Справа № 2а-93 2009 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2009 року суддя Троїцького районного суду Луганської області Суський О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області про проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення суми боргу, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області з позовними вимогами про визнання дій по нарахуванню і виплаті сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними; стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області суми недотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 роки та січень-лютий 2009 року у розмірі 10474, 54 грн.;
В обгрунтування позову зазначено, що своїми діями відповідач грубо порушив права позивача на належний соціальний захист, при надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку керувався нормативно правовими актами, які рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп визнано неконституційними.
Позивач надала заяву, в якій просила справу розглянути за її відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача надав заперечення на позовну заяву, просив справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги не визнає.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження без участі сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 народила сина ОСОБА_3.
Відповідно до статті 15 вказаного Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", в редакції до 01.01.08 р, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік" було встановлено наступне - установити, що у 2007 році:
- абзац 2 частини 2 статті 56 Закону: допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
• - абзац 3 частини 2 ст. 56 Закону: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
• - пункт 14 статті 71 Закону: призупинити дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми".
Відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.
Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, та пункт 14 статті 71 втратили чинність, як такі, що визнані неконституційним.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 09.07.07 р. - дати ухвалення рішення Конституційним судом України N 6-рп/2007, вищевказані норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність, а, отже, з цього часу відновлено дію норм Закону в повному обсязі.
Позивач у позовних вимогах вказує про невідповідність Конституції України норм вказаних законів, які змінили розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відмовляючи в частині позовних вимог щодо виплати допомоги за 2007 рік до 09.07.07 р. суд виходить із того, що відповідно до статті 1, 13 Закону України «Про Конституційний суд України», єдиним органом конституційної юрисдикції є Конституційний суд України, який приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів.
Отже, до компетенції адміністративних судів, як судів загальної юрисдикції, належить надання висновків щодо відповідності нормативно-правових актів законам України (законності), однак прийняття рішень та надання висновків щодо конституційності законів є виключною юрисдикцією Конституційного суду України.
Відповідно до частини 2 статті 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідний закон про державний бюджет та його положення мають вищу юридичну силу відносно інших спеціальних законів стосовно визначення розміру або порядку обчислення допомоги при народженні дитини, бо є основним та головним (окрім Конституції України) фінансовим нормативним актом розподілу доходів та видатків в країні.
З огляду на викладене, вимоги позивачки щодо допомоги по догляду за дитиною у 2007 році до 09.07.07 р. не підлягають задоволенню, оскільки вони врегульовані нормами закону про державний бюджет. Суд дійшов висновку, що при розрахунку розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році з дати ухвалення відповідного рішення слід керуватися саме приписами статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми".
Відповідно до статті 5 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" всі види допомоги сім’ям з дітьми крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків. Відповідач є органом
соціального захисту населення за місцем проживання матері дитини, отже суд вважає вимоги заявлені до відповідача обгрунтованими.
Суд дійшов висновку, що відповідачем допущено бездіяльність щодо неповного нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною у 2007 році з 09.07.07 р., і керуючись частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд виходить за межі позовних вимог, оскільки вважає що це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, на захист яких наданий позов.
Як вбачається із довідки Управління праці та соціального захисту населення Троїцької рай держадміністрації Луганської області від 17 березня 2009 року № 105 позивач у 2007 році отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступному розмірі: липень - 101, 16 грн., серпень - 103, 41 грн., вересень - 104, 85 грн., жовтень - 104, 85 грн., листопад - 107, 73 грн., грудень - 110, 88 грн, з січня 2008 по листопад 2008 року у розмірі 130 грн. щомісячно, у грудні 2008 року -243, 22 грн., січень-лютий 2009 року по 260 грн. щомісячно.
Отже, за таких обставин та з урахуванням положень ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», суд вважає, що позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, виходячи із прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років. Сума недоплаченої позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області щомісячної вказаної допомоги складає 2072 грн. 75 коп. 3гідно наступного розрахунку: з липня 2007 року - 268, 47 грн. /463 грн./ЗІ день * 23 дня - 101.16 грн./ЗІ день * 23 дня/;
серпень 2007 року - 359, 59 грн./463 грн. - 103, 41 грн./;
вересень 2007 року - 358, 15 грн./463 грн. - 104, 85 грн./;
жовтень 2007 року - 365, 15 грн. / 470 грн. - 104, 85 грн./;
листопад 2007 року - 362.27 грн. / 470 грн. - 107.73 грн./;
грудень 2007 року - 359, 12 грн. / 470 грн. -110, 88/.
Обов’язок по здійсненню перерахунку належних до виплати грошових сум законом покладено на відповідача, у зв’язку із чим суд не може виконувати функції суб’єктів владних повноважень, покладених на, , них законом з огляду на принципом поділу державної влади, закріплений статті 6 Конституції України. Право позивача у даному випадку має бути захищене шляхом зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу недоплачені суми. Отже, відповідач має усунути допущене порушення шляхом перерахування розміру допомоги відповідно до правил статті 15 Закону України Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" та проведення відповідних доплат.
Відповідно до статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Частина перша статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" була викладена в наступній редакції Законом України від 28.12.07 р. - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Пункт 3 Прикінцевих положення вказаного закону визначив, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для
працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Отже, у 2008 році відповідач керувався вищевказаними нормами, та не допустив порушень прав позивача.
Вирішуючи вимогу про зобов’язання відповідача призначити відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" - допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 01 січня 2008 року по 28 лютого 2009 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-років щомісяця, з наступним підвищенням щомісяця, року, підвищення розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до закінчення строку передбаченої законом виплати, суд не знайшов підстав для її задоволення, оскільки у 2008 та 2009 роках діяла відповідна редакція закону, відмінна від вимог заявлених позивачем, крім того вимога заявлена на майбутнє не може бути задоволена судом, оскільки суд здійснює захист саме порушених прав.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись статями 11, 158-163, 122 ч. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області про проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення суми боргу задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 соціальної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трьох років у 2007 році з 09.07.07 року по 31.12.2007 року, в розмірі встановленому статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 соціальної допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трьох років у 2007 році з 09.07.07 року по 31.12.2007 року, в розмірі встановленому статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та здійснити її виплату в сумі 2072 гривні 75 копійок..
В іншій частині адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Троїцький районний суд Луганської області суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.