Апеляційний суд Кіровоградської області
Справа № 22ц-773\11 Головуючий у суді І-ї інстанції Адаменко І.М.
36 Доповідач Письменний О. А.
РІШЕННЯ
Іменем України
29 березня 2011 року колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючого судді –Полежая В.Д.,
суддів –Єгорової С.М., Письменного А.О.,
при секретарі –Салабай М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Свердловської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору відділу Держкомзему у Бобринецькому районі Кіровоградської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування,-
В с т а н о в и л а :
В грудні 2010 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Свердловської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, в якому просить встановити факт родинних відносин з матір'ю ОСОБА_3 та визнати за ним право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 Позовні вимоги мотивував тим, що його мати до шлюбу носила прізвище "Різноока". Після шлюбу змінила прізвище на "Циндрівська", про що було зазначено в свідоцтві про шлюб. Але в паспорті і у всіх подальших документах її прізвище зазначалося як "Циндровська". Після смерті матері відкрилася спадщина, до складу якої ввійшла земельна ділянка, розташована на території Свердловської сільської ради. Право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку посвідчене Державним актом серії КР №026037, який при житті вона не встигла отримати. У видачі йому свідоцтва про право на спадщину нотаріусом було відмовлено через відсутність правовстановлювального документу на спадкове майно.
Рішенням Бобринецького районного суду від 19 січня 2011 року в задоволенні позову було відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на те, що рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 19 січня 2011 року є незаконним, необґрунтованим та таким, що постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції іншому судді.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення ОСОБА_2, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції, виходив з того, що не отримавши державного акта на землю та не здійснивши державної реєстрації права власності на землю при житті, ОСОБА_3 не набула права власності на земельну ділянку, відповідно, зазначена в державному акті земельна ділянка не може входити до складу спадщини. А оскільки встановлення факту родинних відносин позивач повязує саме із визнанням за ним права власності на вказану вище земельну ділянку у порядку спадкування, вимоги про встановлення факту родинних відносин задоволенню теж не підлягають. При цьому роз'яснено позивачу право на звернення до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення юридичного факту родинних стосунків.
Однак погодитися з такими висновками суду не можна.
Відповідно до п.1 ст.256 ЦПК України суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, тощо.
Матеріалами справи підтверджується, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3.(а.с.15), відкрилась спадщина.
Родинні стосунки позивача та померлої підтверджуються наданими до суду доказами: зокрема, свідоцтвом про народження ОСОБА_3., де зазначено, що вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 р. в с. Митрофановка Бобринецького району та свідоцтвом про одруження і зміну прізвища ОСОБА_3 на ОСОБА_3 (а.с 13); паспортними данними, згідно яких ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 р. в с.Митрофановка Бобринецького району(а.с 17); довідками Свердловської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області (а.с. 29,30), де зазначено , що ОСОБА_2. проживав зі своєю матір’ю ОСОБА_3 однією сім’єю і здійснював її похорон за власний рахунок.
Таким чином, аналізуючи докази по справі в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку про доведеність того, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 є матір’ю позивача ОСОБА_2.
Зважаючи на встановлений факт родинних відносин, спадкоємцем померлої ОСОБА_3 за законом, відповідно до ч.1 ст.1260 ЦК України, є її син позивач ОСОБА_2 , який у встановлений законом строк прийняв спадщину. Інші спадкоємці відсутні.
Розпорядженням Бобринецької районної державної адміністрації від 14 травня 2008 року №453-р виготовлено та виписано Державний акт на право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 2,00 га (а.с.33). Проте зазначений акт не було видано власнику в зв’язку з її смертю. При даних обставинах не можна не враховувати об’єктивність перешкоди щодо отримання державного акта.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.5 ст.1268 ЦК України).
Згідно абзацу 2 п.1 розділу Х «Перехідні положення»Земельного Кодексу України рішення про передачу громадянам України у приватну власність земельних ділянок є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Розпорядження Бобринецької районної державної адміністрації від 14 травня 2008 року 453-р щодо права власності спадкодавця ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 2,00 га є чинним, не скасоване і ніким не оспорюється.
Зазначеним спростовуються висновки суду про те, що земельна ділянка не може увійти до складу спадщини.
Наведене свідчить, що суд першої інстанції дав неправильну оцінку наданим доказам, висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи, рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення вимог позивача.
Керуючись ст.. 303, п.2 ч.1 ст. 307, п.3 ч.1 ст. 309, ст..ст. 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів,-
В и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 19 січня 2011 року скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким, позов ОСОБА_2 до Свердловської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області задовольнити.
Встановити, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідним сином ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_3 право власності на земельну ділянку площею 2,00 га у межах згідно плану, визначеного державним актом на право власності на земельну ділянку серії КР №026037, що розташована на території Свердловської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: