Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #144410028


Провадження № 2-н/243/267/2022

Справа № 243/978/22

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2022 року м. Слов`янськ

Суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Ільяшевич О. В., розглянувши заяву Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Слов`янського управління по газопостачанню та газифікації про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу, -

ВСТАНОВИЛА:

25 січня 2022 року Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Слов`янського управління по газопостачанню та газифікації звернулось до Слов`янського міськрайонного суду з заявою про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 165ЦПК України, суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо наявні обставини, передбачені частиною першою статті 186 ЦПК України.

За приписами ст. 25 ЦК України, здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження. Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Пунктом 6 частини 1 статті 186ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо, зокрема, настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Частиною 1 ст.48 ЦПК України передбачено, що сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.

Статтями 46, 47 передбачено що вони можуть мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони (цивільна процесуальна правоздатність) та здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність).

Отже, цивільна справа, сторонами якої на час пред`явлення позову є померлі особи, розглядатись не може.

Наведена позиція також висловлена Верховним судом у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 759/7556/17-ц(провадження № 61-26073св18)

Згідно із відповіддю відділу з ведення реєстраційного обліку місця проживання та місця перебування фізичних осіб Слов`янської міської військово – цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області №20-17/521 від 27 січня 2022 року, наданою на запит суду в порядку ст. 187 ЦПК України, боржниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 з 11 червня 2021 року по день смерті.

Згідно із актовим записом про смерть № 1051 від 31 травня 2021 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Слов`янськ, Донецької області.

З огляду на викладене, враховуючи те, що на момент звернення до суду із заявою про видачу судового наказу ОСОБА_1 померла, суд приходить до висновку, що слід відмовити у видачі судового наказу у даній справі на підставі п. 4 ч. 1 ст. 165 ЦПК України, оскільки є наявні обставини, передбачені п. 6 ч. 1 ст. 186 ЦПК України.

Разом з тим, відмова у видачі наказу в даній справі не позбавляє стягувача, за наявності підстав, передбачених ст. 1281 ЦК України, звернутись до суду із відповідними позовом.

На підставі наведеного, керуючись ст.165 ЦПК України, суддя, -

УХВАЛИЛА:

Відмовити Приватному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» в особі Слов`янського управління по газопостачанню та газифікації про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.


Суддя Слов`янського

міськрайонного суду  О. В. Ільяшевич



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація