- позивач: Петрів Марія Степанівна
- відповідач: Юзьків Михайло Степанович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа №339/221/24
9
2/339/117/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2024 року м. Болехів
Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Головенко О. С.
секретаря судового засідання Ганчар Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася з позовною заявою, в якій просить визнати за нею право власності на спадкове майно домоволодіння по АДРЕСА_1 .
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що є дочкою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , яким на праві власності належав будинок та господарські споруди по АДРЕСА_1 , збудований на законних підставах, в якому вона проживала.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер і після його смерті відкрилася спадщина на належне майно, спадкоємцями після його смерті стали вона та її мама ОСОБА_4 .
Ще за життя батько ОСОБА_3 склав заповіт, яким 1/2 частину житлового будинку та господарських споруд, заповів їй.
Вона прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_3 , оскільки на день його смерті була прописана та проживала разом із спадкодавцем, а її мама ОСОБА_4 відмовилася від своєї (обов`язкової) частки на спадщину після смерті чоловіка, що підтверджується заявою про відмову від обов`язкової частки спадщини від 11 cічня 2011 року.
Отже, фактично вона стала власником 1/2 частини житлового будинку та господарських споруд, по АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла і після її смерті відкрилася спадщина на належне майно, а саме 1/2 частини вказаного.
Вона прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4 , оскільки на день смерті спадкодавця була зареєстрована та проживала разом із нею.
Так як відсутні документи власності на спадкове майно, що належать спадкодавцям ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , оформити право на спадщину на спадкове майно в позасудовому порядку не має можливості, що стало підставою для звернення до суду.
29 травня 2024 року провадження у зазначеній справі відкрито та призначено до підготовчого засідання.
21 серпня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Сторони в судове засідання не з"явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Позивач подала заяву, в якій просить розгляд справи проводити без її відсутності, позовні вимоги підтримує та не заперечує проти заочного розгляду справи (а.с.78).
Такі дії не суперечать вимогам ст.211 ЦПК України, згідно якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з`явилася повторно та не подав відзив на позов.
Згідно ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Частиною 1 статті 280 ЦПК України, передбачено, що суд суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:
- відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;
- відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;
- відповідач не подав відзив;
- позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи згоду позивача, суд, керуючись вимогами ст.280 ЦПК України, ухвалив про проведення заочного розгляду справи на підставі наявних у справі доказів та прийшов до наступного висновку.
Частиною першою ст. 15, частиною 1 ст. 16 ЦК України, передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Реалізуючи передбачене ст. 64 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
В судовому засіданні достовірними та належними доказами встановлено, що предметом розгляду справи є прийняття спадщини у вигляді домоволодіння.
Як вбачається з матеріалів справи предметом розгляду справи є домоволодіння по АДРЕСА_1 . Вказане будівництво здійснювалось на законних підставах, реєстрація права власності на яке не проводилося.
Так, згідно рішення виконавчого комітету Болехівської міської ради депутатів трудящих №196 від 21 жовтня 1965 року ОСОБА_3 виділено земельну ділянку для індивідуального будівництва по АДРЕСА_2 (а.с.15-18).
Встановлено, що будівництво домоволодіння проводилося за час шлюбу, укладеного 12 жовтня 1957 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_5 (прізвище після шлюбу ОСОБА_6 ) (а.с.51), що свідчить про те, що воно є спільним майном подружжя у відповідності до вимог ст.22 Кодексу про шлюб та сім'ю України (в редакції від 20.06.1969 року), а відтак, кожен із них є співвласником по 1/2 частині.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер і після його смерті відкрилася спадщина на належне майно (а.с.5).
ОСОБА_3 за життя розпорядився своїм майном, склавши 22 травня 1999 року заповіт у користь позивача, яка являється його дочкою та змінила після одруження прізвище « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 » (а.с.4, 10).
