ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 79-57-10, факс 79-58-82
_________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"20" вересня 2006 р. Справа №12/4923-А
За позовом Закритого акціонерного товариства "Октант" м. Хмельницький
до Хмельницької районної державної адміністрації м. Хмельницький
про зобов'язання відповідача відновити порушені ним права позивача шляхом видачі розпорядження про передачу в оренду 3га під будівництво готельного комплексу і 5га землі для ведення сільського господарства на території Давидковецької сільської Ради; зобов'язання відповідача надати дозвіл на виготовлення відповідної проектної документації на земельні ділянки площею 3 і 5 га; зобов'язання відповідача укласти договір оренди земельних ділянок площею 3 і 5 га, з відшкодуванням втрат сільського господарства за 3га, так як в угоді сторони зобов'язались до укладення таких договорів
Представники:
Від позивача - Вахідова Т.Т. за довіреністю №89 від 27.02.06.
Від відповідача - Мартинюк А.В. за довіреністю № 26/01-1149/06 від 10.07.06.
Позивач звернувся до суду про зобов'язання відповідача відновити порушені ним права позивача шляхом видачі розпорядження про передачу в оренду 3га під будівництво готельного комплексу і 5га землі для ведення сільського господарства на території Давидковецької сільської Ради; зобов'язання відповідача надати дозвіл на виготовлення відповідної проектної документації на земельні ділянки площею 3 і 5 га; зобов'язання відповідача укласти договір оренди земельних ділянок площею 3 і 5 га, з відшкодуванням втрат сільського господарства за 3га, так як в угоді сторони зобов'язались до укладення таких договорів
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що 12.03.03р. між позивачем та відповідачем було підписано Угоду про співробітництво та організацію взаємовідносин, право на укладення якої було передбачено главою 38 ст.ст.430-434 діючого на той час ЦКУ, в п.5 якої відповідач зобов'язався сприяти виділенню земель на території Давидковецької сільської ради, а в п.10 Сторони домовилися про укладення в майбутньому конкретних договорів (зокрема і договорів оренди).
09.08.04р. в рамках укладеної Угоди Відповідач видає розпорядження № 905/04 про передачу в оренду Позивача земельної ділянки для розміщення готельного комплексу на території Давидковецької сільської ради площею 8 га.
Проте, внаслідок зміни стратегії діяльності ЗАТ „Октант", керуючись ст..ст.43,44 ГКУ переглянув плани будівництва і дійшов висновку, що для будівництва готельного комплексу достатньо буде 3 га землі, а решту 5 га можна використати в сільськогосподарських цілях. Тому ЗАТ „Октант" з відповідним клопотанням про надання земельних ділянок площею 3 і 5 га (як це передбачено ст.123 Земельного Кодексу) звернувся до Відповідача (Лист № 793 від 20.09.2005р).
Клопотання Позивача не було задоволено. Натомість було скасовано розпорядження № 905/04 (розпорядженням №451/06 від 03.05.2006р). Це призвело до порушення законних прав Позивача, а в разі не відновлення порушених прав буде завдано значних матеріальних збитків.
Відповідач позовні вимоги не визнав. У письмовому поясненні зазначив, що розпорядженням голови Хмельницької райдержадміністрації від 09.08.2004 р. №905/04-р. із змінами, внесеними розпорядженням від 30.08.2004 року №978/04-р., відповідно до проекту відведення земельної ділянки ЗАТ „Октант" передано в оренду земельну ділянку із земель державної власності площею 8,00 га для розміщення готельного комплексу за межами села Давидківці Давидковецької сільської ради терміном на 25 років з обов'язковою умовою сплати втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 520924 грн. відповідно до акту їх визначення та вимог діючого законодавства.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 р. №1279 розміри та Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню" відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок. Відповідно до розпорядження голови Хмельницької райдержадміністрації від 09.08.2004 року № 905/04-р. ЗАТ „Октант" могло приступити до використання земельної ділянки, що передавалась в оренду, лише після повної сплати втрат сільськогосподарського виробництва та укладення договору оренди земельної ділянки. 26.10.2005 р. до Хмельницької райдержадміністрації надійшов лист від ЗАТ „Октант" з проханням відмінити розпорядження голови Хмельницької райдержадміністрації від 09.08.2004 року № 905/04-р. та прийняти нове розпорядження, в якому 3 га виділити безоплатно під будівництво фізкультурно-оздоровчого комплексу, а 5 га передати в оренду без зміни цільового призначення. В зв'язку з тим, що ЗАТ „Октант" не виконувало вимоги розпорядження голови Хмельницької райдержадміністрації від 09.08.2004 року № 905/04-р. та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 року № 1279 “Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню" протягом тривалого часу, внаслідок чого у відповідні бюджети не надходили кошти від оренди відповідної земельної ділянки, а також в зв'язку із недостатнім фінансуванням місцевих рад щодо виконання заходів по освоєнню земель для сільськогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорони земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою було винесено розпорядження від 03.05.2006 року № 451/06-р. „Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження голови райдержадміністрації від 09.08.2004 року № 905/04-р.".
Твердження ЗАТ „Октант" про невиконання Хмельницькою райдержадміністрацією п.5 умов угоди про співробітництво та організацію взаємовідносин від 12.03.2003 року не відповідає дійсності.
В п.5 зазначеної угоди йдеться про те, що Хмельницька райдержадміністрація зобов'язується сприяти виділенню земель ЗАТ „Октант". Розпорядженням голови Хмельницької райдержадміністрації від 09.08.2004 року № 905/04-р. передавалась в оренду ЗАТ „Октант" земельна ділянка, але ЗАТ „Октант "не виконав умов вищезазначеного розпорядження, зокрема умови щодо сплати втрат сільськогосподарського виробництва, що підтверджується довідкою фінансового управління Хмельницької районної державної адміністрації від. 14.03.2006 року № 02-13/75.
На підставі викладеного прошу господарський суд Хмельницької області в позові відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши доводи представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
В ст. 124 Кодексу зазначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Позивач просить зобов’язати відповідача видати розпорядження про передачу в оренду 3га під будівництво готельного комплексу і 5га землі для ведення сільського господарства
Однак, із аналізу зазначених норм вбачається, що надання земельних ділянок в оренду (і в певних розмірах) є правом відповідних органів, а не обов’язком.
Посилання позивача на п.5 угоди про співробітництво та організацію взаємовідносин від 12.03.2003 року, судом не приймаються, оскільки вказаною умовою угоди передбачено лише обов’язок відповідача сприяння виділенню земель. Проте, в якій кількості та формі сприяння не зазначено.
Позивачем подано до суду Проект землеустрою з відведення земельної ділянки, однак вказаний проект було виконано на виконання розпорядження голови райдержадміністрації від 09.08.2004 року № 905/04-р. і вказаний проект не пройшов державну землевпорядну експертизу.
З огляду на викладене, у позові належить відмовити, оскільки вимоги викладені в ній не відповідають вимогам чинного законодавства та не підтверджені матеріалами справи.
Керуючись п.п. 6 та 7 Розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення", п.п.3,6-7 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України , СУД
Постановив:
В позові Закритого акціонерного товариства "Октант" м. Хмельницький до Хмельницької районної державної адміністрації м. Хмельницький про зобов'язання відповідача відновити порушені ним права позивача шляхом видачі розпорядження про передачу в оренду 3га під будівництво готельного комплексу і 5га землі для ведення сільського господарства на території Давидковецької сільської Ради; зобов'язання відповідача надати дозвіл на виготовлення відповідної проектної документації на земельні ділянки площею 3 і 5 га; зобов'язання відповідача укласти договір оренди земельних ділянок площею 3 і 5 га, з відшкодуванням втрат сільського господарства за 3га, так як в угоді сторони зобов'язались до укладення таких договорів відмовити.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до Житомирського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова , якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.О. Шпак
Віддрук. прим. :
- до справи,
- позивачу,
- відповідачу.