вказує, що відмова суду у задоволенні позову суперечить ст.8 Конституції України, відповідно до якої Конституція має вищу юридичну силу. Судом були помилково прийняті до уваги доводи відповідача про відсутність місця для прийому дитини до учбового закладу, оскільки заклад є закладом комбінованого типу, і окрім санаторної групи № 2 в ДУЗ є групи загального типу, які комплектуються, в тому числі за різновіковими ознаками, та родинними зв’язками.      

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволені позову ОСОБА_2, судом першої інстанції було встановлено, що ДУЗ № 54 «Калина» є комбінованим дошкільним учбовим закладом. Згідно розділу 2 Статуту ДУЗ № 54 заклад розрахований на 180 міст згідно з чинними санітарними нормами. Групи комплектуються за одновіковими, різновіковими ознаками, санаторного типу. У дошкільному закладі функціонують групи загального розвитку – 6 груп, санаторного типу – 2 групи. Для зарахування дитини необхідно надати медичну довідку про стан здоров’я дитини і медичну довідку про епідеміологічне оточення. На 2010-2011 навчальний рік за віком дитини позивача сформована одна група – друга молодша санаторна тубінфіцірована група № 2.

Згідно п.5 Порядку комплектування дошкільних  учбових закладів (груп) компенсуючого типу, затвердженого Наказом Міністерством освіти і науки України 27.03.2006 року, прийом дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу здійснюється керівником закладу протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх здійснюють, свідоцтва про народження дитини, направлення місцевого органу управління освітою, висновку психолого-медико-педагогічної консультації або висновку лікувально-контрольної комісії територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру (для дітей з латентною туберкульозною інфекцією та після вилікування з приводу туберкульозу), медичної довідки, довідки дільничного лікаря про стан здоров’я дитини та епідеміологічне оточення, довідки про щеплення.

Згідно п.24 Порядку санаторні дошкільні навчальні заклади (групи) комплектуються для дітей, які потребують відновлення здоров'я, тривалого лікування та реабілітації з латентною туберкульозною інфекцією та після вилікування від туберкульозу. На ДУЗ № 54 розповсюджуються також дія Положення про туберкульозні санаторні дитячі сади для дітей з ранніми проявами туберкульозної інфекції, з малими і затихаючими формами туберкульозу, затверджене Міністерством охорони здоров'я СРСР від 21.09.1961 року. Згідно п.10 Порядку відбір дітей в санаторні дитячі сади проводить відбіркова комісія.

Суд першої інстанції посилаючись на статті 12,15 Закону України «Про захист населення від інфекційних захворювань», зазначив, що дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки позивач відмовилась від профілактичних щеплень згідно календаря щеплень, про що був зроблений відповідний запис в медичній карті дитини, то на думку суду завідуючим ДУЗ № 54 при відмові у прийомі дитини позивача у вказаний заклад не було допущено порушення чинного законодавства, її дії були правомірними.          

З такими висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів, оскільки вони зроблені на підставі ретельно досліджених доказів, яким надана належна правова оцінка. Судом правильно встановлені фактичні обставини справи, характер спірних правовідносин і ухвалено рішення, яке відповідає вимогам норм матеріального і процесуального закону.

Згідно з ч.1 ст.303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

 Відповідно до ст.10 ЗУ „Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз”, оформлення та прийняття дітей віком до 14 років до навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів здійснюється згідно з вимогами статті 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб". Результати туберкулінодіагностики та інших видів обстеження дітей на туберкульоз наводяться у відповідній довідці закладу охорони здоров'я.

З матеріалів справи вбачається, що 10.08.2010 року ОСОБА_2, звернулася до завідувача ДУЗ №54 м. Керчі з заявою про прийняття її сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 до дитячого учбового закладу № 54, на що 26.08.2010 року від завідувача ОСОБА_4 отримала відмову у прийнятті її дитини до ДУЗ № 54 на підставі ст.ст.12,15 Закону України «Про захист населення від інфекційних захворювань», у зв'язку з відсутністю у останнього щеплень відповідно до календаря щеплень.

Згідно Статуту, зареєстрованого відповідно до рішення виконавчого комітету Керченської міської ради від 28.10.2005 року, Керченський комунальний дошкільний навчальний заклад № 54 «Калина» є закладом комбінованого типу і відповідно до п. 2.5 Статуту, для зарахування дитини у дошкільний заклад необхідно надати: медичну довідку про стан здоров'я дитини, медичну довідку про епідеміологічне оточення, свідоцтво про народження дитини, документи для встановлення батьківської плати.

Відповідно до п.1 ст.12 ЗУ «Про дошкільну освіту», відповідно до потреб громадян України створюються такі дошкільні навчальні заклади: - дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) комбінованого типу для дітей віком від двох місяців до шести (семи) років, у складі якого можуть бути групи загального розвитку, компенсуючого типу, сімейні, прогулянкові, в яких забезпечуються дошкільна освіта з урахуванням стану здоров'я дітей, їх розумового, психологічного, фізичного розвитку; - дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) компенсуючого типу для дітей віком від двох до семи (восьми) років, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, тривалого лікування та реабілітації. Дошкільні навчальні заклади (ясла-садок) компенсуючого типу поділяються на спеціальні та санаторні.  

Згідно з п.3 Постанови Кабінету Міністрів від 12.03.2003, № 305 "Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад", відповідно до потреб громадян створюються такі дошкільні навчальні заклади: ясла-садок компенсуючого типу (спеціальні і санаторні) - для дітей віком від двох до шести (семи) років, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку; тривалого лікування та реабілітації відповідно до їх особистісних можливостей. Спеціальні дошкільні навчальні заклади функціонують для дітей з порушеннями слуху, зору, мови, опорно-рухового апарату, інтелекту, затримкою психічного розвитку. Санаторні дошкільні навчальні заклади функціонують для дітей з ранніми проявами туберкульозної інфекції, малими формами туберкульозу, хронічними неспецифічними захворюваннями органів дихання, серцево-судинної, ендокринної систем, хворобами органів травлення, психоневрологічними захворюваннями; ясла-садок комбінованого типу - для дітей віком від двох місяців до шести (семи) років, до складу якого можуть входити групи загального розвитку, спеціальні, санаторні, сімейні, прогулянкові, короткотривалого перебування у різних поєднаннях.

Згідно п.5 Порядку комплектування дошкільних  учбових закладів (груп) компенсуючого типу, затвердженого Наказом Міністерством освіти і науки України 27.03.2006 року, прийом дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу здійснюється керівником закладу протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх здійснюють, свідоцтва про народження дитини, направлення місцевого органу управління освітою, висновку психолого-медико-педагогічної консультації або висновку лікувально-контрольної комісії територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру (для дітей з латентною туберкульозною інфекцією та після вилікування з приводу туберкульозу), медичної довідки, довідки дільничного лікаря про стан здоров’я дитини та епідеміологічне оточення, довідки про щеплення.

З листа зам. головного лікаря КРУ «ПТД №1», вбачається, що на підставі наказу № 73 по ДУЗ № 54 від 26.08.2010 року «Про  комплектування санаторних груп на 2010-2011 учбові роки» щорічно проводиться санаторно-відбіркова комісія для виявлення дітей які підлягають оздоровленню, продовжують оздоровлення в санаторних групах та виводять оздоровлених дітей із санаторних груп. У зв’язку відмови матері від проведення туберкулінодіагностики, дитині не показано і протипоказано відвідування санаторної групи (а.с.55).

Однак ОСОБА_2 на виконання вище вказаних вимог нормативних актів до заяви про прийняття дитини до ДУЗ № 54 не надала направлення місцевого органу управління освітою, висновку лікувально-контрольної комісії територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру (для дітей з латентною туберкульозною інфекцією та після вилікування з приводу туберкульозу), довідки про епідеміологічне оточення і довідки про щеплення.

Позивачем не надано доказів необхідності відвідування дитиною саме цього закладу, оскільки згідно копії індивідуальної медичної картки ОСОБА_3, яка міститься у матеріалах справи, він є здоровою дитиною, і будь-яких показань для відвідування ДУЗ № 54, який є  санаторним закладом комбінованого типу, немає і  відсутність відповідних профілактичних щеплень може створювати загрозу для здоров’я  дитини.        

Колегія суддів погоджується з висновками суду про правомірність відмови завідуючої ДУЗ № 54 в прийомі дитини ОСОБА_2 у вказаний заклад, оскільки вони ґрунтуються на вимогах діючого законодавства та  вчинені в інтересах дитини.

Таким чином, колегія суддів вважає, що вирішуючи спір, суд правильно встановив фактичні обставини справи, дав належну правову оцінку наданим доказам, ухвалив рішення з дотриманням вимог ст.213 Цивільного процесуального кодексу України.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому скарга задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч.1 ст.308 Цивільного процесуального кодексу України суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.  

Таким чином, колегія суддів, вважаючи рішення суду першої інстанції правильним, обґрунтованим та таким, що ухвалено з дотриманням вимог норм матеріального і процесуального права, з урахуванням усіх суттєвих обставин у справі та наданням належної правової оцінки доказам, які надавалися сторонами, не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_2, та скасування оскаржуваного судового рішення.

Керуючись статтями 303, 307, 308, 313-315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у м. Феодосії,

У Х В А Л И Л А :

          Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 19 жовтня 2010 року відхилити.

Рішення Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 19 жовтня 2010  року залишити без змін.  

        Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена протягом двадцяти днів, з дня набрання законної сили, до суду касаційної інстанції

Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація