Судове рішення #1442829
копія

                                                                                      копія                   

                                                                                     Справа № 1-70/08

                                                                

                                                               В И Р О К

                                                 І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

 

09 01 08 р.                                                                  Кіровський районний суд Кіровограда

 

  В складі головуючого                                               Солопова Ю.О.

                 Секретарі                                                     Колесник Л.В.

                  Прокурора                                                  Салюк М.М.

                 

 

               Розглянув в відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді кримінальну справу за обвинуваченням:

               ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець. С.  Середній Угрінов Калужського р-ну Івано-Франківської обл.., українець., гр.-н України, освіта вища, працює  начальником дільниці ОКВП « Дніпро-Кіровоград», одружений, прож. АДРЕСА_1, не судимий, обвинуваченого за ч 2 ст. 272 КК України.

                ОСОБА_2  ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець с. Вершино Камянка, Новгородківського р-ну Кіровоградської обл., українець, гр.-н України, освіта середня спеціальна, працює, на посаді виконавця робіт ремонтно- будівельної дільниці ОКВП « Дніпро -Кіровоград», одружений, прож. АДРЕСА_2 не судимий, обвинуваченого за ч 2 ст. 272 КК України.

 

                                                      В С Т А Н О В И В

 

 

            ОСОБА_1, скоїв порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що спричинило загибель людини при наступних обставинах:

            Так, наказом №5-к від 04.01.1998 року по ОКВП "Дніпро-Кіровоград" ОСОБА_1  призначено на посаду начальника ремонтно-будівельної дільниці ВП "Дніпро-Кіровоград" згідно   посадових обов'язків, забезпечує роботу дільниці, контролює виконання посадових обов'язків  підлеглими працівниками, вимагає від підлеглих виконання виробничої та трудової дисципліни, контролює виконання підлеглими норм техніки безпеки, правил охорони праці та правил техніки  безпеки, а також несе повну відповідальність за виробничу діяльність дільниці та за збереження для робітників безпечних та здорових умов праці.

            ІНФОРМАЦІЯ_3 членами аварійно-ремонтної бригади ремонтно-будівельної дільниці обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" у складі слюсарів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, машиніста екскаватора ОСОБА_6 під безпосереднім керівництвом виконроба ОСОБА_2 проводилися земляні роботи по усуненню    аварії каналізаційної системи Кіровоградського обласного госпіталю для інвалідів ВВ війни, розташованого по вул. Короленка 58 в м. Кіровограді згідно договору №168 від 17.10.2007 року, укладеним між адміністрацією госпіталю та ОКВП "Дніпро-Кіровоград". Згідно п. п. 8; 89 переліку робіт з підвищеною  небезпекою,  затвердженого  наказом  №15 Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 року даний вид земляних робіт являється роботами з підвищено небезпекою.

            Так, начальник ремонтно-будівельної дільниці ОСОБА_1, згідно виданого наряду-допуску на виконання робіт підвищеної небезпеки від 19.10.2007 року, будучи відповідальним керівником робіт під час усунення аварії каналізаційної системи Кіровоградського обласного госпіталю для інвалідів ВВ війни, порушив вимоги правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, а саме:

            - в супереч ч. 1 ст. 6 ЗУ "Про охорону праці" не забезпечив умови праці на робочому місці, безпеку технологічного процесу та устаткування, належний стан колективного та індивідуального захисту, що використовується працівниками;

            - всупереч п. 1.8 Будівельних норм та правил СНиП Ш-4-80 "Правила виконання та прийому робіт Глава 4: "Техніка безпеки під час будівництва" не анулював виданий наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки від 19.10.2007 року та не видав новий, коли змінилися умови виконання робіт, а також не здійснював контроль за виконанням відповідальним виконавцем робіт заходів по забезпеченню безпеки праці;

            - всупереч п. п. 9.9; 9.10 Будівельних норм та правил СНиП ІП-4-80 "Правила виконання та прийому робіт" Глава 4: "Техніка безпеки під час будівництва" та п. п. 3.4; 3.5 Інструкції з охорони праці № 48 "Під час виконання земляних робіт" при видачі наряду-допуску на виконання земляних робіт не в повній мірі встановив можливість безпечного виконання робіт та заходів безпеки, що створюють безпечні умови працівників під час виконання робіт, тобто не передбачив та не забезпечив кріплення вертикальних стін виритої траншеї, або улаштування відкосів, що є обов'язковою умовою в разі необхідності спуску робочих в траншею, так як є гроза обвалу вертикальних стін.

