ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82
_________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"26" вересня 2006 р. Справа №12/272-НА
за позовом Прокурора Хмельницького району в інтересах держави в особі Шаровечківської сільської ради с. Шаровечка Хмельницького району
до1.Товариства з обмеженою відповідальністю "Тісса" м. Хмельницький
до 2. Хмельницької районної Ради Хмельницької області м. Хмельницький
про скасування державного акту на право постійного користування землею тавилучення земельної ділянки
Суддя Шпак В.О. Секретар судового засідання Стельмах Д.В.
Представники :
Від позивача - Гуменюк Р.Є. - за дорученням №130 від 15.08.2006р.
Від відповідача 1 - Ящук Б.С. - за довіреністю від 20.04.2005р.
Від відповідача 2 - Іванова О.В. - за довіреністю №2-44/01-11 від 24.07.2006р.
За участю Ільчука Ю.Ф. - прокурора відділу облпрокуратури
Суть спору:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою про скасування державного акту серії ХМ від 14.07.1993р., виданий Хмельницькою районною радою, на право постійного користування землею в частині надання ТОВ "ТІССА" в постійне користування земельної ділянки площею 1га., яка була надана відповідно о рішення Хмельницької районної Ради №14 від 04.06.2006р.; вилучення земельної ділянки площею 1га, яка була надана рішенням Хмельницької районної ради №14 від 04.06.2006р. під будівництво готельного комплексу ТОВ "ТІССА" та повернути її Шаровечківській сільській раді Хмельницького району.
Представник відповідача - ТОВ "Тісса" у запереченні на позов зазначив, що позовні вимоги не визнає. Зазначив, що ст.141 Земельного кодексу України (в редакції 2001 року ) встановлено виключні підстави для припинення користування земельною ділянкою, а саме:
а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;
б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених Земельним Кодексом;
в) припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;
г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;
д) систематична несплата земельного податку або орендної плати.
У своєму позові позивач не навів необхідних доказів, що підтверджують наявність підстав для припинення постійного користування земельною ділянкою. Однією із позовних вимог прокурора Хмельницького району є скасування державного акту на право постійного користування земельною ділянкою виданого на підставі рішення Хмельницької районної ради № 14 від 04.06.1993 р. Підставою для скасування даного акту, на думку позивача, є те, що відповідно до довідки Хмельницького районного архіву рішення щодо виділення ТОВ “Тісса” земельної ділянки не приймалось. Крім того, на думку прокурора у випадку надання землі районною радою Шаровечківська сільська рада надає свій висновок до районної ради народних депутатів у галузі регулювання земельних відносин на їх території належить: передача земельних ділянок у власність, надання їх у користування у порядку встановленому Земельним кодексом України.У своєму позові прокурор вказуючи на порушення Хмельницькою районною радою права власності Шаровечківської сільської ради, як власника земельної ділянки не надав відповідних доказів, що підтверджують дане твердження . Доказом того, що земля належить до відання сільської ради мало бути планово-картографічний матеріал з чітким розмежуванням земель. Такого доказу позивачем надано не було. Позовні вимоги прокурора ґрунтуються на тому, що прийняттям рішення від 04.06.1993 року № 14 Хмельницька районна рада народних депутатів порушила права Шаровечківської сільської ради як розпорядника вказаними землями. Відповідно до вимог ст.256 та ст.. 257 Цивільного кодексу України Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Таким чином сільська рада мала право звернутись до суду за захистом свого порушеного права не пізніше 05.06.1996 року. Просить у позові відмовити.
Представник відповідача - Хмельницька районна рада у запереченні на позов вимоги визнав. У поясненні зазначив, що Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою на території Шаровечківської сільської ради ТОВ «ТІССА»не відповідає вимогам ч.1 ст.23 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990 р.) як такий, що не пройшов реєстрацію. Рішенням 13 сесії Хмельницької районної ради XXI скликання відведено земельну ділянку із земель запасу Шаровечківської сільської ради товариству "ТІССА" в розмірі 1,0 га під будівництво готельного комплексу. На підставі вказаного рішення сесії районної ради товариством "ТІССА" було виготовлено державний акт на право постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч.1 ст.23 Земельного кодексу України (в редакції від 18.12.1990 р.) право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. Згідно довідки Хмельницького районного відділу регіональної філії центру Державного земельного кадастру від 12.09.2006 року №1136 в базі даних відсутні відомості щодо реєстрації державних актів на право постійного користування ТОВ «ТІССА»на території Шаровечківської сільської ради», тобто державний акт від 14.07.1993 р. не зареєстрований. Земельна ділянка, надана ТОВ «ТІССА» у постійне користування для виробничих приміщень та підсобного господарства, не використовується за цільовим призначенням, тому державний акт на право постійного користування підлягає скасуванню, оскільки відповідно до п.4 ч.1 ст.416 Цивільного кодексу України право користування земельною ділянкою для забудови припиняється у разі невикористання земельної ділянки для забудови протягом трьох років підряд. Земельну ділянку ТОВ «ТІССА»надано без розроблення проекту відведення, що суперечить статті 19 Земельного кодексу (в редакції від 18.12.1990 р.). Відповідно до ч.7 ст.19 Земельного кодексу (в редакції від 18.12.1990 р.) надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок. Проект відведення земельної ділянки погоджується з власником землі або землекористувачем та подається до сільської, селищної, міської Ради народних депутатів, яка розглядає його у місячний строк і в межах своєї компетенції приймає рішення про надання земель. Враховуючи те, що державний акт на право користування землею відповідно до спи ст. 19, 23 ЗК України чинний тільки на підставі рішення відповідної ради, а також відповідно до п. 1.4. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі (затвердженої наказом Держкомземресурсів України N 43 від 04.05.99 р.) державний акт на право власності на земельну ділянку та державний акт на право постійного користування земельною ділянкою видається на підставі рішення Кабінету Міністрів України, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських, міської, селищної, сільської ради і т.д., в разі визнання недійсним рішення, на підставі якого виданий державний акт на право постійного користування землею, такий державний акт втрачає чинність та підлягає поверненню органу, який видав акт, що передбачено п. 3.10 вказаної Інструкції.
Таким чином, оскільки рішення 1З сесії Хмельницької районної ради XXI скликання про відведення земельної ділянки із земель запасу Шаровечківської сільської ради товариству "ТІССА" в розмірі 1,0 га під будівництво готельного комплексу скасоване, державний акт на право постійного користування землею від 14.07.1993 р. №2, виданий на підставі зазначеного рішення, має бути визнаний судом таким, що втратив чинність.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши доводи представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Районні, обласні ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.
Районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
В силу ст.124 Кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Рішенням 1З сесії Хмельницької районної ради XXI скликання №14 від 04.06.1993року “Про відведення земельної ділянки ТОВ “Тісса” останньому виділено із земель запасу Шаровечківської сільської ради товариству "ТІССА" в розмірі 1,0 га під будівництво готельного комплексу.
28.04.2006року прокуратурою Хмельницького району було внесено протест на вказане рішення.
В протесті зазначено, що зазначене рішення сільської ради с незаконним і підлягає скасуванню з наступних підстав: як видно з його змісту Хмельницькою районною радою враховано згоду Шаровечківської сільської ради на відведення земельної ділянки товариству "Тісса" під будівництво готельного комплексу. Проте, відповідно до архівної довідки Хмельницького державного районного архіву № 92 від 19.04.2006 року - в документах фонду “Шаровечківська сільська Рада та її виконавчий комітет”, а саме в протоколах засідань виконкому та протоколах сесій сільської ради за 1992-1994 роки рішення щодо виділення земельної ділянки товариству “Тісса” не приймалось.
Відповідно до ст. 9 Земельного Кодексу України (в редакції 1992 року) -до відання сільських Рад народних депутатів у галузі регулювання земельних відносин на їх території належить надання земельних ділянок у користування.
Статтею 19 вказаного Земельного Кодексу України передбачено, що якщо надання земельної ділянки провадиться районною Радою народних депутатів сільська, селищна рада Народних депутатів подає свій висновок до районної Ради в адміністративному підпорядкуванні якої є район. На підставі вищевикладеного та враховуючи те, що вказане рішення прийнято з істотними порушеннями вимог Закону, керуючись ст. 21 Закону України "Про прокуратуру", - прокурор вимагав: скасувати рішення XIII сесії Хмельницької районної Ради XXI скликання № 14 від 4.06.199.1 року “Про відведення земельної ділянки товариству “Тісса” в зв'язку з тим, що дане рішення суперечить вимогам законодавства.
Рішенням першої сесії Хмельницької районної ради V скликання від 19.05.2006року №21-1/2006 “Про скасування рішення XIII сесії Хмельницької районної ради XXI скликання від 04.06.1993 року „Про відведення земельної ділянки товариству „ТІССА" зазначено, розглянувши протест прокурора Хмельницького району на рішення XIII сесії Хмельницької районної ради XXI скликання № 14 від 04.06.1993 року „Про відведення земельної ділянки товариству „ТІССА" та керуючись статтею 10 Земельного Кодексу України районна рада вирішила : Скасувати рішення XIII сесії Хмельницької районної ради XXI скликання № 14 від 04.06.1993 року „Про відведення земельної ділянки товариству „ТІССА" .
Зазначене рішення чинне на час розгляду справи і не скасоване у передбаченому чинним законодавством порядку.
Приймаючи до уваги, що відповідно до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а правова підстава для користування земельною ділянкою (рішення про її надання) була скасована, суд вважає, що вимоги прокурора підлягають задоволенню.
Доводи Товариства з обмеженою діяльністю “Тісса” про те, позивачем пропущено строки позовної давності, судом не приймаються, оскільки, рішення сесії про скасування було прийнято 19.05.2006року.
Керуючись ст.ст. 2; 7; 17; 158; 162; 163 та п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Хмельницької області, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов прокурора Хмельницького району в інтересах держави в особі Шаровечківської сільської ради с. Шаровечка Хмельницького району до Товариство з обмеженою відповідальністю "Тісса" м. Хмельницький, Хмельницької районної Ради Хмельницької області м. Хмельницький про скасування державного акту на право постійного користування землею та вилучення земельної ділянки задоволити.
Скасувати державний акт серії ХМ від 14.07.1993 року, виданий Хмельницькою районною радою, на право постійного користування землею в частині надання Товариству з обмеженою відповідальністю "ТІССА" в постійне користування земельної ділянки площею 1 га.. яка була надана відповідно до рішення Хмельницької районної ради № 14 від 04.06.2006 року.
Вилучити земельну ділянку площею 1 га, яка була надана рішенням Хмельницької районної ради №14 від 04.06.2006 року під будівництво готельного комплексу, в Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІССА" та повернути її Шаровечківській сільській раді Хмельницького району.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова , якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.О. Шпак