Судове рішення #14479617


  

Україна  

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

   

 25 січня 2011 р.                                                             справа № 2а/0570/212/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:   

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді  Голубової Л.Б.

при секретарі          Чалян Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу                                                                                

за позовом                    ОСОБА_1

до                              Горлівського міського управління юстиції, міського відділу державної

                                 реєстрації актів цивільного стану

про                                визнання рішення відповідача відносно відмови щодо зміни по батькові в

                                 актовий запис про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_4 нечинним, про зобов’язання відповідача розглянути заяву

                                 щодо внесення змін у актовий запис ОСОБА_2 та

                                 ОСОБА_4, про зобов’язання відповідача внести зміни у

                                 актовий запис ОСОБА_2 та ОСОБА_4

за участю:                представника позивача: ОСОБА_5, за дог. від 24.01.2011 року,

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Горлівського міського управління юстиції, міського відділу державної  реєстрації актів цивільного стану про визнання рішення відповідача відносно відмови щодо зміни по батькові в актовий запис про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_4 нечинним, про зобов’язання відповідача розглянути заяву щодо внесення змін у актовий запис ОСОБА_2 та ОСОБА_4, про зобов’язання відповідача внести зміни у актовий запис ОСОБА_2 та ОСОБА_4.

Заявою від 25 січня 2011 року, врученою відповідачу, позивач уточнив позовні вимоги, просив   визнати рішення відповідача відносно відмови щодо зміни по батькові в актовий запис  про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_4 нечинним та просив зобов’язати відповідача розглянути заяву щодо внесення змін у актовий запис ОСОБА_2 та ОСОБА_4 та зобов’язати відповідача внести зміни у актовий запис ОСОБА_2 та ОСОБА_4, а саме: по батькові замість ОСОБА_4 викласти на український манер – ОСОБА_4.

Заявою від 25 січня 2011 року ОСОБА_1 просив розглянути справу без його особистою участі та уповноважив ОСОБА_5 представляти його інтереси у суді.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, проте надав заяву від 24 січня 2011 року № 279/03-24, в якій просить розглянути справу без його присутності.

Дослідивши наявні в матеріалах справи  докази та заслухавши пояснення представника позивача,  суд –

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 за національністю є азербайджанцем і громадянином України.

30 жовтня 1992 року позивач уклав шлюб з ОСОБА_6, яка у шлюбі взяла прізвище – ОСОБА_1.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року від шлюбу народилася дочка ОСОБА_2, в актовий запис якої, Центрально-Міським відділом державної  реєстрації актів цивільного стану міста Горлівки було внесено по батькові – ОСОБА_4.

ІНФОРМАЦІЯ_2 року від шлюбу народилася дочка ОСОБА_4, в актовий запис якої, Центрально-Міським відділом державної  реєстрації актів цивільного стану міста Горлівки також було внесено по батькові – ОСОБА_4.

Оскільки позивач з родиною постійно проживає в Україні та має намір постійно тут проживати, у дочок виникають складності з по батькові, у зв’язку з чим, позивач 20.11.2010 року звернувся з заявою до міського відділу державної  реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції та повідомив, що він з жінкою бажає внести у актовий запис неповнолітніх дочок зміни по батькові на український манер - ОСОБА_4, виключивши азербайджанську приставку «ОСОБА_4».

Листом від 25.11.2010 року № М-113 міський відділ державної  реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції повідомив позивача про неможливість внести зміни по батькові до актових записів дітей позивача.

Крім того, відповідач роз’яснив, що згідно п.1 Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 915, фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я за згодою батьків (одного з батьків) у разі, коли другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини.

Також, відповідач повідомив, що фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право на зміну по батькові у разі зміни її батьком свого власного прізвища, а фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я.

Проте, таке рішення відповідача, оформлене листом від 25.11.2010 № М-113, який є суб’єктом владних повноважень не можна вважати обґрунтованим і законним з наступних підстав.

Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до статті 28 Цивільного кодексу України фізична особа набуває прав та обов'язків і здійснює їх під своїм ім'ям.

Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.

Ім'я фізичній особі надається відповідно до закону.

Статтею 294 Цивільного кодексу України встановлено, що фізична особа має право на ім'я.

Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції.

Відповідно частин 1,2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частини 1,2 ст. 48 КАС України, згідно з якими здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), а здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Згідно  частин 1-6 статті 56 КАС України сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника.

Представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.

Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.

Права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники чи інші особи, визначені законом.

Права, свободи та інтереси неповнолітніх осіб, які досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, непрацездатних фізичних осіб і фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть захищати в суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники чи інші особи, визначені законом. Суд може залучити до участі у таких справах відповідно неповнолітніх осіб, непрацездатних фізичних осіб і фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена.

Суд з метою захисту прав, свобод та інтересів неповнолітніх осіб, які досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, непрацездатних фізичних осіб і фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, та які беруть участь у справі, може залучити до участі у справі їхніх законних представників.

Порядок розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 р. N 915 визначає механізм прийняття та розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі - імені) фізичних осіб - громадян України.

Заяви про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) громадян України, які проживають на території України, приймає, розглядає, а також веде їх облік відділ реєстрації актів цивільного стану за місцем їх проживання; громадян України, які постійно проживають за кордоном,- дипломатичне представництво або консульська установа України, в якій вони перебувають на постійному консульському обліку.

Відповідно до пункту 3 вищевказаного Порядку заява про зміну імені подається у письмовій формі за умови пред'явлення паспорта громадянина України, а у разі, коли заявник постійно проживає за кордоном, - за умови пред'явлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Для зміни імені фізичної особи, яка досягла чотирнадцятирічного віку, разом з відповідною заявою подається свідоцтво про народження, довідка з місця проживання та заява в письмовій формі батьків (одного з батьків - у разі, коли другий помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері) або піклувальника про надання згоди на зміну імені.

Заява про надання згоди батьків (одного з батьків) або піклувальника на зміну імені зазначеної особи може подаватися ними особисто.

Згідно з вимогами пункту 4 Порядку до заяви про зміну імені додаються:

 свідоцтво про народження заявника;

свідоцтво про шлюб (у разі, коли заявник перебуває у шлюбі);

свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі, коли шлюб розірвано);

свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);

свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно було раніше змінено;

фотокартка заявника.

Проте, відповідач не проінформував позивача про необхідність надати необхідні для внесення у актові записи змін додаткових документів, а відмовив у можливості внесення змін відповідно національної традиції України, де народилися та мешкають доньки позивача.

Разом із тим, питання унесення змін, доповнень до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції урегульовані Положенням про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26 вересня 2002 р. N 86/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 10 грудня 2007 р. N 1227/5) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2002 р. за N 786/7074.

Пунктом 2.12 цього Положення встановлено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в актові записи цивільного стану, зокрема, на підставі висновку відділу реєстрації актів цивільного стану щодо виправлення прізвища, власного імені, по батькові, які були зазначені без урахування національних традицій, уносяться зміни до актового запису про народження та інших актових записів, де вони аналогічно зазначені.

Відповідачем такого висновку на адресу позивача не надано, а також не повідомлено позивача про встановлену законодавством можливість внесення змін по батькові до актових записів його неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_4 з урахуванням українських національних традицій.

З урахуванням  зазначеного, суд дійшов висновку, що рішення суб’єкту владних повноважень - Горлівського міського управління юстиції, міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану щодо відмови внести зміни по батькові в актові записи його неповнолітніх дітей є неправомірним, тому у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повинно бути задоволено у повному обсязі.

З огляду на наведене, на підставі положень Цивільного кодексу України, Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 915, Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26 вересня 2002 р. N 86/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 10 грудня 2007 р. N 1227/5) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2002 р. за N 786/7074,   ст.ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до Горлівського міського управління юстиції, міського відділу державної  реєстрації актів цивільного стану про визнання рішення відповідача відносно відмови щодо зміни по батькові в актовий запис про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_4 нечинним, про зобов’язання відповідача розглянути заяву щодо внесення змін у актовий запис ОСОБА_2 та ОСОБА_4, а саме: по батькові замість ОСОБА_4 викласти на український манер - ОСОБА_4, про зобов’язання відповідача внести зміни у актовий запис ОСОБА_2 та ОСОБА_4, а саме: по батькові замість ОСОБА_4 викласти на український манер – ОСОБА_4.

Визнати нечинним рішення міського відділу державної  реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції, оформлене листом від 25.11.2010 року № М-113 відносно відмови щодо зміни по батькові в актовий запис про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_4.

Зобов’язати відділ державної  реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції розглянути заяву щодо внесення змін у актовий запис ОСОБА_2 та ОСОБА_4, а саме: по батькові замість ОСОБА_4 викласти на український манер – ОСОБА_4.

Зобов’язати відділ державної  реєстрації актів цивільного стану Горлівського міського управління юстиції внести зміни у актовий запис ОСОБА_2 та ОСОБА_4, а саме: по батькові замість ОСОБА_4 викласти на український манер – ОСОБА_4.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1  АДРЕСА_1) судові витрати з судового збору (державного мита) у розмірі 3 (три)  грн. 40 коп.

Повний текст постанови виготовлений, підписаний та проголошений 25 січня 2011 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

  

Суддя                                                                                      Голубова Л.Б.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація