- відповідач: ТОВ"Фінансова компанія"Кредит-Капітал"
- Третя особа: Остапенко Євген Михайлович приватний нотаріус
- позивач: Тупотін Максим Миколайович
- Третя особа: Райда Олександр Сергійович приватний виконавець
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Дата документу 26.01.2022 Справа № 554/7534/21
Провадження № 2/554/498/2022
РІШЕННЯ
Іменем України
26 січня 2022 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді – Гольник Л.В.,
за участю секретаря судового засідання – Плаксюк І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Октябрського районного суду м. Полтави цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал», треті особи: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Остапенко Євген Михайлович, приватний виконавець виконавчого округу Полтавської області Райда Олександр Сергійович, про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню,–
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Кредит-Капітал», в якому просив визнати таким, що не підлягає виконанню, виконавчий напис №29345, вчинений 06.05.2021 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Є.М. про стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Кредит-Капітал» заборгованість та стягнути з відповідача судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що спірний виконавчий напис вчинено всупереч вимогам чинного законодавства на не посвідченому нотаріально кредитному договорі.
Стягнення з позивача вказаного у виконавчому написі боргу не є безспірним. Подання відповідачем відповідних документів нотаріусу не свідчить про відсутність спору стосовно заборгованості як такого. Розрахунок заборгованості не може вважатися доказом на підтвердження безспірності заборгованості боржника.
Вважає, що оспорюваний виконавчий напис не підлягає виконанню, оскільки виданий з порушенням норм Закону України «Про нотаріат», Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 29.06.1999 року з № 1172.
Вважає, що вказані обставини свідчать, що виконавчий напис вчинено із порушенням норм чинного законодавства.
Одночасно із подання позову позивач звернувся до суду із заявою про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення за виконавчим написом №29345, вчиненим 06.05.2021 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Є.М. за виконавчим провадженням № 66185907 до набрання судовим рішенням законної сили у даній справі.
09.08.2021 року ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 09.08.2021 року заяву позивача про забезпечення позову задоволено. Зупинено стягнення за виконавчим провадженням №661859078 на підставі виконавчого напису №29345, вчиненим 06.05.2021 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Є.М., про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «ФК «Кредит-Капітал» заборгованість в розмірі 23305 гривень, до набрання відповідним рішенням законної сили.
У судове засідання позивача не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, просив задовольнити позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві, стягнути судові витрати.
Відповідач, треті особи приватний нотаріус Остапенко Є.М., приватний виконавець Райда О.С. у судове засідання не з`явилися, заяв, клопотань до суду не надавали.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
12.10.2020 року позивач ОСОБА_1 уклав з Товариством обмеженою відповідальністю «Мілоан» кредитний договір № 2198471 сума кредиту якого становить 5000 грн. на строк 30 днів (а.с.36-39).
06.05.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенко Є.М. вчинено виконавчий напис нотаріуса, зареєстрований в реєстрі за № 29345, яким стягнуто з ОСОБА_1 , який є боржником за кредитним договором № 2198471 від 12.10.2020 року, укладеним з ТОВ «Мілоан», яким відступлено право вимоги на підставі Договору відступлення прав вимоги № 60-МЛ від 26.01.2021 року ТОВ «ФК «Кредит-Капітал», за період з 25.01.2021 року по 06.05.2021 року у розмірі 23305,00 грн.: в тому числі заборгованість за тілом кредиту – 5000,00 грн., заборгованість за нарахованими та несплаченими відсоткам – 16875,00 грн., заборгованість за комісією – 500,00 грн, за вчинення виконавчого напису – 930 грн. (а.с. 35).
22.07.2021 року приватний виконавець виконавчого округу Полтавської області Райда Олександр Сергійович винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №66185907 про стягнення заборгованості у сумі 23305,00 грн. на користь відповідача ТОВ «ФК «Кредит-Капітал» (а.с.33). Постановою приватного виконавця від 26.07.2021 року про звернення стягнення на заробітну плату, стипендію та інші доходи боржника в межах вказаного виконавчого провадження звернуто стягнення на доходи боржника, який отримує дохід у ТОВ «ВИГІДНА ПОКУПКА».
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до частини 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 18 ЦК України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Статтею 50 Закону України «Про нотаріат» визначено, що нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.
Для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість.
Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 87 Закону України «Про нотаріат»).
Нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року.
Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку (ст. 88 Закону України «Про нотаріат»).
Зміст виконавчого напису повинен відповідати вимогам ст. 89 Закону України «Про нотаріат».
Вчинення виконавчого напису здійснюється в порядку, передбаченому главою 16 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» (далі – Порядок), затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року.
Зокрема, згідно з Порядком, для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна стягувачем або його уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій мають бути зазначені необхідні відомості про стягувача та боржника; строк, за який має провадитися стягнення; інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо.
У разі, якщо нотаріусу необхідно отримати іншу інформацію чи документи, які мають відношення до вчинення виконавчого напису, нотаріус вправі витребувати їх у стягувача.
Нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем; за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року.
Безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1172 від 29.06.1999 року.
При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1172 від 29.06.1999 року.
Виконавчий напис вчинюється на оригіналі документа (дублікаті документа, який має силу оригіналу), що встановлює заборгованість.
Якщо за борговим документом необхідно провести стягнення частинами, виконавчий напис за кожним стягненням може бути зроблений на копії документа або на виписці з особового рахунку боржника; у цих випадках на оригіналі документа, що встановлює заборгованість, робиться відмітка про вчинення виконавчого напису і зазначаються, за який строк і яка сума стягнута, дата і номер за реєстром нотаріальних дій.
За заявою кредитора розмір суми, яка підлягає стягненню за виконавчим написом, може бути встановлений з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення та трьох процентів річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.
Неустойка (штраф, пеня) включається до виконавчого напису, якщо це передбачено умовами договору.
У справах нотаріуса залишається копія документа, що встановлює заборгованість, чи правочину, за яким здійснюється стягнення, або витяг з особового рахунку боржника і примірник виконавчого напису.
Один примірник витягу з виконавчим написом і оригінал зобов`язання повертаються стягувачу, а другий примірник залишається у нотаріуса.
Якщо для вчинення виконавчого напису, крім документа, що встановлює заборгованість, необхідно подати й інші документи, зазначені в Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1172 від 29.06.1999 року, то вони до виконавчого напису не приєднуються, а залишаються у матеріалах нотаріальної справи.
Відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017 року у справі № 826/20084/14, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01.11.2017 року (№К/800/7651/17), визнано незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26.11.2014 року «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», в тому числі в частині доповнення переліку після розділу «Стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими договорами» новим розділом такого змісту: «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин», а саме:
«2. Кредитні договори, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов`язаннями.
Для одержання виконавчого напису додаються:
а) оригінал кредитного договору;
б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості».
Отже, вказаний пункт 2 «Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1172 від 29.06.1999 року, на підставі якого вчинявся виконавчий напис за № 29345 від 06.05.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Є.М. про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «ФК «Кредит-Капітал», визнано незаконним та нечинним.
З огляду на наведене та з урахуванням приписів статей 15, 16, 18 ЦК України, статей 50, 87, 88 Закону України «Про нотаріат» захист цивільних прав шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису полягає в тому, що нотаріус підтверджує наявне у стягувача право на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. Це право існує, поки суд не встановить зворотного. Тобто боржник, який так само має право на захист свого цивільного права, в судовому порядку може оспорювати вчинений нотаріусом виконавчий напис: як з підстав порушення нотаріусом процедури вчинення виконавчого напису, так і з підстав неправомірності вимог стягувача (повністю чи в частині розміру заборгованості або спливу строків давності за вимогами в повному обсязі чи їх частині), з якими той звернувся до нотаріуса для вчиненням виконавчого напису.
Отже, приймаючи до уваги, що виконавчий напис приватного нотаріуса був вчинений в порушення вимог Закону «Про нотаріат» та Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, оскільки зроблений не на нотаріально посвідченому договорі, а на підставі договору, укладеного в електронній формі, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача. Вказана правова позиція висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.09.2021 року у справі № 910/10374/17.
Суд вважає, що позивачем надано достатньо належних та допустимих доказів на підтвердження позовних вимог.
За встановлених обставин оспорюваний виконавчий напис підлягає визнанню таким, що не підлягає виконанню.
За положеннями частини 7 статті 158 ЦПК України у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений судовий збір за подачу позовної заяви в розмірі 908,00 грн. та судовий збір за подачу заяви про забезпечення позову в розмірі 454,00 грн., всього – 1362,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-83, 95, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, –
в и р і ш и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал», треті особи: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Остапенко Євген Михайлович, приватний виконавець виконавчого округу Полтавської області Райда Олександр Сергійович, про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню – задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис, зареєстрований в реєстрі за № 29345, вчинений 06.05.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Євгеном Михайловичем, про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за кредитним договором № 2198471 від 12.10.2020 року в розмірі 23305 грн 00 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал» на користь ОСОБА_1 судові витрати, які складаються з судового збору у розмірі 1362,00 грн.
Заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 09.08.2021 року, відповідно до якої зупинено стягнення за виконавчим провадженням №66185907 на підставі виконавчого напису №29345, вчиненого 06.05.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенком Євгеном Михайловичем, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «ФК «Кредит-Капітал» заборгованість в розмірі 23305 грн 00 коп. продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через відповідний суд, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення складено 02 лютого 2022 року.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кредит-Капітал», ЄДРПОУ 35234236, місцезнаходження: 79018, Львівська область, м. Львів, вул. Смаль-Стоцького, буд. 1, корп. 28.
Третя особа: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Остапенко Євген Михайлович, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Мала Житомирська, буд. 6/5.
Третя особа: приватний виконавець виконавчого округу Полтавської області Райда Олександр Сергійович, місцезнаходження: 36014, м. Полтава, вул. Пушкіна,буд. 111, кімн. 1.
Суддя Л.В.Гольник
- Номер: 2-з/554/146/2021
- Опис:
- Тип справи: на заяву про забезпечення позову, доказів у цивільних справах
- Номер справи: 554/7534/21
- Суд: Октябрський районний суд м. Полтави
- Суддя: Гольник Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.08.2021
- Дата етапу: 06.08.2021
- Номер: 2/554/2837/2021
- Опис: про визнання виконавчого напису таким, що не підлгає вимконанню
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 554/7534/21
- Суд: Октябрський районний суд м. Полтави
- Суддя: Гольник Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.08.2021
- Дата етапу: 06.08.2021
- Номер: 2/554/498/2022
- Опис: про визнання виконавчого напису таким, що не підлгає вимконанню
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 554/7534/21
- Суд: Октябрський районний суд м. Полтави
- Суддя: Гольник Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.08.2021
- Дата етапу: 26.01.2022