Судове рішення #14437683

                                                                                                                      Справа №2-А-988/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                 11 листопада 2010 року                                 Шевченківський районний суд м. Чернівці

      в складі : головуючого судді         Дудакова С.Є.

                                         при секретарі         Колосар О.І.    

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці про визнання дій незаконними та зобов»язання суб»єкта владних повноважень нарахувати та виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії, як дитині війни, -

       

  В С Т А Н О В И В  :    

    позивачка звернулась до суду з даним позовом в якому посилалася на те, що  відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року є дитиною війни. Згідно ст. 6 даного Закону з 01 січня 2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак така допомога не виплачувалась.

    Вказувала, що про те, що відповідач своїм  листом від 10 серпня 2010 року відмовив їй у підвищенні  та виплаті  30% мінімальної пенсії за віком з тих підстав, що з 01 січня 2008року вже виплачується надбавка до пенсії в розмірі 10% від прожиткового мінімуму  для осіб, які втратили працездатність.

    Крім того, посилалася на вимоги  ст.ст.19,22,92 Конституції України, ст.3 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни, ст.28 ЗУ «Про загальнообов»язкове  державне пенсійне страхування», ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік», ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ЗУ  «Про державний бюджет на 2009 рік»,ЗУ «Про державний бюджет на 2010 рік» і просила  визнати діяння   відповідача щодо нарахування і виплати  несплаченої їй державної соціальної допомоги, як дитині війни, протиправним та зобов»язати виплатити щомісячну соціальну допомогу в розмірі    30% мінімальної пенсії за віком.  

В судове засідання позивачка не з»явилася, надавши суду заяву, з якої  вбачається, що вона позов підтримує і просить розглянути справу без її участі.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці в судовому засіданні позовні вимоги не визнав і пояснив,   що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»   обчислення та виплата  підвищення до пенсії дітям війни проводиться в  певних розмірах, а  розрахунок  невиплаченої державної допомоги позивача є неправомірним. Крім того пояснив, що відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист «дітей війни» в  період  часу 2006-2009 років дітям війни пенсії підвищувалися на 30% мінімальної пенсії за віком.  Однак цей Закон не був приведений у відповідність до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік». На даний час не прийнято ніяких нормативних актів на виконання вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Фінансування виплат по даному закону  проводиться з державного бюджету України, а не із бюджету Пенсійного фонду України.

Просив в задоволенні позову відмовити за безпідставністю.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.

Відповідно до вимог ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних  від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Законом України "Про соціальний захист дітей війни" визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які набули правового статусу дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, зокрема, ст.6 передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Судом встановлено, що позивачка є громадянкою  України, ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується копією паспорта, до 02 вересня 1945 року їй було менше 18 років, тому відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" є дітьми війни, знаходяться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці та отримує пенсію, що підтверджується копією пенсійного посвідчення, ця обставини є безумовною.

Згідно п.12 ч.1 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" призупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням ст. 111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), в розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України, зокрема, положення ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" щодо зупинення дії ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".  

Пунктом 41 розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладена в новій редакції: "Дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни", тобто 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Однак рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення п.41 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнані неконституційними.

Зазначені рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими, вони мають також преюдиціальне значення для судів загальною юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Згідно ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня до 31 грудня 2008 року чинною є ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в попередній редакції, яка діяла до 01 січня 2007 року, в зв'язку з чим відповідач повинен був діяти відповідно до цієї норми закону, нараховувати та виплачувати позивачу соціальну допомогу як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що ним зроблено не було.   Однак в 2007 році відповідач позивачу взагалі не нараховував і не виплачував дане підвищення до пенсії, а в 2008 році нараховував та виплачував їй дане підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року, а тому ці його дії належить визнати неправомірними, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці, на який покладена функція з призначення, нарахування та виплати пенсії, донарахувати та виплатити позивачці за період з 26 лютого 2010 року по 26 серпня 2010 року. Оскільки відповідно до вимог ч.1 ст.99 КАС  України адмінпозов може бути подано в межах строку  звернення до адмінсуду, встановленому цим кодексом, або іншими законами. Частиною 2 цієї статті  визначено  що для звернення до адміністративного суду  за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк з дня  коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення  своїх  прав свобод чи інтересів. Ухвалою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 05 жовтня   2010 року провадження в справі за її позовом до відповідача було закрите , в зв»язку з тим, що на той час  справа не підлягала розгляду в порядку цивільного судочинства,  а тому строком звернення за захистом своїх порушених прав слід рахувати  день їїх звернення до суду по справі №2-3431/10р., а саме  з 26 серпня 2010 року.

За таких обставин суд вважає, що належить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці провести належні донарахування та виплати позивачці грошових сум за період часу з 26 лютого 2010 року по 26 серпня  2010 року .

Однак, суд вважає безпідставними позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача надалі нараховувати державну соціальну допомогу позивачці як дитині війни у відповідності до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" і в їх задоволенні належить відмовити, оскільки суд не вправі зобов'язувати відповідача вчиняти якісь певні дії на майбутнє.  

Керуючись ст.ст.8,22,55,95 Конституції України, ст.ст.1,3,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»,  Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік», Законом України «Про державний бюджет на 2009 рік», ст.ст. 6,7,17,18,19,104,99,102,159,160 КАС України,  суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов  задовольнити частково.

Визнати незаконною відмову управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком .  

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Шевченківському районі м. Чернівці донарахувати та виплатити у відповідності до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року ОСОБА_1 - державну соціальну допомогу "Діти війни" у розмірі 20% мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 ч.1 Закону України " Про загальнообов'язкове" державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року за період з 26 лютого 2010  року по 26 серпня  2010 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити через безпідставність їх пред»явлення.  

Постанова може бути оскаржена до    Львівського  апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці на протязі 10 днів  з дня її проголошення.  

СУДДЯ

   

       

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація