Справа № 2а-94 2009 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2009 року суддя Троїцького районного суду Луганської області Суський О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області про проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення суми боргу, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області з позовними вимогами про визнання дій по нарахуванню і виплаті сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними; стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області суми недотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за квітень-грудень 2008 року та січень-лютий 2009 року у розмірі 4371, 40 грн.;
В обгрунтування позову зазначено, що своїми діями відповідач грубо порушив права позивача на належний соціальний захист, при надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку керувався нормативно правовими актами, які рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп визнано неконституційними.
Позивач надала заяву, в якій просила справу розглянути за її відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача надав заперечення на позовну заяву, просив справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги не визнає.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження без участі сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 народила сина ОСОБА_2. Позивач відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку їй виплачує відповідач.
При цьому допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася позивачеві в розмірах, визначених Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України.
Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про народження дитини, довідкою відповідача про розмір нарахованої та виплаченої допомоги, копією паспорту позивача.
Позивачка 20.03.2009р. зверталася до Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області із заявою про здійснення перерахунку допомоги по догляду за дитиною.
Листом від 24.03.2009р. за № 426 відповідач відмовив позивачу у зазначеному перерахунку та виплаті допомоги.
Відповідач у письмових запереченнях просив відмовити у задоволенні вимог позивача щодо визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області протиправними та стягнення заборгованості по виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з квітня 2008р. у зв’язку із тим, що всі виплати проводилися у відповідності до бюджетного законодавства України.
В судовому засіданні було встановлено, що позивач 20.03.2009р. зверталася до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області, із заявою про перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, на що відповідачем 24.03.2009р. було надано письмову відповідь про відмову у здійсненні вищевказаного перерахунку, а позивачем 16.04.2009р. пред’явлено позов до суду.
Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.92р. відповідно до Конституції України встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення приорітету державної допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Згідно ч. 1 ст. 1 вищевказаного закону громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 13 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.92р передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (одна з батьків дитини, усиновитель, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до ст. 14 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено.
У ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції від 22.03.2001 року, міститься загальна норма про те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
II.З Розділу VIII Прикінцевих положень цього Закону в редакції від 25.03.2005 року передбачено, що розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законів України» № 107 від 28 грудня 2007 року встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює
різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Судом встановлено, що саме в такому порядку позивачеві нараховувалася та виплачувалася спірна допомога.
Внесені зміни до ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» не розглядались Конституційним Судом щодо їх конституційності.
Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області при здійсненні виплати допомоги позивачу починаючи з 1 січня 2008 року правильно керувався пунктом 23 розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» і в задоволенні позовних вимог позивачу за 2008 рік, а також на підставі вищевикладеного за січень-лютий 2009 року слід відмовити за необгрунтованістю.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 87, 89, 98, ч. 3 ст. 122, 158-163, ч.4 ст. 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації Луганської області про проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення суми боргу відмовити за необгрунтованістю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Троїцький районний суд Луганської області суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.