Судове рішення #14574390

   

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне,  вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" березня 2011 р.                                                           Справа № 6/677  

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого  судді                         Савченко Г.І.

судді                                                   Тимошенко О.М. ,
 
судді                                                   Грязнов В.В.   

при секретарі судового засідання   Новак Р.А.

за участю представників сторін:

Від позивача - представник Демчук Л.Г. дов.№02-15-1385 від 24.12.2010 року

Від органу прокуратури - не з"явився

Від відповідача1 - представник Янчук О.С. дов.№27/01-2010 від 27.01.2010 року

Від відповідача2 - не з"явився

Від відповідача3 - представник Крамар А.В. дов.№02-15-1304 від 13.12.2010 року

Від відповідача4 - не з"явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача Хмельницької міської ради та відповідача1 Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальної телерадіокомпанії "Контакт" на рішення господарського суду Хмельницької області від 30.11.09 р. у справі № 6/677 (суддя Танасюк О.Є., Муха М.Є., Магера В.В.)

за позовом Хмельницької міської ради

до  Товариство з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт"

до  приватного підприємства науково-консалтингового центру "Єва"

до  виконавчого комітету Хмельницької міської ради

до  приватного підприємства "Телевізійна студія АП"

про визнання недійсним установчого договору ТОВ "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" від 06.12.1998 року (протокол №1), зареєстрованого в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998 р. та статуту ТОВ "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт", зареєстрованого в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998р. за №736, про повернення майна.

ВСТАНОВИВ:

          Рішенням господарського суду Хмельницької області від 30 листопада 2009 року у справі №6/677 в позові Хмельницької міської ради м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія  "Контакт"  м. Хмельницький  про   визнання недійсним установчого договору ТОВ „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” від 06.02.1998 року (протокол №1), зареєстрованого в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998 р. та Статуту ТзОВ „Муніципальна телерадіокомпанія”Контакт”, який був зареєстрований в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998р. за № 736 відмовлено.

                    Позов Хмельницької міської ради м.Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія  "Контакт"  м. Хмельницький про повернення майна –приміщення колишнього кінотеатру „ Мир” площею 306 кв.м., розташованого в АДРЕСА_1 задоволено.                               Присуджено Товариству з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія  "Контакт"  м. Хмельницький повернути майно –приміщення колишнього кінотеатру „ Мир” площею 306 кв.м., розташованого в АДРЕСА_1.  

          Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія  "Контакт" м. Хмельницький на користь Хмельницької міської ради м. Хмельницький суму 851 грн. (вісімсот п"ятдесят одна гривня) витрат по оплаті державного мита та суму 118 грн. ( сто вісімнадцять гривень) витрат по оплаті послуг інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.

          Позивач Хмельницька міська рада подала апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду. Просить його скасувати в частині відмови в позові про визнання недійсним установчого договору та установчих документів товариства "Муніципальна телерадіокомпанія  "Контакт".

          Свою апеляційну скаргу позивач обгрунтовує тим, що:

          Відповідно до ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів міської ради, а таким органом є виконавчий комітет, належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності територіальної громади. Міська рада при наданні дозволу виконавчому комітету виступити співзасновнпком товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпапія "Контакт" не уповноважувала виконавчий комітет розпоряджатися приміщенням по АДРЕСА_2 площею 306 кв.м. Таким чином, виконавчий комітет Хмельницької міської ради при прийнятті рішення 26.02.98 р за №2206 "Про внесення приміщення по АДРЕСА_2. як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" та рішення виконавчого комітету від 23.-4.98р. №68, яким були внесені зміни у рішення виконкому від 26.02.98 р за №2206. вийшов за межі, наданих йому сесією Хмельницької міської ради  повноважень.

          В даному випадку виконавчий комітет Хмельницької міської ради діяв всупереч ст. 19 Конституції України, в якій передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Таким чином, установчий договір був підписаний всупереч ст.5 Закону України "Про підприємства в Україні"( чинного на час виникнення правовідносин ), ст.8 Закону України "Про підприємництво" (чинного на час виникнення правовідносин), ст.ст. 29, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і тому відповідно до ст.48 ЦК УРСР та Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України вказаний установчий договір є недійсним.

          З вищевказаного випливає, що на момент розгляду справи установчі документи товариства не відповідають вимогам законодавства, а саме ст.5 Закону України '" Про підприємства в Україні"( яка діяла на момент реєстрації Товариства), ст. 8 Закону України "'Про підприємництво" (чинного на час виникнення правовідносин) ст.60 Закону України '"Про місцеве самоврядування в Україні", ст.29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Судом не взято до уваги, що порушення допущені при прийняті та затвердженні установчих документі, не можуть бути усунені. Крім того, п.2.1 установчого договору, в частині внесення виконавчим комітетом в статутний фонд Товариства вкладу у вигляді приміщення колишнього кінотеатру "Мир" на суму 85100 (вісімдесят п'ять тисяч сто)гривні, що складає 35% статутного фонду Товариства порушує право власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради.

          Таким чином, при винесенні рішення судом було неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до прийняття неправильного рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог Хмельницької міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт'' про визнання недійсним установчого договору ТОВ "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" від 06.02.98р. (протокол №1), зареєстрованого в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.98р. та Статуту ТОВ "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт", зареєстрований в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.98 р. №736; та в частині відмови в задоволенні позовних вимог Хмельницької міської ради до приватного підприємства науково-консалтинговий центр "Єва", виконавчого комітету Хмельницької міської ради, приватного підприємства " Телевізійна студія "АП" про визнання недійсним установчого договору ТОВ  "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" від 06.02.98 р. (протокол №1), зареєстрованого в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.98 р. та Статуту ТОВ "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт", зареєстрований в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.98р. №736.

          Відповідач товариство з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" подав апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду. Просить:

          Прийняти постанову, якою скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області від 30 листопада 2009 року у справі № 6/677 в частині задоволеного позову щодо зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт" м. Хмельницький повернути майно - приміщення колишнього кінотеатру «Мир»площею 306 кв.м., розташованого в АДРЕСА_1, а також стягнення до державного бюджету України 851 (вісімсот п'ятдесят одну) гривню 00 копійок витрат по сплаті державного мита та 118 (сто вісімнадцять) гривень 00 копійок витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

          Прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у зв'язку з тим, що спірне приміщення було передано до статутного фонду Скаржника у чіткій відповідності до норм чинного на момент передачі законодавства, спірне приміщення було отримано у власність Скаржника відповідно до установчого договору, який є відплатним договором, та який не було визнано судом недійсним, а також у зв'язку із пропуском Позивачем строків позовної давності.

          Апеляційну скаргу відповідач обгрунтовує тим, що товариство створене у відповідності з чинним законодавством, спірне приміщення передано до статутного фонду товариства на законних підставах. Вважає, що позивачем пропущений строк позовної давності, оскільки позивачеві було відомо, що на виконання Рішення 15 сесії Хмельницької міської ради від 17.02.98 року. Виконавчий комітет, як її виконавчий орган, втступив співвласником товариства та уклав установчий договір. Міський голова, в межах власних повноважень підписав установчий договір та інші рішення про передачу приміщення кінотеатру до статутного фонду товариства. Вказані дії вчинялися в 1998 році. Позовна заява подана до суду в березні 2009 року.

          В судовому засіданні Рівненського апеляційного господарського суду представник позивача вказав, що на даний час в нього вільний доступ до приміщення, однак відповідач товариство "Контакт" не повернув приміщення по акту прийому- передачі.

          Відповідач товариство "Контакт" вказав, що з 2003 року не знаходиться в даному приміщенні.

          Відповідач виконавчий комітет Хмельницької міської ради підтримує доводи апеляційної скарги.      

          Відповідач: приватне підприємство "Телевізійна студія "АП" в судове засідання Рівненського апеляційного господарського суду не з"явився. В установленому порядку був повідомлений про час і місце судового засідання.

          У відзиві на апеляційну скаргу наданому 02.03.2011 року просить скасувати рішення місцевого господарського суду в частині задоволення позову, щодо зобов"язання товариства повернути приміщення.

          Відповідач приватне підприємство науково-консалтинговий центр "Єва" в судове засідання Рівненського апеляційного господарського суду не з"явився, в установленому порядку був повідомлений про час і місце судового засідання.

          Представник прокуратури в судове засідання не з"явився. В установленому порядку був повідомлений про час і місце судового засідання.

          Матеріали справи дозволяють розглянути апеляційну скаргу без участі вказаних представників.

          Дослідивши докази у справі, Рівненський апеляційний господарський суд встановив.

          Хмельницька міська рада м. Хмельницький зареєстрована як –юридична особа - орган місцевого самоврядування, включена до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 29.12.2004р. № 16731020000000800 відповідно до довідки Головного управління статистики  у Хмельницькій області № 1118 від 23.10.2006р., Свідоцтво про державну реєстрацію Серія АОО № 247907 , ідентифікаційний код юридичної особи 33332218.

          Виконавчий комітет Хмельницької міської ради Хмельницької області зареєстрований як  –юридична особа - орган місцевого самоврядування, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 21.05.1997р. № 280/97-ВР відповідно до довідки Головного управління статистики  у Хмельницькій області № 1119 від 23.10.2006р., Свідоцтво про державну реєстрацію Серія Аоо № 830820, ідентифікаційний код юридичної особи  04060772.

          Приватна фірма „Контакт” АДРЕСА_1 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України по Хмельницькій області перебуває на обліку, але з 01.11.2004року змінила тільки назву на Приватне підприємство науково-консалтинговий центр „Єва” м. Хмельницький зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа 04.05.1995 р.,  відповідно до довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області від 24.06.2009 р. № 03-03-451, ідентифікаційний код юридичної особи 14152966.

          Приватне підприємство „Телевізійна студія АП” м. Хмельницький зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідно до довідки Хмельницького обласного управління статистики № 1771 від 04.04.1997 р. та  довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області № 03-03-451  від 24.06.2009 р., Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи від 11.09.1996 р., ідентифікаційний код юридичної особи 23832329.

          Товариство з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія "Контакт" м. Хмельницький зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності –юридична особа, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідно до довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області № 1715 від 30.06.2005 р., Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серія АОО № 248815, ідентифікаційний код юридичної особи 23652969, дата проведення державної реєстрації 25.02.1998 р., запис про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР № 1 673 120 0000 001629.

          Рішенням № 6 одинадцятої сесії Хмельницької міської ради народних депутатів від 22.04.1992 року „ Про затвердження майна та об?єктів, що перебувають в комунальній власності міста”у відповідності із Законом України „ Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве самоврядування”, Постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 05.11.1991р. „ Про розмежування майна” затверджено перелік майна та об?єктів, що перебувають в комунальній власності міста. Зокрема, згідно зазначеного переліку в комунальній власності міста перебувало приміщення Кінотеатру „Мир” у м. Хмельницькому по АДРЕСА_2 .

          Рішенням 15-ої сесії Хмельницької міської ради від 17.02.1998р. № 54 дозволено виконавчому комітету міської Ради  виступити співзасновником товариства з обмеженою відповідальністю “Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт” та укласти установчий договір.

          На підставі даного рішення, виконавчим комітетом міської ради  прийнято рішення  від 26.02.1998р.  № 2206 "Про внесення приміщення по АДРЕСА_2, як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю “Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт”, згідно якого вирішено: відділу культури розірвати договір оренди цілісного майного комплексу кінотеатру від 13.02.1998р. з приватною фірмою „Контакт”; внести приміщення по АДРЕСА_2 як частку в статутний фонд товариства з обмеженою відповідальністю „ Муніципальна телерадіокомпанія „ Контакт”.

          Установчий договір і статут товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт” зареєстровано виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 25.02.1998 р. за № 736.

          Згідно п.1.1 Установчого договору про створення Товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт”,  з метою здійснення спільної господарської діяльності та повного висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування, учасниками шляхом об?єднання власного майна та коштів погоджено створення товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт”. Учасниками договору про створення товариства виступили : Приватна фірма “Контакт”, виконавчий комітет Хмельницької міської ради  та приватне підприємство “Телевізійна студія АП”.

          Відповідно п. 2.1 установчого договору, для забезпечення діяльності товариства в статутний фонд учасники вносять вклади : ПФ “Контакт” - відеотехніку та телевізійне обладнання на суму 124000грн., що складає 51% статутного фонду; виконком Хмельницької міської ради   - приміщення колишнього кінотеатру “Мир” на суму 85100грн., що складає 35% статутного фонду; ПП “Телевізійна студія АП” –відеотехніку на суму 34000грн., що складає 14% статутного фонду.                               27.04.2007 року відбулися позачергові збори учасників ТзОВ МТРК „Контакт”, на яких було вирішено питання про вихід зі складу товариства виконавчого комітету Хмельницької міської ради та повернення виконавчому комітету його частки в статутному фонді ТзОВ МТРК „Контакт” в грошовій формі.

          Оскільки власником нежитлового приміщення загальною площею 835,1 кв. м. по АДРЕСА_1 на момент створення товариства та виходу виконавчого комітету Хмельницької міської ради із складу учасників ТОВ МТРК „Контакт” є територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 17.08.2007 р., виданого на підставі рішення № 6 одинадцятої сесії Хмельницької міської ради народних депутатів від 22.04.1992 року „ Про затвердження майна та об?єктів, що перебувають в комунальній власності міста”, позивач вважає, що при створені товариства були порушені його права та охоронювані законом інтереси та на підставі цього звернувся до суду з позовом про відновлення його прав власника, існувало до порушення права, і припинення дій, які порушують права, а саме шляхом визначння недійсними установчого договору та статуту ТОВ МТРК „Контакт” в редакції 1998р. та повернення приміщення кінотеатру „МИР” за адресою АДРЕСА_1 площею 306кв.м власнику Хмельницькій міській раді.

          При цьому вказує, що акти локальної дії, які приймались виконавчим комітетом Хмельницької міської ради з перевищенням повноважень і стосувались спірного майна , відповідно до Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальною громадою в особі Хмельницької міської ради скасовані, як такі , що порушують права комунальної власності територіальної громади. Так, 02.04.2008р. рішенням № 43 сімнадцятої сесії Хмельницької міської ради „ Про скасування рішень виконавчого комітету Хмельницької міської ради” скасовано п.3 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206 „ Про внесення приміщення по АДРЕСА_2, як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт”, п.1 рішення № 68 від 23.04.1998р. виконавчого комітету Хмельницької міської ради „Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206”. Звертає увагу суду, що  радою не приймались рішення про відчуження спірного об’єкту чи передачу його в користування, а вище зазначені підстави передання приміщення виконавчим комітетом відсутні, однак відповідач ТОВ МТРК „Контакт” продовжує  порушувати право власності територіальної громади, спірний об"єкт добровільно не повертається.

          Місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване рішення, погодився з позовними вимогами, дав оцінку доказам у справі. Однак, відмовляючи в задоволенні вимоги про визнання недійсним установчого договору товариства, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що з набранням чинності ЦК України (статті 142,153) договір про створення (заснування) товариства не регулює відносини між учасниками товариства при здійсненні його діяльності і припиняє свою дію після досягнення мети - створення та державної реєстрації товариства.

          Відмовляючи в позові про визнання недійсним статуту товариства, місцевий господарський суд виходив з того, що:

          Статут юридичної особи за змістом частини другої статті 20 ГК ( 436-15 ) є актом, який визначає правовий статус юридичної особи, оскільки він містить норми,  обов'язкові для учасників товариства, його посадових осіб та інших працівників, а також визначає порядок затвердження та внесення змін до статуту. Підставами для визнання акта, в тому числі статуту, недійсним є   його  невідповідність  вимогам  чинного  законодавства  та/або визначеній законом компетенції органу,  який видав (затвердив) цей акт,  а  також  порушення  у  зв'язку  з  його  прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів позивача. Статут не є одностороннім правочином, оскільки затверджується (змінюється)   загальними    зборами    учасників (засновників, акціонерів),  які  не  є  ні  суб'єктом  права,  ні органом,  який здійснює представництво товариства.  Не є статут і договором, тому що затверджується  (змінюється) не за домовленістю всіх учасників (засновників,  акціонерів) товариства, а більшістю у - голосів акціонерів чи  простою  більшістю  голосів  учасників  товариства (статті 42, 59 Закону про господарські товариства ( 1576-12 )).  У зв'язку  з  цим при оцінці його недійсним не застосовуються норми, які регламентують недійсність правочинів.

          Згідно ст. 1 ГПК України юридичні особи мають право звертатись за захистом свого порушеного права чи інтересу, та у спосіб визначений ГК України, ЦК України та іншими законами.

          З огляду на вищезазначене суд не вбачає порушення правомочностей власника-Хмельницької міської ради - з боку відповідачів при вчиненні дій по створенню підприємства, зокрема укладенні установчого договору, тому оспорювані установчий договір та Статут в редакції 1998р.  не можуть бути визнані недійсними.

          Позовна вимога про повернення приміщення незаконно переданого до статутного фонду товариства, задоволена місцевим господарським судом на підставі ст.387 ЦК України.

          Суд виходив з того, що майно було набуте товариством безпідставно.

          Місцевий господарський суд зробив висновок, що позивачем при зверненні до суду не пропущений строк позовної давності. Право на позов виникло з 02.04.2008 року, тобто на день прийняття рішення міської ради "Про скасування рішень виконавчого комітету Хмельницької міської ради”  пункту 3 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206 „ Про внесення приміщення по АДРЕСА_2, як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт”та п.1 рішення № 68 від 23.04.1998р. виконавчого комітету Хмельницької міської ради „Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206”, оскільки власником виконавчому комітету Хмельницької міської ради надавались лише повноваження виступати співзасновником товариства та укласти установчий договір, при цьому повноваження щодо розпорядження майном комунальної власності не надавались.

          Давши оцінку доказам у справі, доводам сторін, Рівненський апеляційний господарський суд прийшов до висновку, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню.

          Приймаючи оскаржуване рішення, місцевий господарський суд прийшов до правильного висновку про те, що установчий договір не відповідає вимогам чинного законодавства, та про те, що незаконно передано до статутного фонду товариства без згоди власника Хмельницької міської ради спірне приміщення. Вказані обставини підтверджуються наступним.

          Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, місцеве    самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

          Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Відповідно до п. 30 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”,  до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено прийняття рішень щодо  відчуження  відповідно  до  закону комунального майна.

          Як слідує із матеріалів справи спірний об?єкт- приміщення кінотеатру „Мир”, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 площею 306кв.м. , згідно рішенням № 6 одинадцятої сесії Хмельницької міської ради народних депутатів від 22.04.1992 року „ Про затвердження майна та об?єктів, що перебувають в комунальній власності міста” перебуває в комунальній власності міста. Власником даного майна є територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 17.08.2007 р.

          При цьому відповідно до ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

          Частиною 5 даної статті визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та  в  інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

          Згідно ч.6 даної статті, доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Доходи від відчуження об'єктів права комунальної власності зараховуються до відповідних місцевих бюджетів і спрямовуються на фінансування заходів, передбачених бюджетами розвитку.

          За результатами розгляду справи в судовому засіданні та з огляду на подані сторонами письмові докази, позивачем рішення про передачу майна ( у власність чи користування) не приймались, іншим органам територіальної громади повноваження щодо розпорядження майном комунальної власності не надавались . Зазначене спростовує посилки відповідачів на акт прийому передачі основних засобів № б/н відділу культури Хмельницької міської ради 21.05.1998р. , в якому зазначено як підставу передачі ТОВ”Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” з балансу кінотеатру „Мир” об?єкту, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2 площею 306 кв.м. ,рішення Хмельницької міської ради № 68 від 23.04.1998р., яке власником не приймалось.

          Згідно ст. 4 Закону України „Про власність”, власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої не забороненої законом діяльності, зокрема передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування, а також у довірчу власність іншим особам.

          Судом враховується, що спірне приміщення перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Хмельницького, всі правомочності власника від імені якої здійснює Хмельницька  міська рада. Відповідно дії інших органів територіальної громади ( виконавчого комітету, управління культури, міським головою тощо) , вчинені на реалізацію фукцій розпорядження комунальним майном не відповідають Закону „Про власність”та „Про місцеве самоврядування в Україні”.

          Згідно ч.8 ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення  ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

          З огляду на зазначене, судом враховано, що міською радою, органом наділеним правомочностями власника, скасовані, як такі , що порушують права комунальної власності територіальної громади, 02.04.2008р. рішенням № 43 сімнадцятої сесії Хмельницької міської ради „ Про скасування рішень виконавчого комітету Хмельницької міської ради”  пункт 3 рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206 „ Про внесення приміщення по АДРЕСА_2, як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт”та п.1 рішення № 68 від 23.04.1998р. виконавчого комітету Хмельницької міської ради „Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.02.1998р. № 2206”, оскільки власником виконавчому комітету Хмельницької міської ради надавались лише повноваження виступати співзасновником товариства та укласти установчий договір, при цьому повноваження щодо розпорядження майном комунальної власності не надавались.

          Відповідно ст. 35 Закону України „Про власність”, ч. 1 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” об’єктами права комунальної власності є майно, що забезпечує діяльність відповідних Рад і утворюваних ними органів; кошти місцевих бюджетів, державний житловий фонд, об’єкти житлово-комунального господарства; майно закладів народної освіти, культури, охорони здоров’я, торгівлі, побутового обслуговування; майно підприємств; місцеві енергетичні системи, транспорт, системи зв’язку та інформації, включаючи націоналізоване майно, передане відповідним підприємствам, установам, організаціям, а також інше майно, необхідне для забезпечення економічного і соціального розвитку відповідної території.    

          Виходячи з цього, органи місцевого самоврядування можуть виступати засновниками господарських товариств, якщо їх вкладом до статутного фонду створюваного товариства буде об’єкт права комунальної власності та якщо про це є рішення відповідної ради.

          Відповідно ст. 29 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів міської ради, а таким органом є виконавчий комітет, належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідної територіальної громади.

          Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням 15-ї сесії Хмельницької міської ради від 17.02.1998 року № 54 надано дозвіл виконавчому комітету міської Ради виступити співзасновником товариства з обмеженою відповідальністю “Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт” та укласти установчий договір.

          Тому твердження позивача про те, що виконавчий комітет Хмельницької міської ради при прийнятті рішення  від 26.02.1998р. № 2206 "Про внесення приміщення по АДРЕСА_2, як частки до статутного фонду товариства з обмеженою відповідальністю “Муніципальна телерадіо-компанія “Контакт” та рішення виконавчого комітету від 23.04.1998 р. № 68, яким було внесено зміни у рішення виконкому від 26.02.1998р. № 2206 вийшов за межі, наданих сесією Хмельницької міської ради повноважень, судом вважається обґрунтованим, оскільки рішення радою , в якому б виконкому надавались повноваження розпорядження майном в будь-який спосіб не приймалось.

          Згідно ст. 12 Закону  України "Про господарські товариства" товариство є власником: майна, переданого йому засновниками і учасниками у власність, продукції, виробленої товариством в результаті господарської діяльності, одержаних доходів, іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.

          Як слідує із аналізу письмових доказів наявних в матеріалах справи, установчого договору , акту прийому передачі-майна, рішень виконавчого комітету, органами територіальної громади не приймались рішення про передачу приміщення кінотеатру „Мир” у власність ТОВ МТРК „Контакт”. Згідно п.1.1 Установчого договору про створення Товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт”, учасниками погоджено здійснення спільної господарської діяльності та повного висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування шляхом об"єднання власного майна та коштів. Однак виконавчий комітет , при укладені установчої угоди, не вказав про передачу спірного майна у власності товариства,поскільки воно не було його власністю. При цьому в розділі 5 Статуту ТОВ”Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” в редакції 1998р. учасники передбачили, що товариство є власником майна, переданого йому учасниками, а у випадку передачі майна учасником у товариство тільки в користування, розмір вклада відповідної частки учасника визначається виходячи з орендної плати за використання цього майна ( п.5.2) .

          В процесі розгляду справи сторонами не підтверджено письмовими доказами передання чи набуття права власності чи права користування на спірне приміщення ТОВ МТРК „Контакт”, оскільки відсутні такі посилки в поданих ними доказах, при цьому судом встановлено, що згідно акту прийому передачі основних засобів № б/н відділу культури Хмельницької міської ради 21.05.1998р. , в якому зазначено, що спірний об"єкт ТОВ”Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” з балансу кінотеатру „Мир” площею 306 кв.м.від відділу культури міськвиконкому передається „ в експлуатацію”. При цьому виконавчим комітетом Хмельницької міської ради як учасником товариства об"єкт –приміщення як внесок до статутного фонду товариству не передавався, як того вимагав Статут ТОВ МТРК „Контакт” в редакції 1998р., для набуття права власності. Також, відсутні докази надання таких повноважень відділу культури виконавчого комітету Хмельницької міської ради.

          За таких обставин, твердження відповідачів про набуття права власності ТОВ МТРК”Контакт” відповідно до Статуту та Закону України „Про господарські товариства”, без підтвердження фактичної передачі майна учасником, безпідставне.

          Однак висновок, місцевого господарського суду про те, що установчий договір не може бути визнаний недійсним у зв"язку з досягненням його мети, не відповідає чинному законодавству з наступних підстав.

          Позивач просить суд визнати недійсним установчий договір товариства про створення Товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт” 1998року,  відповідно до ст.48 ЦК УРСР, як такий, що порушує ст.5 Закону України „Про підприємства в Україні”( чинного на час виникнення спірних відносин), ст.8 Закону України „ Про підприємництво”(чинного на момент виникнення правовідносин), ст.ст.29,60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”.

          Згідно Закону України „ Про господарські товариства” установчий договір в письмовій формі регулює взаємовідносини між собою осіб, які засновують товариство з обмеженою відповідальністю, та передбачає порядок заснування товариства, умови здійснення спільної діяльності щодо створення товариства, розмір статутного капіталу, частку у статутному капіталі кожного з учасників, строки та порядок внесення вкладів та інших умов.

          При його укладені виконавчий комітет Хмельницької міської ради діяв відповідно до повноважень наданих йому міською радою , зокрема, виступив учасником товариства та уклав установчий договір. Тобто, діяв на виконання рішенням 15-ої сесії Хмельницької міської ради від 17.02.1998р. № 54, згідно якого дозволено виконавчому комітету міської Ради  виступити співзасновником товариства з обмеженою відповідальністю “Муніципальна телерадіокомпанія “Контакт” та укласти установчий договір.

          Судом враховується, що в установчому договорі виконавчий комітет погодив внесок до Статутного фонду товариства у вигляді приміщення колишнього кінотеатру”Мир” на суму 85100грн., без рішення уповноваженого органу територіальної громади –Хмельницької міської ради, однак в установчому договорі не зазначено спосіб його внесення до статутного фонду , а саме у власність чи в користування. І як слідує із матеріалів справи, зазначене питання виконавчим комітетом та Хмельницькою міською радою залишилось не узгодженим, а згідно акту прийому передачі ТОВ МТРК „Контакт” передано „ в експлуатацію” на баланс відділом культури( балансоутримувачем). При цьому майно із власності територіальної громади не вибуло, про що свідчить подальша  реєстрація права власності на приміщення за територіальною громадою в особі Хмельницької міської ради.

          Дійсно, з дня набрання чинності ЦК України (ст.142,153) договір про створення (заснування) товариства не регулює відносини між учасниками товариства при здійсненні його діяльності і припиняє свою дію після досягнення мети - створення та державної реєстрації товариства.

          Однак в даному випадку спір не стосується регулювання віносин при здійсненні діяльності товариства після його створення.

          Спір стосується недійсності установчого договору з моменту створення товариства. Тому повинні застосовуватись загальні норми матеріального права про визнання недійсними договорів (правочинів).

          На момент укладення установчого договору недійсність угоди, яка не відповідає вимогам закону регулювалось ст. 48 ЦК України в 1963 року. Тому установчий договір підлягає визнанню недійсним в частині де учасником є Виконавчий комітет Хмельницької міської ради, та в частині його обов"язку внести вклад у статутний фонд.

          Зокрема вказані обставини містяться в п. 1.1.,2.1 установчого договору.(а.с.27)

          Що стосується інших учасників товариства Приватної фірми "Контакт" та приватної фірми "Телевізійна студія АП", судова колегія не вбачає підстав визнання недійсним установчого договору в даній частині, оскільки вказані учасники на момент укладання установчого договору не порушували прав позивача.

          Що стосується позовної вимоги про визнання недійсним статуту товариства.

          Позивач, просить визнати недійсним Статут Товариства з обмеженою відповідальністю „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” в редакції 1998р.(не діючій), мотивуючи тим, що оскільки він ґрунтується на положеннях недійсного правочину, установчого договору, то його необхідно визнати недійсним.

          Відповідно  до вимог статей 88,  143,  154 ЦК України , статей 57,  82 ГК ( 436-15 ),  статей 4, 37, 51, 65, 67, 76 Закону про господарські товариства (1576-12),  статей 27, 30 Закону про державну реєстрацію (755-15) суди вправі визнати недійсними установчі документи товариства за одночасної наявності таких умов: на момент розгляду справи установчі документи не відповідають вимогам законодавства; порушення, допущені при прийнятті та затвердженні установчих документів, не можуть бути усунені; відповідні положення установчих документів порушують  права чи охоронювані законом інтереси позивача.

          Судова колегія погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що статут юридичної особи за змістом частини другої ст.20 ГК України є актом, який визначає правовий статус юридичної особи, оскільки він містить норми, обов"язкові для учасників товариства, його посадових осіб та інших працівників, а також визначає порядок затвердження та внесення змін до статуту.

          Підставою для визнання статуту недійсним є його невідповідність вимогам чинного законодавства, який видав цей акт, а також порушення у зв"язку з його прийняттям прав та оскаржуваних законом інтересів позивача. Статут є одностороннім правочином, він не є договором. У зв"язку з цим при вирішенні спорів щодо визнання статуту недійсним не застосовуються норми, які регламентують недійсність правочинів. Суди не вправі вносити зміни до статуту. Тому статут не порушує права позивача. Зміни в статут можуть бути внесені за вимогою будь-кого з учасників товариства, в даному випадку виконавчого комітету, який вибув, на підставі даного судового рішення.

          Виконавчий комітет не позбавлений права в судовому порядку вирішити спір про зобов"язання інших учасників товариства внести зміни до статуту. Тобто позивач не довів, що порушення допущені при затвердженні статуту не можуть бути усунені.

          Отже позов в частині визнання недійсним статуту товариства задоволенню не підлягає.

          Позов в частині витребування приміщення із незаконного володіння товариства "Контакт" задоволенню не підлягає з наступних підстав.

          Позивач - Хмельницька міська рада, також, звернулась із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальна телерадіокомпанія  "Контакт"  м. Хмельницький про повернення майна –приміщення колишнього кінотеатру „ Мир” площею 306 кв.м., розташованого в АДРЕСА_1 як власнику комунального майна.

          Відповідно ж до приписів ст.60 ч.8 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” об’єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб’єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

          Відповідно до ст.387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

          Віндикаційним позовом захищається право власності в цілому, оскільки він пред?являється в тих випадках, коли порушено право володіння, користування і розпорядження одночасно. Однак право власності за власником зберігається, тому що в нього є право приналежності, що може бути підтверджено правовстановлюючими документами.

          Місцевим господарським судом правильно встановлено, що згідно свідоцтва про право власності, виданого управлінням житлово-комунального господарства 17.08.2007 року на підставі рішення 17 сесії міської ради від 15.09.1993 року № 11, зареєстрованого бюро технічної інвентаризації в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 17.08.2007 року за № 19970191 нежитлове приміщення по АДРЕСА_2 належить на праві власності територіальній громаді міста Хмельницького.

          Спірне приміщення вибуло із володіння, користування і розпорядження позивача згідно акту прийому передачі основних засобів № б/н відділу культури Хмельницької міської ради 21.05.1998р., в якому зазначено, що спірний об?єкт ТОВ”Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт” з балансу кінотеатру „Мир” площею 306 кв.м. від відділу культури міськвиконкому передається „ в експлуатацію”.

          При цьому відповідач, вважав, що набув на нього право власності відповідно до Статуту та установчого договору ТОВ МТРК „Контакт”, хоча зазначена обставина матеріалами справи не підтвердилась.

          Відповідно до ч.3 ст.388 ЦК України якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача в усіх випадках.

          Відповідач товариство "Контакт" не є добросовісним набувачем, оскільки установчий договір визнається частково недійсним.

          Власник майна відповідно до ч.1 ст.388 ЦК України має право витребувати майно будь-якого набувача - в тому числі добросовісного, який відплатно придбав його, якщо майно вибуло із володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

          Судовою колегією встановлено, що на даний час позивач має вільний доступ до приміщення, про що зазначено в протоколі судового засідання, тобто може користуватися приміщенням, розпоряджатися ним, в тому числі не позбавлений права взяти приміщення на баланс.

          Крім того відповідач пояснив, що з 2003 року не знаходиться в приміщенні. Місцевим господарським судом дана обставина не з"ясовувалась. Позивач не надав будь-яких доказів перебування відповідача у спірному приміщенні.

          Та обставина, що товариство "Контакт" не передало приміщення по акту позивачеві не є перешкодою у володінні, користуванні, та розпорядженні ним.

          Позивач вправі звернутися з негаторним позовом до осіб про усунення перешкод, якщо такі є та з позовом про стягнення збитків завданих пошкодженням майна.

          Висновок місцевого господарського суду про те, що не пропущений строк позовної давності, не відповідає обставинам справи. Судова колегія погоджується з відповідачем товариством "Контакт" про те, що:

          Місцевий господарський суд помилково зробив висновок про те, що Позивач не пропустив строки позовної давності, оскільки про своє порушене право власності територіальній громаді міста Хмельницького стало відомо 02.04.2008р..

          Насправді, Позивачем були пропущені строки позовної давності щодо вимоги визнання недійсним установчого договору та статуту товариства, а також про повернення спірного приміщення з урахуванням наступного.

          Хмельницька міська рада в особі Хмельницького міського голови знала, що на виконання Рішення 15 сесії Хмельницької міської ради від 17.02.1998р. Виконавчий комітет, як її виконавчий орган, виступив співзасновником ТОВ „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт" та уклав установчий договір, а також статут Товариства. При цьому, Міський голова, в межах власних повноважень, що передбачені п.п. 16 ч.3 ст. 42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", підписав установчий Договір та Статут Позивача. Крім цього, міським головою було підписано:

          - рішення виконавчого комітету  міської ради  від  26.02.98 р.  №2206  „Про внесення  приміщення по  вул. Котовського 34,  як  частки  до  статутного фонду  ТОВ „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт";

          - рішення виконавчого комітету від 23.04.98 р. № 68, яким були внесені зміни у рішення виконкому від 26.02.98 р. № 2206, а саме, уточнено площу приміщення - 306 кв.м і його вартість - 85100 грн., що передано як частка до статутного фонду Товариства;

          На виконання установчого договору та зазначених рішень  виконкому,  комісія  відділу культури Виконкому підписала акт прийому - передачі основних засобів (приміщення) від 04.05.1998 р., яким приміщення колишнього кінотеатру „Мир" площею 306 кв.м., було передано з балансу управління культури міськвиконкому на баланс ТОВ „Муніципальна телерадіокомпанія „Контакт" на підставі Рішення Виконкому Хмельницької міської ради за № 68 від 23.04.1998р..

          Відповідно до ст.76 Цивільного кодексу Української РСР, перебіг строку позовної давності починається з дня виникнення права на позов. Право на позов виникає з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.

          Про факт прийняття вищезгаданих рішень про заснування Скаржника, а також про укладення установчого договору, видачу рішень Виконкому про передачу спірного приміщення до статутного фонду Хмельницька міська рада знала, оскільки ці дії від її імені та на виконання її рішень здійснював Хмельницький міський голова.

          Відповідно до ст.80 ЦК України в редакції 1963 року та ст.267 ЦК України в редакції 2004 року, якщо суд визнає поважною причиною пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту.

          Оскільки позивачеві відмовляється в частині позовних вимог про визнання недійсним статуту та в частині витребування майна з чужого незаконного володіння то відсутні підстави для поновлення строку позовної давності.

          Позовна давність щодо вимоги про визнання недійсним установчого договору підлягає поновленню.

          Судова колегія вважає, що право позивача підлягає захисту. Установчий договір порушує права територіальної громади міста. Як вбачається з матеріалів справи протягом багатьох років позивач намагається відновити свої права, про що свідчать різні судові спори.

          Рішення місцевого господарського суду підлягає скасуванню. Судова колегія приймає нове рішення. Яким позов задовільняє частково, оскільки місцевим господарським судом частково неправильно застосовані норми матеріального права. Висновки, місцевого господарського суду, частково не відповідають обставинам справи. Місцевим господарським судом неповно з"ясовані обставини, що мають значення для справи. Судові витрати покладаються на відповідачів товариство "Контакт" та виконавчий комітет Хмельницької міської ради, оскільки їх неправильні дії призвели до спору.

          Керуючись ст.ст. 49,99,101,103,104,105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційні скарги Хмельницької міської ради та Товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальної телерадіокомпанії "Контакт" на рішення господарського суду Хмельницької області від 30 листопада 2009 року по справі № 6/677 задоволити частково.

2. Рішення господарського суду Хмельницької області від 30 листопада 2009 року по справі № 6/677 скасувати. Прийняти нове рішення.

3. Позов задоволити частково. Визнати недійсним установчий договір товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальної телерадіокомпанії "Контакт" від 06.02.1998 року (протокол №1 зареєстрований в Хмельницькому міськвиконкомі 25.02.1998 року, в частині другого учасника Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, зазначеного в пункті 1.1 установчого договору, та в частині обов"язку другого учасника Виконавчого комітету Хмельницької міської ради внести в статутний фонд товариства вклад у вигляді приміщення колишнього кінотеатру "Мир" на суму 85100 грн., що складає 35% статутного фонду товариства, зазначеного в п.2.1 установчого договору. В решті позову відмовити.

4. Стягнути з відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Муніципальної телерадіокомпанії "Контакт" на користь позивача Хмельницької міської ради 42 грн. 50 коп. витрат по державному миту, 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Стягнути з відповідача Виконавчого комітету Хмельницької міської ради на користь позивача Хмельницької міської ради 42 грн. 50 коп. витрат по державному миту, 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

6. Матеріали справи №6/677 повернути в господарський суд Хмельницької області.

7. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий суддя                                                                       Савченко Г.І.  

Суддя                                                                                              Тимошенко О.М.  


Суддя                                                                                              Грязнов В.В.  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація