Судове рішення #14454765

          

Справа № 2-а-530/11

ПОСТАНОВА

іменем України

       "25" березня 2011 р.                                                                        м.Липовець

          Суддя  Липовецького  районного  суду  Вінницької  області   Мочульська Л.  Т. ,    розглянувши  в  порядку  скороченого  провадження  адміністратвину  справу  за   позовом  ОСОБА_1  до Управління Пенсійного Фонду України у Липовецькому районі Вінницької області про стягнення недоплаченої  щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -

                                                  В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Липовецькому  районі Вінницької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, в якому просив визнати бездіяльність  відповідача щодо виплати щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком – протиправною, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі Вінницької області нарахувати і виплатити йому невиплачену, як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу з урахуванням проведених виплат, а також нараховувати та виплачувати дану надбавку до пенсії в подальшому.

Ухвалою суду від  03.03.2011 року починаючи з  28.08.2010 року відкрито скорочене провадження у справі  відносно частини позовних вимог, в іншій частині позовні вимоги - залишено без розгляду.

Представник відповідача позов не визнав, про що надали суду письмове заперечення, де вказали на те, що Управління Пенсійного фонду України у Липовецькому районі здійснювало проведення виплат, передбачених ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, в межах фінансування, передбаченого Державним бюджетом України на відповідний рік, де були  відсутні кошти в обсязі, зазначеному даним Законом для здійснення соціальних виплат дітям війни; діяло  Управління правомірно і обчислювало вказане підвищення відповідно до Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року, що є єдиним нормативно-правовим актом, який регулює дане питання, а отже  вважає, що права, свободи та  інтереси позивача  порушені не були,  просив у задоволенні позову відмовити..    

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.    

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та має статус дитини війни в розумінні статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".  

Відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Отже позивач має право на державну соціальну підтримку у вигляді підвищення до пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.41 Розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” викладено в такій редакції: “Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищенням у розмірі надбавки, встановлено для учасників війни. Ветерани війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” дане підвищення проводиться за їх вибором згідно з одним із законів”.    

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України, зокрема, положення п.41 розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.    

Зрештою, спірні відносини з 22 травня 2008 року регулюються відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” в редакції закону, яка діяла з 01.01.2006 року. Тому,  відповідач був зобов’язаний нараховувати та виплачувати позивачеві підвищення до пенсії в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, в редакції закону, яка діяла до 01.01.2006 року.    

Суд не приймає доводи відповідача про неврегульованість механізму реалізації положень ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, зокрема не визначення поняття “Мінімальна пенсія за віком”.    

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України “Про прожитковий мінімум” від 15 липня 1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.    

Таким чином, при визначенні розміру підвищення  відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.   

          Згідно зі статтями 3 та 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни" здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

          Відповідно до ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

          Згідно абз.1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002р. №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Відповідно до зазначеного Положення на Пенсійний фонд України покладено обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена Законом України "Про соціальний захист дітей війни".

          Відповідно до п. 15 Положення "Про Пенсійний фонд України", Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Також суд критично оцінює доводи відповідача про відсутність фінансування, оскільки відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України “Про соціальний захист дітей війни” доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на Управління Пенсійного фонду України зобов’язань, так як реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, відповідач не виконав своїх повноважень без поважних причин.

Крім цього, Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні у справі “Кечко проти України” зазначив: “… в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.”

Відповідно ч. 7 ст.9 КАС України у поєднанні зі ст.ст.180, 181 СК України, за якими захист порушеного права дитини війни з дня звернення до суду до дня припинення такого права має здійснюватись аналогічно випадкам протиправної бездіяльності батьків у ненаданні законного утримання дитині, що  відповідає змісту  ч.3 ст.162 КАС України про право суду визначити спосіб гарантованого захисту прав людини і громадянина  від порушень зі сторони суб'єкта владних повноважень та повністю узгоджується із приписами ст.13 Конвенції щодо прав кожного на ефективний засіб юридичного захисту та практикою Європейського Суду з прав людини щодо необхідності завдяки такому засобу запобігти виникненню умов, які становлять порушення, або не допускати подальшого існування таких умов.

Так як дітям війни Законом передбачено довічну щомісячну надбавку до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, яка обмежена або скасована бути не може і є майном в розумінні ч.1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як право домагання, а відповідачем вона у межах шестимісячного строку  виплачувалась та виплачується  не у повному розмірі замість 30% мінімальної пенсії за віком, в тому числі через чинність Постанови Уряду, наміру виконувати Закон відповідач не має, тому суд вважає, що вирішуючи питання про спосіб захисту порушених прав позивача, оскільки обраний ним спосіб є неефективним - обирає свій з метою повного та гарантованого захисту його прав.

Крім цього, суд приходить до висновку, що вимоги позивач  про нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної допомоги  як дитині війни у розмірі, передбаченому Законом від 18.11.2004 року в подальшому  -  підлягають задоволенню виходячи з того, що  Законом № 2195  передбачена довічна щомісячна надбавка до пенсії у  розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, яка обмежена та скасована бути не може. Оскільки, відповідачем щомісячна державна соціальна допомога дітям війни як виплачувалась так і виплачується  у неповному обсязі, тому задля захисту конвенційного  і законного права позивача на мирне володіння своїм майном, - суд зобов’язує відповідача  нарахувати, перерахувати та виплатити пенсію з підвищенням її на 30%  мінімальної пенсії за віком починаючи з дня звернення до суду і по день припинення його права на отримання такої надбавки.

Враховуючи, що суд не здійснює перерахунок пенсій та інших соціальних виплат, у частині стягнення конкретної суми (4713,65 грн.) недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги -  такі позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 1, 3, 8, 21, 22, 46, 48, 64, ч. 2 ст. 19, ст. 152 Конституції України,  ст.ст. 1, 3,  6 Закону України № 2195-IV від 18.11.2004 р. “Про соціальний захист дітей війни”, ст. 28 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-ІV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, ч. 2 ст. 87 Закону України від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення”, Рішенням Конституційного Суду України  № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р.,  № 26-рп/2008 від 27.11.2008 р., Рішенням Європейського Суду з прав людини у справі “Кечко проти України”, ст.ст. 94, 100, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 КАСУ суд,-    

                                                 П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.    

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України у Липовецькому районі Вінницької області по невиконання приписві ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” щодо відмови в перерахунку підвищення до пенсії  ОСОБА_1 як дитині війни   з  28.08.2010 Управління Пенсійного фонду України в Липовецькому районі Вінницької області здійснити перерахунок щомісячної  державної соціальної допомоги  ОСОБА_1 як дитині війни, нарахувати та щомісячно виплачувати надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з  28.08.2010  року з урахуванням фактично отриманих сум по день припинення такого права.    

В решті позовних вимог відмовити.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 1 гривня  70 коп. понесених судових витрат по сплаті судового збору.

Постанову допустити до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження або після розгляду апеляційної скарги у випадку її  подання будь – якою зі сторін.

Апеляційна  скарга  на  постанову  суду  може бути подана протягом  десяти  днів  з  дня  отримання  копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Липовецький районний суд Вінницької області. Копія  апеляційної скарги одночасно  надсилається особою, яка її подає, до адміністративного суду апеляційної інстанції.


Суддя:Л. Т. Мочульська


  • Номер:
  • Опис: визнання неправомірними дії УПФ України в Одеській області щодо несвоєчасного нарахування та виплати підвищення до пенсії згідно ЗУ 3551 ХІІ ветерану війни - учаснику війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-530/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: МОЧУЛЬСЬКА Л.Т.
  • Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.04.2011
  • Дата етапу: 16.06.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-530/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: МОЧУЛЬСЬКА Л.Т.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.02.2011
  • Дата етапу: 21.05.2012
  • Номер: 2-а/2522/1185/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-530/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: МОЧУЛЬСЬКА Л.Т.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.02.2011
  • Дата етапу: 17.03.2011
  • Номер:
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до суду та зобов’язання суб’єкта владних повноважень нарахувати і виплатити 30 % надбавку до пенсії, як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-530/11
  • Суд: Глобинський районний суд Полтавської області
  • Суддя: МОЧУЛЬСЬКА Л.Т.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.12.2010
  • Дата етапу: 15.02.2011
  • Номер: 2-а/1162/11
  • Опис: про забовязання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "дітям війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-530/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: МОЧУЛЬСЬКА Л.Т.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.05.2011
  • Дата етапу: 06.06.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-530/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: МОЧУЛЬСЬКА Л.Т.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.12.2010
  • Дата етапу: 30.03.2011
  • Номер: 2-а/189/49/13
  • Опис: забов'язання нарахування недоплаченої соціальної допомоги "Дітям війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-530/11
  • Суд: Покровський районний суд Дніпропетровської області
  • Суддя: МОЧУЛЬСЬКА Л.Т.
  • Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.03.2011
  • Дата етапу: 24.02.2012
  • Номер: 2-а/288/11
  • Опис: визнання дій незаконними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-530/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: МОЧУЛЬСЬКА Л.Т.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.06.2011
  • Дата етапу: 10.08.2011
  • Номер: 2-а/1874/11
  • Опис: про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставною
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-530/11
  • Суд: Іллічівський міський суд Одеської області
  • Суддя: МОЧУЛЬСЬКА Л.Т.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.02.2011
  • Дата етапу: 12.05.2011
  • Номер:
  • Опис: визнання протиправною бездіяльності субєкта владних повноважень, та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-530/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: МОЧУЛЬСЬКА Л.Т.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.01.2011
  • Дата етапу: 20.07.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація