Судове рішення #1443134
Справа № 2-а-210/2007

 

Справа № 2-а-210/2007

 

Постанова

Іменем України

 

24 грудня  2007 року                 Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області, в складі головуючого - судді Волошиної Н.Л., при секретарі Доненко  Н.О., розглянувши у відкритому    судовому засіданні  в м. Світловодську справу за адміністративним  позовом  ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,  ОСОБА_8  до  Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ  про визнання  незаконними дій та  зобов”язання  здійснити перерахунок пенсії  згідно чинного законодавства, -

Встановив:

Позивачі звернулися до суду з вищезазначеним позовом до Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ і в  обґрунтування позовних вимог  посилалися на те, що вони, як учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліди 2 та 3 груп, захворювання яких пов”язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” мають право на отримання  державної пенсії у розмірі не нижче 8 та 6 мінімальних пенсій за віком, які у відповідності до ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”  дорівнюють прожитковому мінімуму та додаткової пенсії у розмірі 75 % та 50 % від мінімальної пенсії за віком, однак відповідачем вказані положення Закону ігноруються, що призводить до порушення прав та свобод  позивачів. В зв”язку з цим просять суд ухвалити рішення, яким визнати дії відповідача щодо відмови їм у перерахунку пенсій неправомірними, зобов”язати відповідача   зробити перерахунок призначеної їм пенсії з моменту подання ними заяв про перерахунок, встановивши щомісячну державну пенсію у розмірі відповідно 8 та 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі відповідно 75 % та 50 % мінімальної пенсії за віком та в подальшому робити перерахунки відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві. Крім того, позивачі  ОСОБА_2, ОСОБА_4  та ОСОБА_5 просять зробити їм перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, що відповідає розмірові прожиткового мінімуму,  на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 1293 від 27 грудня 2005 року збільшеної у 3,5 рази.

В судовому засіданні позивачі та їх представник позовні вимоги підтримали, просять позов задовольнити.

 

Представник відповідача в судовому засіданні з позовними вимогами не погодилась, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”  на підставі ч. 3 вказаної статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. При призначенні пенсій позивачам застосовується мінімальний розмір пенсії за віком у сумі  19 грн. 91 коп, встановлений   Постановою  Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2002 року. Вважає вимоги позивачів безпідставними та просить відмовити у їх задоволенні.

 

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 є інвалідами 2 групи, позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_8 є інвалідами 3 групи,  учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, при чому їх інвалідність встановлена внаслідок захворювань, що пов”язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується документально. (а.с. 12-19, 34-37, 39-41, 53-62, 74-81, 90-91, 93-96, 102 - 105, 112-116, 132-139, 176, 178-181)

Кожному з позивачів призначена пенсія відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , обчислена відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2002 року “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”.

Не погоджуючись з призначеними розмірами пенсій, позивач ОСОБА_8. 23 лютого 2006 року, позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 13 серпня 2007 року, позивач ОСОБА_2 14 серпня 2007 року, позивач ОСОБА_7 16 серпня 2007 року звернулись до відповідача з письмовими заявами щодо перерахунку їм пенсії, з приведенням її розміру у відповідність до ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”

Кожному з позивачів відповіддю начальника управління  Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ у задоволенні їх вимог щодо перерахунку пенсії було відмовлено з посиланням на те, що розрахунок державних пенсій та додаткових пенсій, призначених за нормами чинного законодавства провадиться у встановленому порядку.

 

При вирішенні даного спору суд виходив з наступного.

 

У відповідності до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

 

У відповідності до ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді :

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

 

Ч. 3 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв”язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”. ( із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-4 від 17 листопада 2005 року)

 

 Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по 1 групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;

по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;

дітям - інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

 

Згідно ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю, у розмірах:

    інвалідам 1 групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;

    інвалідам 2 групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;

    інвалідам 3 групи, дітям - інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

 

Мінімальний розмір пенсії за віком встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, де визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

 

 Ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що конкретні розміри   всіх   доплат,   пенсій   і   компенсацій підвищуються  Кабінетом  Міністрів  України  відповідно  до  зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.    Крім   індексації  пенсії,  яка  здійснюється  відповідно  до законодавства  про індексацію грошових доходів населення,  у разі, якщо величина середньої  заробітної  плати  в  Україні  за  даними спеціально  уповноваженого  центрального органу виконавчої влади в галузі статистики за минулий рік зросла,  то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується в порядку,  встановленому частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове  державне пенсійне  страхування" . У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,  визначеного законом, підвищується розмір пенсії,  визначений відповідно до статті 54 цього Закону,  а також розмір додаткової пенсії за  шкоду,  заподіяну  здоров'ю,  особам, віднесеним до категорії 1,  2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок  пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового  мінімуму. 

 

Обґрунтування правової позиції представника  відповідача посиланням на ч. 5 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Постанову Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2002 року,  ч. 3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”  суд вважає помилковим  та таким, що порушує конституційні принципи, на яких базується здійснення основних прав і свобод громадянина, включаючи право на пенсійне забезпечення.

 

 Так, ч. 2, 3 ст. 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. У відповідності з положеннями п.п.1, 6 ч. 1ст. 92 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов”язки громадянина, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

 

Статтею 17 Закону України “Про державні соціальні  стандарти та державні соціальні гарантії “  мінімальний розмір пенсії за віком включено до числа основних державних соціальних гарантій , а ч. 2 вказаної норми Закону  стверджується, що основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом. У відповідності до ст. 19 вказаного Закону, мінімальний розмір пенсії за віком визначається виключно законами України.

При цьому постановою   Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2002 року, де встановлено проведення розрахунку пенсій виходячи з розміру 19 грн. 91 коп., звужується зміст та обсяг прав позивачів , визначених ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме прав на обчислення пенсій  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом,  а не просто розрахункової величини, а відтак вона не може бути застосована при обчисленні розмірів їх пенсій.

Крім того, частина   3 статті  28 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, якою встановлено, що   мінімальний  розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї  статті,  застосовується  виключно  для визначення  розмірів  пенсій,  призначених  згідно  з цим Законом введена в дію Законом № 2505-IV від 25 березня 2005 року, тоді як   частина  3 статті  54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , якою визначено,  що обчислення і призначення пенсій провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” введена в дію Законом № 3108-4 від 17 листопада 2005 року, а відтак саме цю норму і слід застосовувати при обчисленні пенсій позивачам, оскільки вона введена в дію після доповнення ст. 28 Загального закону частиною 3.

 

З огляду на викладене, суд  приходить до висновку, що позовні вимоги позивачів про   визнання дій управління Пенсійного Фонду України щодо відмови у проведенні перерахунку пенсій неправомірними, зобов”язання проведення з часу звернення  перерахунку призначених позивачам  державних пенсій в розмірах відповідно 8 та 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткових пенсій в розмірах відповідно 75% та 50 %  мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком нарівні з прожитковим мінімумом, встановленим Законами України “Про державний бюджет” на відповідний рік, зобов”язання проведення перерахунку пенсій в подальшому у разі збільшення розміру мінімальної пенсії за віком є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Разом з тим, вимоги позивачів  ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 щодо зобов”язання відповідача проведення їм перерахунку державної пенсії виходячи з розміру  мінімальної пенсії за віком , збільшеної у 3, 5 рази задоволенню не підлягають, оскільки з постанови КМУ № 1293 від 27 грудня 2005 року, на яку посилаються позивачі, не вбачається , що збільшення розміру пенсії пов”язане саме з визначенням мінімального розміру пенсії.

 

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 22, 46, 92 Конституції України, Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Законом України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”,  Законом України “Про державні соціальні  стандарти та державні соціальні гарантії “, ст. 10, 11, 159-163, 167, 186 КАС України,  суд, -

 

 

Постановив:

 

Позовні вимоги  задовольнити частково.

 

Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ  щодо відмови проведення перерахунку пенсії позивачам неправомірними.

 

Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ з 13 серпня 2007 року провести перерахунок призначених  ОСОБА_1 державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком  та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком,  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого  Законом України “Про державний бюджет на 2007 рік”. Зобов”язати  Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ проводити  ОСОБА_1 в подальшому перерахунок державної та додаткової пенсії у разі  збільшення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві.

 

Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ з 14 серпня 2007 року провести перерахунок призначених ОСОБА_2 державної  пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком  та додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком,  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого  Законом України “Про державний бюджет на 2007 рік”. Зобов”язати  Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ проводити  ОСОБА_2 в подальшому перерахунок державної та додаткової пенсії у разі  збільшення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві.

 

Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ з 13 серпня 2007 року провести перерахунок призначених  ОСОБА_3  державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком  та додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком,  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого  Законом України “Про державний бюджет на 2007 рік”. Зобов”язати  Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ проводити  ОСОБА_3 в подальшому перерахунок державної  та додаткової пенсії у разі  збільшення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві.

 

Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ з 13 серпня 2007 року провести перерахунок призначених ОСОБА_4 державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком  та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком,  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого  Законом України “Про державний бюджет на 2007 рік”. Зобов”язати  Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ проводити ОСОБА_4  в подальшому перерахунок державної та додаткової пенсії у разі  збільшення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві.

 

Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ з 13 серпня 2007 року провести перерахунок призначених ОСОБА_5 державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком  та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком,  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого  Законом України “Про державний бюджет на 2007 рік”. Зобов”язати  Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ проводити  ОСОБА_5 в подальшому перерахунок державної та додаткової пенсії у разі  збільшення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві.

 

Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ з 13 серпня 2007 року провести перерахунок призначених ОСОБА_6  державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком  та додаткової пенсії в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком,  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого  Законом України “Про державний бюджет на 2007 рік”. Зобов”язати  Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ проводити  ОСОБА_6 в подальшому перерахунок державної та додаткової пенсії у разі  збільшення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві.

 

Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ з 16 серпня 2007 року провести перерахунок призначених ОСОБА_7 державної пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком  та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком,  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого  Законом України “Про державний бюджет на 2007 рік”. Зобов”язати  Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ проводити ОСОБА_7  в подальшому перерахунок державної та додаткової пенсії у разі  збільшення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві.

 

Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ з 23 лютого 2006 року провести перерахунок призначених ОСОБА_8 державної  пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком  та додаткової пенсії в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком,  виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого  Законами України “Про державний бюджет на 2006 рік”, “Про державний бюджет на 2007 рік”. Зобов”язати  Управління Пенсійного Фонду України у м. Світловодськ проводити ОСОБА_8 в подальшому перерахунок державної та додаткової пенсії у разі  збільшення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до змін та доповнень у діючому законодавстві.

 

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

 

Постанова може бути оскаржена до  Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду  шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі та поданням протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційної скарги.

 

Суддя                                                                                         Н.Л.Волошина.

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація