ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2011 р. Справа № 2а/0470/531/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горбалінського В.В.
при секретаріКошлі А.О.
за участю:
відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
05.01.2011 року Державна податкова інспекція у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 заборгованості з податку на додану вартість – 1870,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що фізична особа – суб’єкт підприємницької діяльності ОСОБА_3 не сплатив податковий борг, який виник у зв’язку з порушенням вимог чинного законодавства, а саме: з недоплатою до державного бюджету нарахованих контролюючим органом узгоджених сум податкового зобов’язання.
Представник позивача в судове засідання, не з’явився, але надав до суду клопотання, в якому просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та розглянути справу без його участі.
Відповідач в судове засідання з’явився, надав пояснення та проти позовних вимог заперечував на підставі того, що про податковий борг відповідачу не було відомо, повідомлень про виникнення податкового зобов’язання від податкового органу не отримував. Також, повідомив в судовому засіданні, що відвідував державну податкову інспекцію в 2008 році та розмова щодо неподання звітів з податку на додану вартість відбулася, але підписувати будь-які документи в податковій інспекції він відмовився.
Заслухавши пояснення відповідача та дослідивши письмові докази в справі суд встановив.
Фізична особа – суб’єкт підприємницької діяльності ОСОБА_3 знаходиться на обліку у Державній податковій інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» № 1251-ХІІ від 25.06.1991 року.
Відповідно до статей 4, 5 Закону України "Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ, у разі, коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, то такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення-рішення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Абзацом 3 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що у разі визначення податкового зобов‘язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 зазначеного Закону, платник податків зобов‘язаний погасити нараховану суму податкового зобов‘язання протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
15.02.2008 року Державною податковою інспекцією у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області проведено камеральну перевірку податкових декларацій з податку на додану вартість. Перевіркою встановлено, що відповідачем порушено граничний строк подання податкових декларацій з податку на додану вартість за 4 квартал 2004 року; за 1, 2, 3, 4 квартал 2005 року; за 1, 2, 3, 4 квартал 2006 року ; за 1, 3 квартал 2007 року. Декларації подані 17.01.2008 року з порушенням строку 09.02.2005 року, 10.05.2005 року, 09.08.2005 року, 09.11.2005 року, 09.02.2006 року, 10.05.2006 року, 09.08.2006 року, 09.11.2006 року, 09.02.2007 року, 10.05.2007 року, 09.11.2007 року.
Згідно із п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", до фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 за несвоєчасне подання декларацій з податку на додану вартість за 4 квартал 2004 року; за 1, 2, 3, 4 квартал 2005 року; за 1, 2, 3, 4 квартал 2006 року ; за 1, 3 квартал 2007 року застосовані штрафні санкції про що винесено податкове повідомлення-рішення №0004591702/0 від 03.03.2008 року на суму 1870,00 грн.
У відповідності до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених пп.5.2.2 цього Закону.
Державною податковою інспекцією у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області направлялось поштовим відправленням податкове повідомлення рішення №0004591702/0 від 03.03.2008 року, яке було отримане відповідачем. Отже, податкове зобов’язання є узгодженим.
Загальна сума узгодженого податкового зобов’язання складає 1870,00 грн.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов‘язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання – це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно пп.6.2.1. п.6.2 ст. 6 зазначеного Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
11.09.2008 року Державною податковою інспекцією у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області складено першу податкову вимогу №1/761 на суму 1870,00 грн. та направлено поштовим відправленням, яке отримане особисто відповідачем 04.10.2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням.
У зв’язку з несплатою податкового зобов’язання податковим органом складено другу податкову вимогу від 07.11.2008 року №2/866 на суму 1870,00 грн. та направлено поштовим відправленням, яке отримане особисто відповідачем 19.11.2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням.
Таким чином, твердження відповідача, що він не отримував повідомлення-рішення податкові вимоги та взагалі нічого не знав спростовується матеріалами справи.
Отже, враховуючи вищевикладене, загальна сума боргу фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 складає 1870,00 грн., що підтверджується копією корінця податкового повідомлення – рішення та іншими матеріалами справи.
Згідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст.9 ЗУ «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Як вказано у п. 1.7 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 зазначеного Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Статтею 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому, податкові зобов’язання відповідача підлягають погашенню за рахунок примусовому стягнення його активів.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області до фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 про стягнення заборгованості – задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 (51940, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до бюджету (код платежу 14010100, одержувач: відділення Державного казначейства в м. Дніпродзержинську, код ЄДРПОУ 24232324, назва банку УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012, р/р 31110029700013) суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 1870,00 грн. (одна тисяча вісімсот сімдесят грн. 00 коп.).
Копію постанови направити сторонам.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
В.В. Горбалінський