- заінтересована особа: Відділ ДРАЦС Волноваського РУЮ
- заявник: Нурісламова Альфія Дінарівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
221/839/22
2-о/221/138/2022
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2022 року м. Волноваха
Волноваський районний суд Донецької області в складі:
головуючого - судді ПИСАНЕЦЬ Н.В.,
за участю секретаря судового засідання - Гурової Л.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Волноваха цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Волноваський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Волноваському районі Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_2 про встановлення факту народження,
ВСТАНОВИВ:
14.02.2022 року заявниця звернулася до суду з даною заявою. Посилалася на те, що вона перебуває у зареєстрованому в законному порядку шлюбі з ОСОБА_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 о 10-35 год. вона народила дитину, дівчинку, в пологовому відділенні Міської лікарні №6 м. Макіївка, що знаходиться на тимчасово непідконтрольній державній владі території, де їй було видано медичне свідоцтво про народження дитини. Вона зверталася до Волноваського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) з метою зареєструвати народження дитини, але їй було відмовлено, оскільки медичне свідоцтво про народження не відповідає вимогам діючого законодавства. Тому просила встановити факт народження дитини жіночої статі, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судове засідання заявниця, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, не з`явилася,але подала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник заінтересованої особи - Волноваського районного відділу ДРАЦ стану Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) та ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилися, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, рішення просили прийняти на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній ВРУ, підлягає негайному виконанню.
Судом встановлено, що заявниця є дружиною ОСОБА_3 що підтверджується письмовими доказами, наявними в матеріалах справи.
Згідно лікарського свідоцтва про народження № 673 від 22.12.2021 року, виданого Міською лікарнею №6 м. Макіївка встановлено, що ОСОБА_1 народила ІНФОРМАЦІЯ_1 о 10 годині 35 хвилини у пологовому відділенні Міської лікарні №6 м. Макіївка дину - дівчинку, вагою 3200,0 г., дитина народилася доношеною, на 40 тижні, при одноплідних пологах, дана вагітність друга, пологи - другі.
Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.
Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого "намібійського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об`єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявниця та її дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянці України, ОСОБА_1 свідоцтво про народження її дитини, виданого державним органом України.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 264, 265, 273, 293, 315, 317 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Волноваський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Волноваському районі Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_2 про встановлення факту народження - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженкою м. Макіївка, громадянкою України, другої дитини жіночої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в Україні у м. Макіївка Донецької області.
Батьком дитини є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець м. Макіївка, громадянин України.
Рішення про встановлення факту народження підлягає негайному виконанню.
На рішення суду, протягом 30 днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Донецького апеляційного суду. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Н.В. ПИСАНЕЦЬ
- Номер: 2-о/221/138/2022
- Опис: Про встановлення факту народження дитини
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 221/839/22
- Суд: Волноваський районний суд Донецької області
- Суддя: Писанець Н.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.02.2022
- Дата етапу: 14.02.2022