Ухвала
іменем україни
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:
головуючої Орлової С.О.
суддів Крижановського В.Я., Чуйко О.Г.,
прокурора Парусова А.М.
розглянула у судовому засіданні 10 березня 2011 року кримінальну справу за касаційною скаргою прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 19 жовтня 2010 року.
Постановою суду -
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянку України, раніше не судиму,
звільнено від кримінальної відповідальності за дії, передбачені ч. 3 ст. 358 КК України на підставі ст. 45 КК України. Провадження у кримінальній справі закрито.
Органами досудового слідства ОСОБА_1 обвинувачувалась в тому, що в період часу з 20.05.2010 року по 14.06.2010 року при невстановлених слідством обставинах, для безкоштовного проїзду у громадському транспорті, отримала підроблене пенсійне посвідчення на ім’я ОСОБА_2, в яке була вклеєна її фотокартка. 14.06.2010 року близько 13 год. 30 хв., в тролейбусі на зупинці вул. Гагаріна м. Житомира у ОСОБА_1 було виявлено та вилучено вказане підроблене посвідчення.
Судом було звільнено ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за дійовим каяттям, а кримінальну справу стосовно неї за ч. 3 ст. 358 КК України закрито.
Стягнуто з ОСОБА_1 412 грн. 80 коп. за проведення судово - криміналістичної експертизи.
В апеляційному порядку справа щодо ОСОБА_1 не переглядалася.
У касаційній скарзі прокурор, не оспорюючи кваліфікацію дій ОСОБА_1 та підстави для її звільнення від кримінальної відповідальності, просить постанову суду змінити та виключити з її резолютивної частини вказівку на стягнення з ОСОБА_1 судових витрат, оскільки останні можуть стягуватись лише з засуджених.
Заслухавши доповідь судді, пояснення прокурора, який підтримав касаційну скаргу перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга прокурора підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Правильність рішення суду про звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України, прокурором під сумнів не ставиться.
Разом із тим, доводи прокурора про те, що суд безпідставно стягнув із ОСОБА_1 судові витрати за проведення експертизи, заслуговують на увагу.
Кримінально-процесуальним законом, зокрема ст.ст. 93, 324 КПК України, передбачено, що питання про судові витрати вирішуються судом при постановленні вироку та покладаються на засуджених.
Однак, ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності звільнено, тому суд на порушення кримінально-процесуального закону, безпідставно стягнув із неї судові витрати.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що касаційна скарга прокурора підлягає задоволенню, а судове рішення щодо ОСОБА_1 – зміні. Із резолютивної частини постанови суду необхідно виключити вказівку про стягнення із ОСОБА_1 судових витрат за проведення експертизи.
Керуючись ст. 395-396 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
касаційну скаргу прокурора задовольнити.
Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від 19 жовтня 2010 року щодо ОСОБА_1 – змінити.
Виключити із постанови вказівку суду про стягнення з ОСОБА_1 412 грн. 80 коп. судових витрат.
У решті вирок залишити без зміни.
С у д д і :
С.О. Орлова О.Г. Чуйко В.Я. Крижановський