АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22а- 1614/11 Головуючий у першій інстанції Молчанов О.Г.
Категорія 87 Доповідач апеляційній інстанції Яворська Ж.М.
У Х В А Л А
Іменем України
29 березня 2011 року м. Миколаїв
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області в складі:
головуючого: Лисенка П.П.,
суддів: Колосовського С.Ю., Яворської Ж.М.,
при секретарі: Бобуйок І.Ф.,
за участю: представника відповідача – Житник І.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за апеляційною скаргою
управління праці та соціального захисту населення Березнегуватської райдержадміністрації (далі – Управління)
на постанову Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 17 травня
2010 року у справі
за позовом
прокурора Березнегуватського району в інтересах ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Березнегуватської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення суми боргу,
В С Т А Н О В И Л А:
У грудні 2008 року прокурор Березнегуватського району в інтересах ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління в якому зазначав, що відповідно до положень Закону України від 21 листопада 1992 року «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» вона, як мати сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Посилаючись на те, що в період з листопада по грудень 2007 року та з січня по жовтень 2008 року вона отримувала цю допомогу в розмірі меншому, ніж передбачено згаданим Законом, прокурор просив визнати неправомірними таки дії відповідача, стягнути на користь ОСОБА_4 4829 грн. недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з листопада 2007 року по жовтень 2008 року.
Рішенням Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 17 травня 2010 року позовні вимоги задоволено частково. Дії Управління щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_4 щомісячної допомоги по догляду за дитиною з 9 липня 2007 по 31 грудня 2007 року визнано протиправними. Відповідача зобов’язано здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_4 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року. В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі Управління, посилаючись на невідповідність висновків суду вимогам матеріального права, просить скасувати рішення і ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
На підставі Закону України від 02 грудня 2010 року «Про внесення змін до розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо передачі справ, пов’язаних із соціальними виплатами», який набрав чинності з 30 грудня 2010 року, апеляційні скарги на рішення місцевих судів по справам щодо соціальних виплат, розглянутих в порядку цивільного судочинства, розглядаються апеляційними судами в порядку адміністративного судочинства.
Перевіривши законність рішення в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 і має право на допомогу по догляду за дитиною у розмірі, встановленому частиною 1 статтею 15 цього Закону. Відповідно до ст. 15 Закону від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Частиною 1 статті 14 Закону №2811-ХІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Статтею 62 Закону України від 19 грудня 2006 року №489-У «Про Державний бюджет на 2007 рік» ( далі – Закон №489) встановлено, що прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років складає з січня – 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., а з 01 жовтня - 470 грн.
Разом з тим, на підставі абзацу третього частини 2 статті 56, пунктів 7, 14 статті 71 Закону №489-У дію статті 15 Закону №2811-ХІІ було зупинено, та встановлено інший розмір цієї допомоги - 50 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб.
Однак, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп пункти 7, 14 статті 71 та абзац третій частини 2 статті 56 Закону №489-У визнані такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними).
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, спірні відносини з 1 січня по 9 липня 2007 року регулюються відповідно до пункту 14 частини першої статті 71 Закону №487-У, а з 9 липня по 31 грудня 2007 року - відповідно до статті 15 Закону №2811-ХІІ.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо неправомірності дій відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною в розмірах менших, ніж встановлено статтею 15 Закону № 2811-ХІІ.
Доводи апелянта щодо відсутності бюджетних коштів для повної реалізації програми на повну виплату допомоги по догляду за дитиною не приймаються до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом цього спору. Проблеми надання бюджетних коштів Департаменту для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і тому судом не розглядалися.
Керуючись статтями 195,198,200,206 КАС України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Березнегуватської районної державної адміністрації відхилити, а постанову Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 17 травня 2010 року залишити без зміни.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий
Судді: