Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #143479584

КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 319/1180/21

Провадження №2/319/41/2022


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2022 рокусмт Кам`янка



Куйбишевський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді Гляня О.С.,

за участі секретаря судового засідання - Смокової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Кам`янка в порядку загального провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комиш-Зорянської селищної ради Пологівського району Запорізької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом,

В С Т А Н О В И В:

25.11.2021 позивач звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, в якому вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його троюрідна сестра ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина.

Зазначає, що шестимісячний строк, встановлений ст. 1272 ЦК України для прийняття спадщини, було ним пропущено у зв`язку з тим, що проживав та працював в Російській Федерації льотчиком, був постійно відряджений в ЮАР, мав напружений та тривалий робочий час, готував літаки до відрядження в Африку, а тому не мав фізичної можливості приїхати в Україну та навідати нотаріуса і подати заяву про прийняття спадщини.

Також вказує, що не мав свідоцтва про смерть сестри. Лише в листопаді 2021 року в судовому порядку довів родинні відносини з померлою та отримав свідоцтво про смерть.

Вважає, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, просив визначити додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини тривалістю два місяці.

В судове засідання позивач не з`явився, в матеріалах справи міститься його заява про розгляд справи без його участі, в якій просить позов задовольнити.

В матеріалах справи міститься заява відповідача про розгляд справи без участі представника селищної ради, в якій проти продовження строку для подання заяви про прийняття спадщини заперечували.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , про що виконавчим комітетом Ланцівської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області зроблено актовий запис № 2.

Позивач є троюрідним братом померлої, що встановлено рішенням Куйбишевського районного суду Запорізької області від 19.11.2021 по справі № 319/888/21.

Згідно копії витягу зі Спадкового реєстру спадкові справи після смерті ОСОБА_2 не заводились.

Листом від 20.11.2021 № 650-01-16 приватний нотаріус Пологівського районного нотаріального округу Дашевська А.О. відмовила ОСОБА_1 у зв`язку із пропуском строку, встановленого законом для подачі заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з частиною першою статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини першої статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як на підставу пропущення строку для прийняття спадщини позивач посилався на те, що проживав та працював в Російській Федерації льотчиком, був постійно відряджений в ЮАР, мав напружений та тривалий робочий час, готував літаки до відрядження в Африку, а тому не мав фізичної можливості приїхати в Україну та навідати нотаріуса і подати заяву про прийняття спадщини. Свідоцтво про смерть сестри отримав лише 19.11.2021.

У постанові Верховного суду від 21 жовтня 2021 року у справі № 332/3796/19 (провадження № 61-10896св21) вказано, що «вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з б`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового мана; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строкові службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємці про наявність заповіту тощо.

Зважаючи на те, що в законодавстві не міститься визначення поняття поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини, їх поважність визначається у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи.

Обставин, на які посилається відповідач як на заперечення щодо заявлених вимог позивача, ним не зазначено, відповідних доказів не надано. Разом з тим, судом взято до уваги, що, незважаючи на те, що після смерті ОСОБА_2 з 2007 року ніхто не прийняв спадщину, відповідачем не вжито жодних заходів щодо визнання спадщини відумерлою. Що в свою чергу може підтверджувати факт того, що відповідач допускав прийняття у майбутньому спадщини спадкоємцями ОСОБА_2 .

Враховуючи обставини справи, зокрема, відсутність інших спадкоємців, про що свідчить копія витягу зі Спадкового реєстру, поважність причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини через тривале перебування за кордоном, суд вважає, що позивачем пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, а тому позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 259, 265, 268 ЦПК України, ст.ст. 1268-1270, 1272 ЦК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Комиш-Зорянської селищної ради Пологівського району Запорізької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк в два місяці з дня набрання рішенням законної сили, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Куйбишевський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.








Суддя О.С. Глянь


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація