Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2011 р. справа № 2а/0570/962/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 25 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Голубової Л.Б.
при секретарі Платоновій О.М.,
розглянув відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Єнакієве Донецької області
про стягнення витрат на виплату та доставку до пенсій адресної допомоги по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності (втраті годувальника) внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.04.2008р. по 31.12.2008р. у сумі 1646412,41 гривень
за участю:
представника позивача: Петрової Л.Ю. (за дов. № 10 від 27 січня 2011р.)
представника відповідача: Мелян І.О. (за дов. № 06-168/01-679 від 08 лютого 2011р.)
Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області (надалі – позивач, Управління) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Єнакієве Донецької області (далі – відповідач, відділення Фонду) про стягнення витрат на виплату та доставку до пенсій адресної допомоги по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності (втраті годувальника) внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.04.2008р. по 31.12.2008р. у сумі 1646412,41 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідності до вимог п. 1 пп. «г», «д» ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», ст. 7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та п. 5 Порядку, затвердженого постановою правління ПФУ від 03.03.2003р. № 5-4 та правління Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003р. № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.05.2003р. за № 376/7697, позивачем було направлено відповідачу за період з 01.04.2008р. по 31.12.2008р. відповідні акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, з яких відповідачем не були прийняти до відшкодування витрати Управління на виплату та доставку до пенсії адресної допомоги на загальну суму 1646412,41 гривень.
Позивач вважає, що відмовляючи від відшкодування витрат відповідачем не були враховані положення ст.ст. 21, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Закону України «Про пенсійне забезпечення» та постанову Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. № 265.
Тому просить стягнути з відповідача витрати на виплату та доставку до пенсій адресної допомоги по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності (втраті годувальника) внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.04.2008р. по 31.12.2008р. на загальну суму 1646412,41 гривень.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, надавши пояснення, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, надавши письмові заперечення, в яких зазначив, що Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» не передбачено відшкодування витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги, доплати та надбавок, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, не передбачає у переліку витрат, які відшкодовуються, сум адресної допомоги запровадженої з 1 січня 2008 року. Отже, немає підстав для стягнення державної адресної допомоги з відділення Фонду. Тому просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд,-
ВСТАНОВИВ:
На обліку в Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області знаходяться громадяни, які отримують пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та у зв’язку з втратою годувальника, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні (ст. 38). При цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Позивачем складено акти щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період.
Відповідно до статті 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в Україні залежно від страхового випадку маються такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття.
Відповідно до пункту 4 статті 25 вищеназваних Основ, за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення: профілактичні заходи по запобіганню нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням; відновлення здоров'я та працездатності потерпілого; допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом чи іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним своїх трудових обов'язків; пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; пенсія у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; допомога на поховання осіб, які померли внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відносини, що виникають за зазначеними у ч. 1 ст. 25 «Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Слід також зазначити, що пунктом 2 статті 7 (Прикінцеві положення) Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», який набрав чинності з 1 квітня 2001 року, встановлено, що Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.
Потерпілі, документи яких не передані до Фонду, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом у рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Частиною 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» закріплене аналогічне правило - якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, (далі – Порядок) затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04.03.2003 р. № 5-4/4, визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.
Суд зазначає, що ухвалою Вищого адміністративного суду від 21 жовтня 2010 року К-16488/10 залишено без змін постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2009 року за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Єнакієве Донецької області, якою зобов’язано Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Єнакієве Донецької області прийняти до відшкодування витрати позивача на щомісячну державну адресну допомогу на проживання в період з 01.04.2008р. по 31.12.2008р.
Таким чином, суд, приймаючі до уваги ст.ст. 21, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» вважає за необхідне позов задовольнити у повному обсязі.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Єнакієве Донецької області про стягнення витрат на виплату та доставку до пенсій адресної допомоги по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності (втраті годувальника) внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.04.2008р. по 31.12.2008р. у сумі 1646412,41 гривень задовольнити повністю.
Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Єнакієве Донецької області на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області витрат на виплату та доставку до пенсій адресної допомоги по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності (втраті годувальника) внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.04.2008р. по 31.12.2008р. у сумі 1646412 (один мільйон шістсот сорок шість тисячі чотириста дванадцять) гривень 41 копійки.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 09 лютого 2011 року в присутності представників позивача та відповідача.
Повний текст постанови складено та підписано 14 лютого 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Голубова Л.Б.