Судове рішення #14530453

       

   

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

14 квітня 2011 року                                                                                  м. Рівне


Колегія суддів  судової палати в цивільних справах апеляційного суду Рівненської області  в складі

          головуючого судді                         Гордійчук С.О.,

          суддів                                              Шеремет А.М., Хилевича С.В.,

          при секретарі                                  Міщук Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовськ на постанову Кузнецовського міського суду від 05 жовтня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовськ про визнання дій протиправними, стягнення недоплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, і перерахунок пенсії,

                                                              ВСТАНОВИЛА :

             Постановою Кузнецовського міського суду від 05 жовтня 2009 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовськ про визнання дій протиправними, стягнення недоплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, і перерахунок пенсії задоволено частково.

            Визнано протиправною відмову відповідача в проведенні донарахування і виплати додаткової пенсії позивачу за шкоду, заподіяну здоров’ю.

            Стягнуто з відповідача на користь позивача недоплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в загальній сумі 595 грн. 80 коп.

            В іншій частині позовних вимог відмовлено.

          В поданій апеляційній скарзі відповідач вказує, що безпідставно визнав його дії протиправними, оскільки виплата позивачеві коштів здійснена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530. Окрім того, місцевий суд безпідставно застосував до спірних правовідносин ст. 28  Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що призвело до неправильного вирішення справи.

          Просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні заявленого позову відмовити повністю.          

          Вивчивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

           Судом першої інстанції вірно встановлено і це вбачається з матеріалів справи, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і відноситься до 2 категорії потерпілих від Чорнобильської катастрофи (а.с. 9).

           Відповідач виплачує позивачу додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, але розмір додаткової пенсії менший ніж визначений ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки відповідач нараховує її не згідно вимог зазначеного Закону, а згідно постанови Кабінету Міністрів України віл 28 травня 2008 року № 530.

          Статтею 51 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що особам, віднесеним до категорії 2. щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

          Пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 вказує на те,
що особам, які віднесені до 2 категорії щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну
здоров’ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виплачується в розмірі 15 відсотків
прожиткового мінімуму.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

          Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те. що при визначенні розміру додаткової пенсії позивачеві застосуванню підлягає стаття 51 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не наведена вище постанова Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

         За таких обставин, місцевий суд правильно визнав, що позивач має право на призначення та отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі встановленому Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

         Тому за аналогією закону застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

         У той же час колегія суддів вважає помилковим визначення судом конкретного розміру недоплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, що підлягає виплаті позивачу.

         З огляду на положення ст.ст. 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльність відповідача, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю.

        Встановивши, що відповідач у справі порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, місцевий суд повинен був визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних позивачу сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення чи виплату їх конкретних розмірів.

         Враховуючи вказане, колегія суддів прийшла до висновку, що постанова місцевого суду в частині стягнення з відповідача на користь позивача недоплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в загальній сумі 595 грн. 80 коп. підлягає скасуванню з ухваленням в цій частині нового рішення.

         Керуючись ст.ст. 198, 202, 207 КАС України,  колегія суддів

                                                                         ПОСТАНОВИЛА:          

           Апеляційну  скаргу управління Пенсійного Фонду України в м. Кузнецовськ Рівненської області задовольнити частково.          

           Постанову Кузнецовського міського суду від 05 жовтня 2009 року в частині стягнення з управління Пенсійного Фонду України в м. Кузнецовськ на користь ОСОБА_1 недоплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в загальній сумі 595 грн. 80 коп. скасувати.

          Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Кузнецовськ Рівненської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 30 мінімальної пенсії за віком, із урахуванням виплаченої додаткової пенсії.          

          В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині стягнення 606 грн. 60 коп. відмовити.

          В решті оскаржувану постанову залишити без змін.

         Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею чинності.

          Головуючий :

          Судді :






















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація