Судове рішення #14435556

Справа 2а-3351 /11/0121  

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

19  березня  2011 року  суддя Феодосійського   міського   суду  Автономної  Республіки  Крим    Микитюк  О.А.  розглянувши   в  порядку   скороченого  провадження  справу за адміністративним позовом ОСОБА_1  до управління Пенсійного фонду України в  м.  Феодосії  про визнання дій протиправними  та  зобов,язання  нарахувати  та  виплатити   пенсію

встановив:

позивачка звернулася  до  суду  із  позовом  до  Управління  ПФУ   в  м.  Феодосії   і  просила  суд  визнати  дії  відповідача  протиправними  і  зобов,язати  нарахувати  та  виплатити  їй пенсію  у розмірі три розміри прожиткового мінімуму, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» для осіб, які втратили працездатність, у зв’язку з тим, що вона працювала 12 років 4 місяці та 3 дні  на посаді   підземного хронометражиста   в нормативно-дослідній   станції  виробничого  об,єднання «Ровенькиантрацит»    та у відповідності до ст.ст.  8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року, має право на пенсію як шахтар.   Вона  звернулася  до  відповідача  із  заявою  про перерахування  пенсії,  що  було  зроблено   останнім  у  відповідності  до вище  зазначеного   закону,  але згодом  рішення  про  нарахування  пенсії  як шахтарю  було   скасовано  з  невідомих  причин,  що  на  її  думку  є  протиправним  і  порушує  її  права.  

    Представник відповідача надав суду  письмове заперечення проти позову, в якому зазначив, що позивач не була зайнята безпосередньо видобуванням корисних копалин і її посада не відноситься до посади «шахтаря», норми Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року на позивача не поширювалися

    Суд  дослідивши надані  суду  докази,  вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних  підстав.  

Судом  встановлено,  що , що позивач працювала 12 років 4 місяці та 3 дні  на посаді   підземного хронометражиста   в нормативно-дослідній   станції  виробничого  об,єднання «Ровенькиантрацит»  з повним робочим днем під землею, вона перебуває на обліку в управлінні ПФУ у м.  Феодосія з 01.04.1999 р., як пенсіонер за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія їй призначена зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 13, ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як особі, яка 12 років 4 місяці та 3 дні  відпрацювала на роботах віднесених до робіт з особливо шкідливими і важкими умовами праці (постанова Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173), з моменту набрання чинності 16.09.2008 року Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» і до 30.11.2010 р. їй  було зроблено перерахунок пенсії управлінням ПФУ у м. Феодосія  відповідно до вимог ст.ст. 1, 8, 10 цього закону, але  з  30.11.2010  року нарахування  пенсії  у  відповідності  до  вище  зазначеного  закону  скасовано. Станом на 01.03.2012 року вона отримує пенсію у розмірі 1463,11грн.  

    У  відповідності  до  вимог  ст.ст. 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 2 вересня 2008 року № 345-VI, дія цього Закону поширюється на працівників, що видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день (далі - шахтарі), та членів їх сімей; мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та  7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (36-2003-п ), затвердженим Кабінетом Міністрів України,  встановлюється  незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність  

 У  відповідності  до п. 6 ст. 10 прикінцевих положень Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 2 вересня 2008 року № 345-VI, та ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції станом на 16.09.2008 р.), відповідно до яких   мінімальний розмір пенсії       шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та   7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України   , встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність;  

    У  відповідності  до  ч.5 ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 р.», згідно з якою на 2011 рік встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 894 гривні,  з 1 квітня - 911 гривень,  з 1 жовтня - 934 гривні,  з  1  грудня  - 953 гривні;  

    У  відповідності  до  вимог  п. 1 ч. І Списку N 1 виробництв, робіт, професій, осад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. N 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», встановлено, що особи, які мають професію медичного працівника і працювали на посадах медперсоналу у підземних пунктах охорони здоров'я, відносяться до категорії працівників, які працювали на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень і були задіяні на виробництві, пов’язаному з видобуванням корисних копалин, і мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.  

У  відповідності   до  вимог  ст.55 Конституції України, якою кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових чи службових осіб.  

Виходячи із системного аналізу зазначених норм законодавства  управління Пенсійного фонду України у м. Феодосії  повинно було нараховувати та сплачувати позивачу пенсію, передбачену ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції станом на 16.09.2009 року з внесеними до цього закону відповідними змінами, оскільки позивач  працювала 12 років 4 місяці та 3 дні на посаді підземного  хронометражиста    в нормативно-дослідній   станції  виробничого  об,єднання «Ровенькиантрацит»  з повним робочим днем під землею, а тому її професія та займана нею посада відноситься до категорії працівників, які працювали на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин і вона була задіяна на виробництві, пов’язаному з видобуванням корисних копалин, має право на пенсію за віком на пільгових умовах у розмірі 80% від середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» для осіб, які втратили працездатність.  

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Феодосії здійснити перерахунок пенсії позивачу у розмірі три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з 01.12.2010  року з урахуванням вже проведених виплат.  

    Отже  суд вважає необхідним визнати бездіяльність управління протиправною, в частині не нарахування пенсії, передбаченої ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», встановлену ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», за період з 30.11.2010  року.

Позовні вимоги щодо стягнення недонарахованої і недоплаченої пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки зазначена допомога не була їй нарахована, а суд не може брати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії, покладену законодавством на відповідний орган.  

Заперечення відповідача, що позивач не є шахтарем і не виконувала безпосередньо робіт з видобутку корисних копалин на шахті, і в зв’язку з цим неможливості віднесення займаної позивачем посади підземного  хронометражиста  до посади «шахтаря», та на підставі цього зробленого висновку про неможливість застосування до неї норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року при обрахуванні пенсії для позивача, судом до уваги не береться, оскільки такі висновки повністю спростовані наведеними доводами і доказами в судовому засіданні. Зокрема, ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 2 вересня 2008 року № 345-VI не дає визначення професії шахтар, не закріплює вичерпного переліку професій і підприємств, на працівників яких поширюється дія цього закону, ст. 8 цього ж Закону взагалі не містить відповідного переліку професій і підприємств, а є бланкетною і відсилає до постанови КМ України від 16 січня 2003 року № 36 «Про затвердження списків, така ж бланкетна норма міститься і у абзаці третьому ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, яка також відсилає до вказаної постанови, в якій встановлено вичерпний перелік професій та посад працівників, які працюють на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин і мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.  

На підставі наведеного, керуючись ст. ст.4,11,70,71,159,160,161,162,163 КАС України суд, ст.ст. 1, 8, 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п. е) (позиція 1.1е) п. 1 ч. І Списку N 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. N 36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», -  

постановив:

Позов задовольнити частково.  

Визнати бездіяльність управління пенсійного фонду України в м. Феодосії протиправною, в частині не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, передбаченого ст.ст. 1, 8, 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», в розмірі, встановленому ст. 28 ч.1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за період 30.11.2010  року.

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в м. Феодосія  здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1  у розмірі три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з 30.11. 2010  року   з урахуванням вже проведених виплат.  

Судові витрати компенсувати за рахунок державного бюджету України.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Феодосійський  міський  суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.  

Суддя                 (підпис)             О.А.  Микитюк    

Копія  вірна: суддя-                     секретар -                                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація