Судове рішення #143994

Справа № 22ц-8423/06                                                Г оловуючий у 1 інстанції:

Категорія:                                                                        Буйкін МІ.

Доповідач: Маляренко І.Б.

УХВАЛА

Іменем України

" 16" серпня 2006 року                                               колегія суддів судової палати з цивільних

справ апеляційного суду Луганської області у складі:

Головуючого: Маляренко І.Б. Суддів: Яресько

А.В., Борисова Є.А. За участю секретаря:

Форощука О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за апеляційною скаргою Селянського фермерського господарства „Дуванка" на рішення Сватівського районного суду Луганської області від 19 червня 2006 року за заявою Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки,

ВСТАНОВИЛА:

Оскаржуваним рішенням заяву Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки задоволено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення Сватівського районного суду Луганської області від 19 червня 2006 року як такого, що не відповідає вимогам цивільного процесуального права, і закриття провадження по справі.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши доповідача, пояснення осіб, що брали участь у справі, перевіривши законність рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає скаргу такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення правового захисту громадян та запровадження механізмів реалізації конституційних прав громадян на підприємницьку діяльність, особисту недоторканість, безпеку, повагу до гідності особи, правову допомогу, захист)" від 12.01.2005 р. № 2322-ІУ були внесені зміни до ряду Законів України, в тому числі і до Закону України „Про державну податкову службу в Україні" в частині, що стосується підстав та порядку проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів)

Виходячи із засад діючих на цей час ЦПК і КАС України, правовідносини, яких стосуються вищезазначені зміни, зокрема Закону України „Про державну податкову службу в Україні", за своєю правовою природою відносяться до державного управління. Відповідно до частини четвертої статті 22 Закону України „Про судоустрій України", справи, пов'язані з правовідносинами у сфері державного управління та місцевого самоврядування, розглядаються місцевими адміністративними судами. Як зазначено у пункті 16 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного вище Закону, до утворення системи адміністративних судів розгляд справ, віднесених до підсудності адміністративних судів, здійснюють місцеві загальні суди. Коли правовідносини, щодо яких виник спір, носять господарський характер, а склад учасників спору відповідає статті 1 Господарського процесуального кодексу України, справи підвідомчі господарським судам.

 

Як витікає з матеріалів справи, сторонами спірних правовідносин є юридична особа -селянське фермерське господарство „Дуванка" і суб'єкт владних повноважень - Сватівська міжрайонна державна податкова інспекція. Правовідносини стосуються права суб'єкта владних повноважень на проведення позапланової перевірки у суб'єкта господарювання. Отже, справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч.І ст. 205 ЦПК України, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі.

На порушення зазначеної норми закону Сватівський районний суд розглянув справу, що підвідомча господарському суду. Отже оскаржуване рішення винесене з порушенням компетенції суду першої інстанції шляхом виходу за межі повноважень, вичерпно врегульованих ст. 15 ЦПК України.

Відповідно до ч. 7, 8 ст. 8 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права). Забороняється відмова у розгляді справи з мотивів відсутності, неповноти, нечіткості, суперечливості законодавства, що регулює спірні відносини.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, а відповідно до п. 8 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом. Враховуючи, що жодним з законів України не встановлена заборона оскарження рішення суду про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки, у суда 1 інстанції були відсутні підстави для визначення оскаржуваного рішення як остаточного і такого, що не підлягає оскарженню

Керуючись ст. ст. 303, 307, 310, 313-315 ЦПК України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Селянського фермерського господарства „Дуванка" - задовольнити, рішення Сватівського районного суду Луганської області від 19 червня 2006 року за заявою Сватівської міжрайонної державної податкової інспекції про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки - скасувати, роз'яснити Сватівській міжрайонній державній податковій інспекції про право на звернення до господарського суду в порядку адміністративного судочинства.

Ухвала набирає чинності негайно, але протягом двох місяців може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.

Головуючий: Судді:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація