Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1445346593

Справа № 158/1566/24

Номер провадження 2-о/167/53/24


У Х В А Л А

про призначення судово-психіатричної експертизи


       10 жовтня 2024 року м. Рожище


Рожищенський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Гармай І. Т.,

присяжних Борис Т. В., Влодавчук М. О.,

з участю:

секретаря судових засідань Ісакової Н. Ю.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заінтересованої особи ОСОБА_2 - адвоката Ковальчук С. О. (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Рожищенського районного суду Волинської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки і піклування виконавчого комітету Ківерцівської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною

в с т а н о в и в :


Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною.

Заяву обгрунтовує тим, що  його мати ОСОБА_2 відповідно до акта огляду медико-соціальною експертною комісією № 017031 від 16 листопада 2004 року є інвалідом ІІ групи (загальне захворювання). Вказує, що мати страждає важкою розумовою відсталістю, не може самостійно відповідати за свої дії, не усвідомлює наслідків своєї поведінки, не може орієнтуватися у простих життєвих ситуаціях, не читає, не пише та потребує постійного догляду та турботи.

Ураховуючи викладене, просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною.

Також, у заяві ОСОБА_1 просить призначити судово-психіатричну експертизу для визначення психічного стану ОСОБА_2 .

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав заявлене клопотання та просив його задовольнити.

Заінтересована особа ОСОБА_2 будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилася.

Заінтересована особа орган опіки і піклування виконавчого комітету Ківерцівської міської ради в судове засідання не з`явилися, 30 вересня 2024 року на електронну адресу суду надіслали клопотання в якому просили судове засідання проводити у відсутності представника міської ради. Щодо вирішення справи поклалися на розсуд суду.

Представник заінтересованої особи ОСОБА_2 - ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечувала щодо заявленого клопотання.

Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали клопотання, суд доходить такого висновку.

Згідно довідки Сер. МСЕ- № 017031 серії ВЛН від 16 листопада 2004 року ОСОБА_2 довічно встановлено другу групу інвалідності (загальне захворювання).

З медичного висновку ЛКК № 21 від 31 січня 2024 року встановлено, що ОСОБА_2 відповідно до діагнозу потребує постійного стороннього догляду.

Згідно копії виписки 10343 із медичної картки амбулаторного, стаціонарного хворого ОСОБА_2 було встановлено діагноз «Тumor cerebri» правої тім`яної ділянки головного мозку.

Заявник вказує, що ОСОБА_2 страждає важкою розумовою відсталістю, не може самостійно відповідати за свої дії, не усвідомлює наслідків своєї поведінки, не може орієнтуватися у простих життєвих ситуаціях, не читає, не пише та потребує постійного догляду та турботи.

Відповідно до ч. 1 ст. 298 Цивільного процесуального кодексу України (далі- ЦПК України) суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Згідно з ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, має бути визначено судом у судовому засіданні, як це передбачено ст. 103-105 ЦПК України.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.

Тому проведення відповідної судово-психіатричної експертизи може бути доручено експертам Волинської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».

Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

Відповідно до ст. 105 ЦПК України призначення експертизи є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.

Ураховуючи вищенавадене, з метою встановлення достовірних даних про психічний розлад здоров`я ОСОБА_2 , суд вважає за необхідне заявлене клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити та зупинити провадження у справі на час її проведення.

Керуючись ст. 103-105, 252, 259, 298, 260, 353 ЦПК України, суд


п о с т а н о в и в :


Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи - задовольнити.

Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки і піклування виконавчого комітету Ківерцівської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною судово-психіатричну експертизу, на вирішення експертів поставити такі питання:

1) Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на будь-яке психічне захворювання?

2) Чи є захворювання ОСОБА_2 хронічним та стійким?

3) Чи дозволяє психічне захворювання ОСОБА_2 усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?

4) Чи може ОСОБА_2 в силу свого психічного стану здоров`я брати особисто участь у розгляді даної цивільної справи?

Проведення експертизи доручити експертам Волинської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (місцезнаходження: с. Липини, вул. Теремнівська, 98 Луцький район).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.

У розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи № 158/1566/24.

Експертизу провести у місячний строк.

Роз`яснити учасникам справи положення ч. 1 ст. 109 ЦПК України, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.

Витрати на проведення експертизи віднести на рахунок держави.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 261 ЦПК України.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.


Головуючий суддя І. Т. Гармай


Присяжні Т. В. Борис


М. О. Влодавчук



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація