Судове рішення #14244920

                                                                     УХВАЛА

                                                             ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2011 року колегія суддів судової палаті у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у м. Феодосії у складі:


головуючого, судді: Моісеєнко Т.І.

суддів: Іщенка В.І.,

Полянської В.О.

при секретарі: Кувшиновій А.Д.


розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_5  до Державного підприємства «Науково-виробниче підприємство «Керчмолюск» про стягнення суми боргу за договором позики, за апеляційною скаргою Державного підприємства «Науково-виробниче підприємство «Керчмолюск» на рішення Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 26 листопада 2010 року,

 

                                                                 ВСТАНОВИЛА:

          У  серпні 2010 року ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до ДП «Науково-виробниче підприємство «Керчмолюск»  про стягнення суми боргу за договором позики.  

          П озовні вимоги мотивовані тим, що 06 серпня 2007 року  між сторонами  був укладений  письмовий  договір позики, відповідно до умов якого, позивач передав відповідачу  грошові кошти у сумі 46300 грв, які  підприємство  зобов’язалось повернути  в строк до 01.09.2007 року. На підтвердження  укладення безвідсоткового  займу  директором  підприємства  була написана розписка, а також  видана квитанція  до прибуткового касового ордеру  №16 від 06.08.2007 року про отримання підприємством коштів в сумі 46300 грв.. Разом з тим, відповідач взяті на себе зобов’язання у встановлений строк не виконав, у зв’язку з чим позивач вимушений звернутися із зазначеним позовом для захисту свого порушеного права.      

                 Просив суд стягнути з відповідача 46300 грн. – суму боргу за договором позики та судові витрати по справі.

      Рішенням Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 26.11. 2010 року позовні вимоги  ОСОБА_5  були задоволені. З  ДП «Науково-виробниче підприємство «Керчмолюск» на користь  ОСОБА_5  було стягнено 46300 грн. у відшкодування суми боргу  та судові витрати по справі в сумі 563 грв.      

  Ухвалюючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції виходив з обґрунтованості заявлених позовних вимог.  

Не погодившись із зазначеним рішенням суду ДП «Науково-виробниче підприємство «Керчмолюск»   подало апеляційну скаргу, посилаючись на  те, що суд першої інстанції не  придав уваги тому, що  з боку колишнього  директора підприємства ОСОБА_6 мали місце фінансові порушення, які потягли за собою неотримання підприємством прибутку.  На думку  апелянта,  суд не придав уваги тому, що  гроші від  безвідсоткового займу, отриманого від ОСОБА_5,  буди виплачені ОСОБА_6 в розмірі 7356,22 грв. в погашення існуючої заборгованості ,  а  36102 грв. виплачені також  ОСОБА_6 в погашення  перевитрачених коштів   за авансовими звітами.

Апелянт вказує, що  за фактом порушень, встановлених актом КРУ від 24.04.2009 року,  підприємство звернулось в прокуратуру з заявою про порушення відносно  ОСОБА_6 кримінальної справи, однак перевірка досі не  закінчена.  На підставі наведеного вважають, що  у суду першої інстанції не було правових підстав для стягнення з підприємства на користь ОСОБА_5  грошових коштів.

Просили рішення суду першої інстанції скасувати  та ухвалити по справі нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 відмовити.  

           Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог і доводів апеляційної скарги, обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає, що скарга не  підлягає  задоволенню з таких підстав.

    Відповідно до частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

      Ухвалюючи рішення про задоволення позову ОСОБА_5 суд першої інстанції виходив з того, що між сторонами був укладений договір позики, що підтверджується договором  позики, розпискою, яку підписав  директор  підприємства ОСОБА_6, квитанцією прибуткового касового ордеру про отримання підприємством коштів від ОСОБА_5 в сумі 46300 грв. ( а.с.2-4).   Суд вказав, що ДП «Керчмолюск» умови взятого на себе зобов’язання  щодо повернення коштів  у строк, визначений договором позики, не виконало, у зв’язку з чим  права ОСОБА_5  є порушеними і підлягають захисту.

З даним висновками суду першої інстанції  погоджується колегія суддів апеляційної інстанції.

Судом встановлено, що 06 серпня 2007 року ОСОБА_5 уклав з ДП «Науково-виробниче підприємство «Керчмолюск» договір позики, відповідно до умов якого, позивач передає відповідачеві грошові кошти у сумі 46300 грв., а ДП «Керчьмолюск» зобов’язується повернути зазначену суму до 01.09.2007 року,  що  передбачено  п.4  договору позики і  розпискою, підписаною  директором підприємства  і завіреною печаткою підприємства (а.с.2,3)

Відповідно до частини 1 статті 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

              Як вбачається з матеріалів справи, положення  частин 1, 2 статті 1047 Цивільного кодексу України,  щодо  укладення  договору позики  у письмовій формі,  сторонами було виконане. Факт  укладення договору  позики між сторонами  підтверджений також квитанцією прибуткового касового ордеру  №16 від 06.08.2007 року.( а.с.4)

    Зі статей 1049, 1050 Цивільного кодексу України вбачається, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

            Відповідно до ст.526 ЦК України зобов’язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору  та вимог цього Кодексу. Наявність боргового документа у кредитора  є підтвердженням того, що  боржник  свого обов’язку щодо повернення боргу не виконав.

              З огляду на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що  ДП «Керчмолюск» повинно  сплатити  на користь ОСОБА_5 грошові кошти, отримані в борг  за договором позики від 06 серпня 2007 року,  в сумі 46300 грв., а також відшкодувати судові витрати.

  Доводи апеляційної скарги ДП «Керчьмолюск» про те, що  вказані кошти  були фактично виплачені  колишньому директору  підприємства ОСОБА_6 не мають правового значення для вирішення справи,  оскільки договір позики був укладений не між ОСОБА_5 та ОСОБА_6, як фізичними особами, а між ОСОБА_5 та  ДП «Керчмолюск», як юридичною особою, від імені якої діяв її директор. Обставини  того, що зазначені кошти  ОСОБА_5 не повернути , підприємством не оскаржуються.

Доводи апелянта  про те, що колишній директор підприємства ОСОБА_6  допустив зловживання  при здійсненні  господарської діяльності, в зв’язку з чим  підприємство не отримало прибутку, а також про те, що відносно ОСОБА_6  проводиться  перевірка органами прокуратури,  не можуть бути прийняти до уваги, оскільки зазначені обставини стосуються правовідносин , що склалися між  ДП «Керчмолюск» та ОСОБА_6, а не правовідносин, які  склалися у 2007 році  між ОСОБА_5 та  ДП   «Керчмолюск» щодо  позики грошових коштів.

 Інші доводи апеляційної скарги  не містять безсуперечних доказів, які спростовують висновки суду першої інстанції.

         Підстав для задоволення апеляційної скарги і скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не вбачає.

                Керуючись статтею 303, 308, пунктом 1 частини 1 статті 314, статтею 315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,

                                                                   УХВАЛИЛА:

          Апеляційну скаргу  Державного підприємства «Науково-виробниче підприємство «Керчмолюск» - відхилити.

Рішення Керченського міського суду Автономної Республіки Крим від 26 листопада  2010 року - залишити без змін.

    Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту  проголошення, може бути оскаржена протягом  20 днів  з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції.  

Судді:

              Моісеєнко Т.І.                          Полянська В.О.                              Іщенко В.І.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація