- представник заявника: Тесля Михайло Миколайович
- заінтересована особа: Сватівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сватівському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Харків)
- заявник: Гагулін Олександр Олександрович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 426/422/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2022 року м.Сватове
Суддя Сватівського районного суду Луганської області Половинка В.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 , який зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 про встановлення факту смерті, представник заявника: ОСОБА_2 , адреса реєстрації як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 заінтересована особа: Сватівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сватівському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), юридична адреса: майдан Злагоди, буд.25, місто Сватове, Луганська область,-
встановив:
Заявник, ОСОБА_1 звернувся до Сватівського районного суду Луганської області із заявою про встановлення факту смерті, заінтересована особа:Сватівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сватівському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
Вивчивши вказану заяву, ознайомившись з доданими до неї документами, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно з ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Таким чином, заява про встановлення факту смерті повинна відповідати вимогам ст.175 ЦПК України.
Відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Таким чином заява про встановлення факту смерті не відповідає вимогам ч.3 ст.294 ст., 175, 177 ЦПК України, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст.133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно положень ст.3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Так, згідно положень ч.1ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України «Про державний бюджет України на 2022 рік» (на дату звернення заявника до суду) прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2022 року був визначений у розмірі 2481 грн..
Відповідно до п.п.4 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання фізичною особою до суду заяви у справах окремого провадження встановлюється ставка судового збору - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 496 грн. 20 коп.
Так, в порушення зазначених вимог ЦПК України за подання цієї заяви до суду не був сплачений судовий збір в сумі 496,20 грн.
В своїй заяві заявник посилається на п. 21 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», в якій зазначено, що від сплати судового збору звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Однак, як вбачається із заяви та доданої до неї копії довідки про причину смерті, ОСОБА_3 померла внаслідок дифузного кардіосклерозу, а отже не внаслідок загибелі чи поранення. А отже, заявник не звільнений від сплати судового збору на підставі п. 21 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».
Таким чином, заявнику необхідно сплатити судовий бір в сумі 4964, 20 гривні.
У відповідності до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Судом при винесенні ухвали враховується прецедентна практика Європейського суду з прав людини, яка виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
З цього приводу прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого королівства» від 28.10.1998 року та «Круз проти Польщі» від 19 червня 2001 року. У вказаних Рішеннях зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Враховуючи наведене вище, вважаю за необхідне заяву залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення вищезазначених недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
У зв`язку з наведеним, вказані вимоги суду не є порушенням права на справедливий судовий захист, залишення заяви без руху жодним чином не перешкоджає заявнику у доступі до правосуддя після усунення недоліків заяви.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 175, 177, 185, 315, 318, 294, 258-261 ЦПК України,-
постановив:
Залишити без руху заяву ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті, представник заявника: ОСОБА_2 , заінтересована особа: Сватівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сватівському районі Луганської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
Надати заявнику строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Роз`яснити заявнику, що у разі не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Про прийняте рішення повідомити заявника, надіславши йому копію ухвали для відома і виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: В.О. Половинка
- Номер: 2-о/426/106/22
- Опис: Про встановлення факту смерті
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 426/422/22
- Суд: Сватівський районний суд Луганської області
- Суддя: Половинка В.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.02.2022
- Дата етапу: 15.02.2022