УХВАЛА
Іменем України
З1 серпня 2006 року м. Ужгород
Апеляційний суд Закарпатської області в складі
головуючого судді ДОРЧИНЕЦЬ С.Г.
суддів КОНДОРА Р.Ю., СТАНА І.В.
за участю прокурора СИРОХМАН Л.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні кримінальну справу за апеляцією засудженого ОСОБА_1 на вирок Тячівського районного суду Закарпатської області від 23 травня 2006 р., яким
ОСОБА_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця АДРЕСА_1, українця, гр-на України, неодруженого, не судимого,
засуджено за ст. 115 ч. і КК України до позбавлення волі строком на 9 років. Ухвалено: строк відбування покарання засудженому рахувати з 05.02.2006 р.; запобіжний захід залишити у вигляді взяття під варту; речові докази - жіночу зимову куртку та ковдру повернути потерпілій ОСОБА_2, сорочку та шкіряну куртку повернути засудженому, а ніж - знищити.
За вироком суду ОСОБА_1 визнано винним у тому, що він 04.02.2006 р. близько 2100 к.ч., перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, під час сварки на ґрунті ревнощів в будинку АДРЕСА_1 наніс своїй співмешканці ОСОБА_3 два удари ножем в область грудної клітини, спричинивши їй коло-то-різане проникаюче поранення з пошкодженням лівої плечової артерії, внаслідок якого потерпіла померла на місці від гострої крововтрати.
Засуджений ОСОБА_1 в апеляції порушує питання про скасування вироку та постановлення апеляційним судом нового вироку з кваліфікацією його дій за ст. и8 КК України. Апелянт вказує, що: склад злочину, передбаченого ст. 115. ч.1 КК України, не підтверджується зібраними в справі доказами, проте, з цих доказів у його діях вбачається склад злочину, передбаченого ст. и8 КК України; як він, так і потерпіла під час конфлікту були в стані алкогольного сп'яніння; потерпіла спровокувала його на ці дії, ударивши по голові, та намагалася схопити ніж, але він випередив її; дані судмедекспертизи не свідчать про умисел на вбивство внаслідок випадкового удару ножем, він не мав умислу вбивати потерпілу, діяв у стані сильного душевного хвилювання, що виникло внаслідок протизаконного насильства та образи з боку потерпілої та перевищив межі необхідної оборони. Вважає також вирок надто суворим.
Заслухавши доповідь судді, промову засудженого, який підтримав апеляцію та просить її задовольнити, промову прокурора, який вважає вирок законним і обґрунтованим та просить залишити його без зміни, а апеляцію - без задоволення, обговоривши доводи апеляції та перевіривши в її межах матеріали справи, суд приходить до наступного.
Допитаний в якості підозрюваного, ОСОБА_1 показував, що будучи, як і потерпіла ОСОБА_3, в стані алкогольного сп'яніння, він почав дорікати їй за зраду, між ними почалася сварка на ґрунті ревнощів, в ході якої після удару тарілкою його по голові, що завдала потерпіла, він схопив зі столу розкладний ніж і наніс кілька ударів
Справа N° 11-547/2006р.
Категорія 11-А
Головуючий у 1-й інстанції МЕДЯНИК М.Ю.
Доповідач КОНДОР Р.Ю.
лезом в область грудей потерпілої (а.с. 30_32)- Ці показання узгоджуються з поясненням, що його дав засуджений в якості з'явлення із зізнанням (а.с. 13-14)-
Даючи первісні пояснення і показання, засуджений не стверджував, що потерпіла потягнулася за ножем, яким мала намір його вдарити, а він, в свою чергу, випередив її, схопив інший ніж і з метою самозахисту від передбачуваного, за його версією, удару ножем з боку потерпілої, сам завдав їй удари ножем.
Протокол огляду місця події не містить даних про наявність на місці злочину ножарі такий з цього місця не вилучався (а.с. 12), а ніж - знаряддя злочину був виявлений під час відтворення обстановки і обставин події (а.с. 33_4б), коли вперше з'явилася й версія засудженого про нібито намір потерпілої вдарити його ножем.
З висновку судово-медичної експертизи № 21 від 10.03.2006 р. трупа потерпілої ОСОБА_3 вбачається, що потерпілій були завдані два ножових поранення, одне з яких в область правої половини грудної клітини непроникаюче внаслідок попадання леза на ребро, а її смерть настала від гострої кровотечі внаслідок іншого поранення -повного поперечного пошкодження лівої підмишечної (плечової) артерії, цей ране-вий канал має напрямок зверху-вниз і спереду-назад (а.с. 93-100).
У засудженого тілесних ушкоджень не виявлено (а.с. 129)-
Засуджений ОСОБА_1 під час досудового слідства та у судовому засіданні свою вину у злочині визнавав частково - щодо факту заподіяння ним смерті потерпілій ОСОБА_3, але стверджував, що не мав умислу її вбити, діяв у стані сильного душевного хвилювання, що виникло внаслідок протизаконного насильства та образи з боку потерпілої та перевищив межі-необхідної оборони.
Фактичні обставини вчиненого злочину щодо нанесення засудженим ударів ножем з ушкодженням життєво важливого органу потерпілої, інші обставини справи та вина засудженого у вчиненні злочину стверджуються також показаннями потерпілої ОСОБА_2, свідків ОСОБА_4, ОСОБА_5 (а.с. 49_52, 55-57), висновками судово-імунологічних експертиз, судово-психіатричної експертизи (а.с. 105-109,114-118, 122-125), речовими доказами (а.с. 136-137)» іншими матеріалами справи, які узгоджуються між собою щодо істотних її обставин та спростовують версію засудженого.
Відповідно до ст.ст. 323-324, ст. 365 ч. і КПК України, ст. 65 КК України, суд, забезпечивши всебічний, повний і об'єктивний розгляд кримінальної справи, постановляє законний і обґрунтований вирок та призначає покарання, необхідне і достатнє для виправлення особи та попередження нових злочинів, вирок суду першої інстанції перевіряється апеляційним судом в межах апеляції.
З урахуванням викладеного, оцінивши докази_ у сукупності, апеляційний суд приходить до висновку про необґрунтованість апеляції засудженого.
Суд першої інстанції належно мотивувавши свої висновки правильно встановив фактичні обставини справи, кваліфікував дії засудженого за ст. 115 ч. і ККУкраїни як вбивство, тобто умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині, та призначив йому покарання. Винність засудженого у даному злочині доведена і стверджується сукупністю зібраних та перевірених у судовому засіданні доказів. Підстав для кваліфікації дій засудженого за ст.ст, иб, и8 КК України немає. Суд, крім іншого, врахував обтяжуючі та пом'якшуючі покарання обставини, дії потерпілої, особу винного. Покарання призначене відповідно до санкції ст. 115 ч. і КК України і підстав для пом'якшення покарання апеляційний суд не вбачає.
За таких обставин, апеляцію засудженого слід залишити без задоволення, а вирок суду першої інстанції - без зміни.
Керуючись ст.ст, 365, 366 КПК України, -
ухвалив:
Апеляцію засудженого ОСОБА_1 залишити без задоволення, а вирок Тячівського районного суду Закарпатської області від 23 травня 2006 р. щодо нього -без зміни.