Позивач, будучи спадкоємцем за заповітом, прийняла спадщину, оскільки звернулася з заявою про її прийняття до нотаріальної контори, а її мама ОСОБА_4 з заявою про відмову від обов`язкової частки і після смерті ОСОБА_3 заведену спадкову справу (а.с.11-13,52-54).
Звернувшись до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, позивач отримала відмову, оскільки не надано свідоцтво про право власності померлого ОСОБА_3 на цю частину житлового будинку (а.с.14).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла і після її смерті відкрилася спадщина на належне майно (а.с.6).
Згідно зі статтями 1216, 1217, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У частинах першій та другій статті 1223 ЦК України визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261,1265 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Частинами 1,3 ст. 1268, ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогост.1270 Кодексу він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За змістом зазначених норм прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини, або, вразі відсутності наведених вище обставин, поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч.1 ст.1270 ЦК строк.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Відповідач, який є сином спадкодавця (а.с.4а) не будучи зареєстрованим на час смерті зі спадкодавцем, не подав заяву про прийняття спадщини, а тому спадщину не прийняв (а.с.47-48).
Позивач прийняла спадщину після ОСОБА_4 смерті, оскільки була зареєстрована та проживала разом з спадкодавцем (а.с.3).
Отже, позивач вважається такою, що прийняла спадщину в силу статті 1268 ЦК України після смерті матері ОСОБА_4 , оскільки реєстрація спадкоємця за місцем проживання спадкодавця на час смерті спадкодавця свідчить про автоматичне прийняття спадкоємцем спадщини.
За таких підстав, суд, переконується в тому, що позивач, як спадкоємець згідно норм спадкового права, стала власником спадкового майна померлої ОСОБА_4 та набула право власності на будинковолодіння по АДРЕСА_1 , яке складається згідно технічного паспорту: з житлового будинку «А», літньої кухні «Б», стодоли «В», стайні «Г»,навіс «Д», вбиральні «Е», криниці №1, воріт №2, огорожі №3, огорожі №4, воріт №5 (а.с.7-9).
На підставі наведеного ст. 1220-1223, 1268,1269 ЦК України, керуючись ст. 258-259, 263-265, 280-281 ЦПК України суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння по АДРЕСА_1 , яке складається згідно технічного паспорту: з житлового будинку «А», літньої кухні «Б», стодоли «В», стайні «Г»,навіс «Д», вбиральні «Е», криниці №1, воріт №2, огорожі №3, огорожі №4, воріт №5, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:
ОСОБА_1 – реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 , місце проживанняАДРЕСА_1
ОСОБА_2 - місце проживанняАДРЕСА_1 .
Дата складання повного тексту рішення 07 жовтня 2024 року.
Суддя Головенко О.С.
- Номер: 2/339/117/24
- Опис: про визнання права власності на спадкове майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 339/221/24
- Суд: Болехівський міський суд Івано-Франківської області
- Суддя: Головенко О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.05.2024
- Дата етапу: 28.05.2024
- Номер: 2/339/117/24
- Опис: про визнання права власності на спадкове майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 339/221/24
- Суд: Болехівський міський суд Івано-Франківської області
- Суддя: Головенко О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.05.2024
- Дата етапу: 29.05.2024
- Номер: 2/339/117/24
- Опис: про визнання права власності на спадкове майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 339/221/24
- Суд: Болехівський міський суд Івано-Франківської області
- Суддя: Головенко О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.05.2024
- Дата етапу: 30.05.2024
- Номер: 2/339/117/24
- Опис: про визнання права власності на спадкове майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 339/221/24
- Суд: Болехівський міський суд Івано-Франківської області
- Суддя: Головенко О.С.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.05.2024
- Дата етапу: 04.10.2024
- Номер: 2/339/117/24
- Опис: про визнання права власності на спадкове майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 339/221/24
- Суд: Болехівський міський суд Івано-Франківської області
- Суддя: Головенко О.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.05.2024
- Дата етапу: 04.10.2024