            В результаті не виконання правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою начальником ремонтно-будівельної дільниці ОСОБА_1, під час усунення аварії каналізаційної системи Кіровоградського обласного госпіталю для інвалідів ВВ війни, які виконувалися ІНФОРМАЦІЯ_3, приблизно 11.30, допущено зсув грунту правої вертикальної стінки виритої траншеї, в результаті якого слюсаря аварійно-ремонтної бригади ремонтно-будівельної дільниці ОКВП Дніпро-Кіровоград" ОСОБА_4 присипано грунтом.

            Відповідно до висновку судово-медичної експертизи, виданого Кіровоградським обласним бюро судово-медичної експертизи № 2666  від  30.10.07р., смерть  потерпілого  ОСОБА_4 знаходиться в прямому причинному зв'язку з відкритими переломами кісток зводу та основи черепа, підоболонковими крововиливами, забійом головного мозку. Дана черепно-мозкова травма відноситься о категорії тяжких тілесних ушкоджень по критерію небезпечних для життя, яка і призвела до смерті. Окрім вказаної черепно-мозкової травми дослідженням трупу виявлені двосторонні переломи нижньої  щелепи, садна, забійна рана голови, переломи лівих 2-6 та правих 3-4 ребер без пошкодження пристінкової плівки. Усі пошкодження являються наслідком дії тупими предметами, можливо, за вказаних обставин, тобто під час здавлення грунтом. Крім того, при дослідженні в крові потерпілого виявлено етиловий спирт в кількості 1,74 %, що відповідає середній ступені алкогольного сп'яніння.

           

            ОСОБА_2, скоїв порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що спричинило загибель людини при наступних обставинах:

            Наказом №12-к від 01.02.2000 року по ОКВП "Дніпро-Кіровоград" ОСОБА_2 призначено на посаду виконавця робіт ремонтно-будівельної дільниці ОКВП "Дніпро-Кіровоград", згідно посадових обов'язків, забезпечує роботу працівників дільниці, вимагає від підлеглих виконання виробничої та трудової дисципліни, контролює виконання підлеглими норм техніки безпеки, правил охорони праці та правил техніки безпеки, а також несе повну відповідальність за виробничу діяльність робітників та за збереження для робітників безпечних та здорових умов праці.

            ІНФОРМАЦІЯ_3 членами аварійно-ремонтної бригади ремонтно-будівельної дільниці обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" у складі слюсарів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, машиніста екскаватора ОСОБА_6 під безпосереднім керівництвом виконроба ОСОБА_2проводилися    земляні    роботи    по    усуненню    аварії    каналізаційної    системи Кіровоградського обласного госпіталю для інвалідів ВВ війни, розташованого по вул. Короленка, 58 в м. Кіровограді згідно договору №168 від 17.10.2007 року, укладеним між адміністрацією госпіталю та ОКВП "Дніпро-Кіровоград". відповідно до п. п. 88; 89 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом №15  Держнаглядохоронпраці  України  від  26.01.2005  року,  даний вид земляних робіт являється роботами з підвищено небезпекою.

Виконроб ремонтно-будівельної дільниці ОСОБА_2, згідно виданого наряду-допуску на виконання робіт підвищеної небезпеки від 19.10.2007 року, будучи відповідальним виконавцем робіт під час усунення аварії каналізаційної системи Кіровоградського обласного госпіталю для інвалідів ВВ війни, порушив вимоги правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, а саме:

в супереч ч. 1 ст. 6 ЗУ "Про охорону праці" не забезпечив умови праці на робочому місці, безпеку технологічного процесу та устаткування, належний стан колективного та індивідуального захисту, що використовується працівниками;

в супереч п. 1.28 Будівельних норм та правил СНиП ИІ-4-80 "Правила виконання га прийому робіт" Глава 4: "Техніка безпеки під час будівництва" допустив робітників аварійно-ремонтної бригади ремонтно-будівельної дільниці до виконання робіт без розробленого та затвердженого проекту виконання робіт, в якому передбачалися рішення по безпеці виробництва;

в супереч п. 1.29 Будівельних норм та правил СНиП ПІ-4-80 "Правила виконання

а прийому робіт" Глава 4: "Техніка безпеки під час будівництва" не передбачив технологічну послідовність виробничих операцій так, щоб попередня не являлася джерелом виробничої небезпеки під час виконання наступної;

всупереч п. 1.4. Інструкції з охорони праці №48 "Під час виконання земляних робіт" допустив до виконання земляних робіт підлеглих без обов'язкового спорядження засобами індивідуального захисту, а також допустив до роботи підлеглого ОСОБА_4 в стані алкогольного сп'яніння;

·         всупереч п. п. 3.3; 3.4; 3.5 Інструкції з охорони праці № 48 "Під час виконання

·      Земляних робіт" не передбачив та не забезпечив кріплення вертикальних стін

·      виритої траншеї,  або улаштування відкосів, що є обов'язковою умовою в разі

·         необхідності спуску робочих в траншею, так як є загроза обвалу вертикальних стін;

·         всупереч   п.   п.   7;   8   розділу   2   Посадової   інструкції   виконроба   ремонтно-

·         будівельної дільниці не вимагав від підлеглих виконання виробничої та трудової

·         дисципліни, а також не контролював виконання підлеглими норм техніки безпеки,

·         правил охорони праці та правил техніки безпеки.

В результаті злочинних дій ОСОБА_2, відповідального виконавця робіт під час усунення аварії каналізаційної системи Кіровоградського обласного госпіталю для інвалідів ВВ війни, які виконувалися ІНФОРМАЦІЯ_3, приблизно об 1130, під час підчищання дна виритої траншеї допущено зсув грунту правої вертикальної стінки виритої траншеї, в результаті якого слюсаря аварійно-ремонтної бригади ремонтно-будівельної дільниці ОКВП "Дніпро-Кіровоград" ОСОБА_4 присипано унтом. Відповідно   до   висновку   судово-медичної   експертизи,   виданого     обласним  бюро судово-медичної експертизи    2666  від  30.10.07р.,смерть  потерпілого ОСОБА_4   знаходиться  в  прямому  причинному зв'язку з відкритими переломами кісток зводу та основи черепа, під оболонковими крововиливами, забійом головного мозку. Дана черепно-мозкова травма відноситься до категорії тяжких тілесних ушкоджень по критерію небезпечних для життя, яка і призвела до смерті.

 

            Допитаний в судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе визнав повністю, щиро розкаявся в скоєному  та показав, що на посаді начальника ремонтно-будівельної дільниці ОКВП "Дніпро-Кіровоград" він працює з 1998 року. У коло його обов'язків входить забезпечення роботи дільниці, контроль виконання посадових обов'язків підлеглими працівниками, а також вимагає від підлеглих виконання виробничої та трудової дисципліни, контролює виконання підлеглими норм техніки безпеки, правил охорони праці та правил техніки безпеки.

            19.10.2007 року до ремонтно-будівельної дільниці ОКВП "Дніпро-Кіровоград" надійшов лист від адміністрації Кіровоградського обласного госпіталю для інвалідів ВВ війни №692 від 17.10.2007 року. В листі адміністрація госпіталю просила допомогти усунути аварію їхньої каналізаційної системи. Згідно резолюції в.о. генерального директора ОКВП "Дніпро-Кіровоград" Бухгольца А.А. на даному листі його підрозділу було призначено виконати дану роботу.

            19.10.2007 року в.о. генерального директора ОКВП "Дніпро-Кіровоград" Брухгольц А.А. затвердив виданий ним наряд-допуск на виробництво робіт підвищеної небезпеки по усуненню аварії каналізаційної системи Кіровоградського обласного госпіталю для інвалідів ВВ війни, в якому відповідальним керівником робіт призначено його, а відповідальним виконавцем робіт - виконроба ОСОБА_2 В даному наряді-допуску він не передбачив у п. З "заходи безпеки" кріплення вертикальних стін траншеї щитами або влаштування відкосів, що було обов'язковим під час виконання такого виду робіт, пояснивши це тим, що щитів, необхідних для кріплення стінок траншеї, на підприємстві не має, а відкоси не передбачались оскільки місцевість де проводилися дані роботи не дозволяла їх зробити.

            Цього ж дня він, разом з робітниками аварійно-ремонтної бригади у складі ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_7, ОСОБА_6 виїхали на місце проведення робіт, а саме: вул. Короленка 58, в м. Кіровограді, допомогою екскаватора ЕО 2621 була вирита траншея, але оскільки "вильота" стріли екскаватора було не достатньо для риття більш глибшої траншеї, він прийнв рішення припинити роботи і продовжити їх ІНФОРМАЦІЯ_3 із застосуванням більш потужного екскаватора. Разом з тим, виданий наряд-допуск не анулював та не видав новий, пояснюючи це тим, що на його думку характер робіт не змінився.

           

            Допитаний в судовому засіданні ОСОБА_2 винним себе визнав повністю, щиро розкаявся в скоєному  та показав, що на посаді виконавця робіт ремонтно-будівельної дільниці ОКВП "Дніпро-Кіровоград" він працює з 2000 року. У коло його обов'язків входить забезпечення роботи працівників дільниці, вимагати від підлеглих виконання виробничої та трудової дисципліни, контроль виконання підлеглими норм техніки безпеки, правил охорони праці та правил техніки безпеки.

            19.10.2007 року він, згідно виданого наряду-допуску на виробництво робіт підвищеної небезпеки по усуненню аварії каналізаційної системи Кіровоградського обласного госпіталю для інвалідів ВВ війни, призначений відповідальним виконавцем робіт. Провівши цільовий інструктаж з робітниками аварійно-ремонтної бригади у складі ОСОБА_5, ОСОБА_8, ОСОБА_4 ОСОБА_7, ОСОБА_6 допустив їх до виконання робіт. Прибувши на місце, за допомогою екскаватора була вирита траншея, але оскільки "вильота" стріли екскаватора було не достатньо для риття більш глибшої траншеї, ОСОБА_1 було прийнято рішення припинити роботи і продовжити їх ІНФОРМАЦІЯ_3 із застосуванням більш потужного екскаватора.

            ІНФОРМАЦІЯ_3 роботи по усуненню аварії продовжилися. Але він допустив до робіт працівників без засобів індивідуального захисту, а саме касок "Труд", пояснивши це тим, що вони вимовлялися їх одягати. Щити не встановлювалися оскільки їх не було в наявності, влаштування відкосу не було зроблено оскільки не дозволяла місцевість.

           

            Вина підсудних у вчинені злочину також підтверджується наступними доказами:

           

            Потерпіла ОСОБА_9, показала що її чоловік ОСОБА_4 дійсно виконував роботу по усуненню аварії каналізаційної системи. Але  про те що сталося вона  узнала близько 12 год.  Вважає, що це був нещасний випадок, тому просить суд сурово не карати підсудних, крім того матеріальна шкода  організацією виплачена.

 

 

            Протоколом огляду місця події від ІНФОРМАЦІЯ_3, в якому є опис траншеї, стався нещасний випадок, яка на момент огляду була з рівними вертикальними інками глибиною приблизно 2-2,5 метра.

                                                      /а.с.  10-11/

           

            Актом спеціального розслідування нещасного випадку від 05.11.2007 року,

згідно якого, винними у настанні нещасного випадку ( смерті ОСОБА_4) ОСОБА_1 - начальник ремонтно-будівельної дільниці ОКВП "Дніпро-Сіровоград" при видачі наряду-допуску на виконання земляних робіт не в повній мірі встановив можливість безпечного виконання робіт та заходів безпеки, що створюють безпечні умови працівників під час виконання робіт,  чим  порушив їі.п.9.9.; 9.10; 1.8 СНиП Ш-4-80 та п. 3.4; 3.5 Інструкції №48 з охорони праці під час виконання земельних робіт;

            ОСОБА_2 - виконроб ремонтно-будівельної дільниці ОКВП "Дніпро-Кіровоград" - при проведенні будівельних робіт без розробленого плану виконання робіт, чим порушив вимоги п.п. 1.28; 1.29 СНиП Ш-4-80. До виконання робіт в траншеї на глибині більш 2м. допустив працівників без обов'язкового кріплення вертикальних стінок траншеї за допомогою щитів, чим порушив вимоги п.п. 3.3; 3.4; 3.5 Інструкції №48. Та недостатньо контролював виконання підлеглими виробничої та трудової дисципліни, чим порушив п.7;8 розділу 2 Посадової інструкції виконроба ремонтно-будівельної дільниці ОКВП "Дніпро-Кіровоград".

                                                         /а.с. 44-50/

            Висновком судово-медичної експертизи від 22.11.2007 року, згідно якого, смерть потерпілого ОСОБА_4 знаходиться в прямому причинному зв'язку з відкритими переломами кісток зводу та основи черепа, підоболонковими крововиливами, забійом головного мозку. Усі пошкодження являються наслідком дії тупими предметами, можливо, за вказаних обставин, тобто під час здавлення грунтом.

                                                  /а.с. 165-168/

            Нарядом-допуском на виконання робіт підвищеної небезпеки від 19.10.2007 року, в п.3 якого не вказані заходи захисту, а саме улаштування відкосів, або кріплення вертикальних стін траншеї (протокол виїмки від 19.11.2007 р).

                                                    /а.с. 134/        

             

            Таким  чином,  оцінивши зібрані  по справі докази,  та за їх сукупності суд вважає вину підсудних доведеною, та їх дії правильно кваліфіковані за ч 2 ст. 272 КК України - порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що спричинило загибель людини

           При призначенні покарання суд враховує обставини справи, суспільну небезпечність скоєного, особу підсудних, пом'якшуючи та обтяжуючи обставини по справі.

          Так згідно ст. 12 КК України скоєний злочин відноситься до категорії тяжких злочинів, яки завдали тяжкі наслідки у вигляді смерті людини

      Пом'якшуючими обставинами по справі згідно ст. 66 КК України необхідно визнати щире каяття підсудних, повне визнання вини, та повернення шкоди.

     Обтяжуючих обставин , по справі згідно ст. 67 КК України судом не встановлено.

    Як особи підсудні характеризується  позитивно, не судимі, одружені,  відносно них заявлено клопотання про передачу на поруки,  близькі до пенсійного віку.

     Тому враховуючи обставини справи, особи підсудних, наявність пом'якшуючих обставин, не бажання потерпілої та представника державного обвинувачення сурового покарання, суд вважає можливим при обрані міри покарання застосувати ст. 75 КК України, відносно підсудних

     Керуючись ст. 321-323, 333- 335 КПК України суд,

 

                                                          З А С У Д И В.

 

 

    ОСОБА_1 визнати виннім в скоєнні злочину передбаченого ч 2 ст. 272 КК України, та призначити покарання за ч 2 ст. 272 КК України - 3 роки позбавлення волі, з позбавленням права займати посади пов'язані з відповідальністю за виконання правил безпеки на підприємствах, строком на 1 рік. Згідно ст. 75,76 КК України від призначеного основного та додаткового покарання звільнити встановивши іспитовий строк на 2 роки, зобов'язав засудженого з'являтись на реєстрацію до органів відуючих виконанням покарання. Міру запобіжного заходу на апеляційний термін залишити підписку про невиїзд.

 

     ОСОБА_2 визнати виннім в скоєнні злочину передбаченого ч 2 ст. 272 КК України, та призначити покарання за ч 2 ст. 272 КК України - 3 роки позбавлення волі, з позбавленням права займати посади пов'язані з відповідальністю за виконання правил безпеки на підприємствах, строком на 1 рік. Згідно ст. 75,76 КК України від призначеного основного та додаткового покарання звільнити встановивши іспитовий строк на 2 роки, зобов'язав засудженого з'являтись на реєстрацію до органів відуючих виконанням покарання. Міру запобіжного заходу на апеляційний термін залишити підписку про невиїзд.

 

    Речові доказі чорну шапку, пару рукавиць - знешкодити. Документи яки долучені до справи, зберігати при матеріалах справи, журнал інструктажу залишити  на підприємстві.

 

    Вирок може бути оскаржений до апеляційного суду на протязі 15 днів через суд першої інстанції.

 

    Суддя                                          підпис                               Ю.О.Солопов

 

    Згідно з оригіналом

    Суддя Кіровського районного суду

             М. Кіровограда                                                            Ю.О.Солопов

 

               

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація