- відповідач: Вовчанська міська рада
- позивач: Бєлікова Ганна Миколаївна
- Третя особа: Бєлікова Аліна Романівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 617/142/22
Провадження № 2/617/198/22
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
16 лютого 2022 року Вовчанський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Уханьової І.С.,
при секретарі судового засідання - Радченко І.Ю.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Вовчанську цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Вовчанської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 , про встановлення юридичного факту та визнання права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду із вказаним позовом. В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_3 , який на день смерті проживав та був зареєстрований за адресою - АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належну йому на праві власності 1/3 частину квартири АДРЕСА_2 .
Спадщина після смерті ОСОБА_3 відкрилася за законом, відповідно ст. 1261 ЦК України, і він є спадкоємцем за законом на майно померлого. Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не відкривалася, заяв про прийняття або відмову від спадщини до нотаріальної контори не надходило. Спадкоємцем на майно померлого також є дочка ОСОБА_2 , яка проживає в м. Москва, яка спадщини не прийняла. ОСОБА_2 надала письмову заяву вказавши, що не претендує на спадщину за законом. ОСОБА_2 постійно проживає в Російській Федерації і немає наміру оформляти частину спадщини.
Інших спадкоємців, передбачених ст.1241 ЦК України, немає.
Оскільки вона постійно проживає у спадковій частині квартири, вважала себе спадкоємцем, який прийняв спадщину і звернулася до Вовчанської нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину тільки у грудні 2021 року. Державний нотаріус Вовчанської державної нотаріальної контори постановою від 15.12.2021 року відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 , оскільки у визначений законодавством строк заяви про прийняття спадщини нею не було подано, також у документах виявлені розбіжності у написанні прізвища спадкодавця. Спадкоємець ОСОБА_2 не бажає оформляти, спадщину і за їх домовленістю він буде оформляти спадщину.
Оскільки оформити спадщину в нотаріальній конторі немає можливості, вважає за необхідне звернутися до суду щодо оформлення своїх спадкових прав на належну померлому частину квартири.
Крім того позивач вказує, що при виготовленні Свідоцтва на право власності на житло була допущена помилка в написані прізвища спадкодавця ОСОБА_3 , з причини невірного міжмовного перекладу прізвища з російської на українську мову.
У зв`язку з зазначеним, позивач просила встановити юридичний факт та визнати за нею право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті її чоловіка ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи сповіщалася судом завчасно та належним чином. До суду надала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи сповіщався судом завчасно та належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника, не заперечував проти задоволення позову ОСОБА_1 .
Третя особа по справі, ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася завчасно та належним чином. До суду надала заяву про визнання позову, не заперечувала проти його задоволення, просила розглянути справу у її відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд ухвалює рішення у підготовчому судовому засіданні, що відповідає положенням ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду по захист своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику у справах про спадкування" у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Пунктом 1 ч.2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Відповідно до ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Орел, Російської Федерації помер ОСОБА_3 , що підтверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 17 березня 2011 року. Свідоцтво складено російською мовою. (а.с.13)
З довідки вуличного комітету Залізничного району м. Орел № 12 № 136 від 14 жовтня 2021 року, вбачається, що ОСОБА_3 , 1961 року народження був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 17 грудня 1994 року по день своєї смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с.14)
Фотокопією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 08 вересня 2010 року, підтверджено, що 18 червня 1987 року у відділі реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції, між позивачем по справі, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , був зареєстрований шлюб. Прізвище після реєстрації шлюбу - ОСОБА_4 та ОСОБА_4 . (а.с.9 -11)
Факт належності померлому ОСОБА_3 правовстановлюючого документу підтверджєно наступними доказами:
Згідно Свідоцтва на право власності на житло № НОМЕР_3 виданого 18.06.1993 року, ОСОБА_3 є співвласником квартири АДРЕСА_2 .
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що помилка в написанні прізвища спадкодавця ОСОБА_3 була допущена при виготовленні Свідоцтва на право власності на житло, з причини невірного міжмовного перекладу прізвища з російської на українську мову.
Згідно ст. ст. 293, 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст.ст. 293, 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Згідно п. 12 постанов Пленуму ВС України від 31.03.1995 року „Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", судом розглядаються справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті.
Факт належності на праві власності померлому ОСОБА_3 1/3 частини квартири АДРЕСА_2 , підтверджєно наступними правовстановлюючими документами:
Свідоцтвом на право власності на житло № НОМЕР_3 від 18.06.1993 року, виданим виконкомом Вовчанської міської ради Харківської області, згідно якому квартира АДРЕСА_2 , належить на праві спільної власності: ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 . (а.с.16)
Технічним паспортом складеним КП «Вовчанське БТІ» від 27.03.1993 року за результатами проведеної інвентаризації, відповідно якому по АДРЕСА_2 , розташована квартира №103 загальною площею 44.2 кв. метри, житловою площею 26.0 кв. метри.(а.с.17-20)
Довідкою КП «Вовчанське БТІ» від 00 грудня 2021 року підтверджується, що право власності на нерухоме майно, розташоване в АДРЕСА_2 , зареєстровано за ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 (а.с.21)
Відповідно ч. 2 ст. 368 ЦК України, у разі виділу частки із майна,що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними.
Виходячи з викладеного, частки співвласників спадкової квартири є рівними, тому померлому ОСОБА_3 належить 1/3 частина квартири.
Відповідно до постанови Вовчанської державної нотаріальної контори Харківської області від 15.12.2021 року після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишилася спадщина, яка складається із 1/3 частки квартири АДРЕСА_2 . Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не відкривалася, заяв про прийняття або відмову від спадщини не надходило (Довідка № 67784923 від 15.12.2021р.). Згідно наданих документів виявлено розбіжності у написанні прізвища спадкодавця у свідоцтві про смерть та свідоцтві на право власності на житло. У видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено та роз`яснено право на звернення до суду.
Третя особа по справі, ОСОБА_2 на належну їй частку у спадковій квартирі не претендує і не заперечує, щоб батьківська частка у квартирі перейшла у власність ОСОБА_1 , про що надала до суду заяву.(а.с.50)
Відповідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно ст. 1268 ЦК України, не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
Таким чином, наведені обставини та докази свідчать про те, що є всі підстави для визнання за позивачем права власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_2 , у порядку спадкування за законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 328, 1223, 1225,1261 ЦК України, ст. ст. 4, 7, 12, 89, 200, 247 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вовчанської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 , про встановлення юридичного факту та визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.
Встановити юридичний факт, визнати, що Свідоцтво на право власності на житло № НОМЕР_3 , видане 18.06.1993 року на ім`я ОСОБА_3 в дійсності належить ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , інд. номер - НОМЕР_4 ) право власності на 1/3 частину квартири № 103, загальною площею 44.2 кв. метри, житловою площею 26.0 кв. метри, розташованої по АДРЕСА_2 , у порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти діб з дня проголошення рішення суду.
Суддя -
- Номер: 2/617/198/22
- Опис: про встановлення юридичного факту та визнання права власності в порядку спадкування
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 617/142/22
- Суд: Вовчанський районний суд Харківської області
- Суддя: Уханьова І. С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.01.2022
- Дата етапу: 26.01.2022