Радомишльський районний суд Житомирської області
Справа № 2-0-60/2011
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.01.2011 м.Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого Коваленко В. П.
при секретарі Білошицька І. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в Радомишльському рвйонному суді Житомирської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа –виконком Борщівської сільської ради Радомишльського району Житомирської області про встановлення факту права власності на нерухоме майно , -
В С Т А Н О В И В:
Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт, що ОСОБА_2 померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Борщів Радомишльського району Житомирської області володів та користувався житловим будинком по АДРЕСА_1 на праві власності. В підтвердження своїх вимог посилається на те, що після смерті чоловіка в даний час у неї виникла необхідність оформлення спадщини, але перепоною до позитивного вирішення справи є та обставина, що право власності за покійним чоловіком не зареєстровано в бюро технічної інвентаризації.
В судовому засіданні представник заявниці ОСОБА_3 підтримала свої вимоги, просить встановити спірний факт, заінтересована особа виконком Борщівської сільської ради Радомишльського району Житомирської області проти заявлених вимог не заперечує, просить встановити спірний факт, про що надала суду письмову заяву. А тому суд вважає за можливе розглядати справу на підставі наявних матеріалів.
Вислухавши пояснення представника заявниці, перевіривши матеріали справи, оцінивши всі докази та обставини по справі, суд встановлює спірний факт, виходячи зі слідуючого.
Як встановлено судом заявниця є дружиною ОСОБА_2, про що свідчить свідоцтво про укладення шлюбу.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік заявниці ОСОБА_2 , про що виконкомом Борщівської сільської ради Радомишльського району Житомирської області зроблено актовий запис за №1 в Книзі реєстрації смертей. Після смерті чоловіка відкрилась спадщина до складу якої входить домоволодіння АДРЕСА_1 Заявниця як спадкоємець першої черги звернулася до Радомишльської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, де відкрито спадкову справу. Однак, нотаріус позбавлений можливості видати їй свідоцтво про право на спадщину на спірне домоволодіння через відсутність правовстановлюючого документу на житловий будинок.
Статтею 256ч.2 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пленум Верховного Суду України в постанові №7 від 04 квітня 1991 року «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок» в п.9 роз»яснив , що право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній йому в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої Ради».
Оскільки діючим на той час законодавством не передбачено було реєстрацію права власності на будинок, то чоловік заявниці проживав разом з нею в будинку без реєстрації його в органах по технічній інвентаризації, що відповідало вимогам ст.ст.100,101 ЦК Української РСР в редакції 1963 року, яка діяла на час виникнення правовідносин.
Як видно з довідки КП «Житомирське обласне бюро по технічній інвентаризації» №211 від 30.12.2009 року право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 не зареєстровано .
Факт належності будинку на праві власності підтверджується довідкою виконкому Борщівської сільської ради, виписками з погосподарських книг, довідкою БТІ.
Таким чином, суд вважає, що факт, про встановлення якого просить заявник, підтверджений належними доказами, а тому вимоги його задовольняє.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.256 ч.2 - 259 ЦПК України, - суд
В И Р І Ш И В:
Заяву задовольнити.
Встановити факт , що ОСОБА_2, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 74 років в селі Борщів Радомишльського району Житомирської області володів та користувався житловим будинком АДРЕСА_1 на праві власності.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області через Радомишльський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Суддя:В. П. Коваленко