ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а-1250/10/0206
Головуючий у 1-й інстанції: Старинщук О.В.
Суддя-доповідач: Кузьмишин В. М.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2011 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Кузьмишина Віталія Миколайовича
суддів: Мельник-Томенко Жанни Миколаївни
Залімського Ігоря Геннадійовича
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області на постанову Замостянського районного суду м. Вінниці від 15 грудня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України у Вінницькому районі Вінницької області про перерахунок пенсії , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач 12.11.2010 року звернувся до Замостянського районного суду м. Вінниці з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області про визнання неправоімрною відмову в здійсненні перерахунку надбавки до пенсії як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії по віку та зобов'язання провести перерахунок.
Постановою Замостянського районного суду м. Вінниці від 15.12.2010 року адміністративний позов задоволено частково, а саме: визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області, починаючи з 12.05.2010 року; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області нарахувати ОСОБА_3 недоплачену щомісячну державну соціальну 30% надбавку, що передбачена ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", починаючи з 12.05.2010 року та провести відповідні виплати заборгованості; в іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з даним судовим рішенням, Управління пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції. Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, відповідач вказує на законодавчу неврегульованість порядку виплати допомоги особам, які мають статус “дитина війни”, прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм бюджетного законодавства України та приписів статті 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, що призвело до неправильного вирішення справи.
Представники сторін в судове засідання не з’явилися, про причини неявки суду не повідомили.
За таких підстав колегія суддів, керуючись положеннями статті 197 КАС України, вважає, що справу можливо розглянути в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної cкарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивач має статус дитини війни, у зв’язку з чим на нього поширюється дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, якою передбачено, що з 01.01.2006 року дітям війни повинно бути нараховане та підлягає виплаті щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначений ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.2003 року, згідно якої мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Враховуючи строки звернення до суду визначені ч. 2 ст. 99 КАС України, право позивача на отримання щомісячної державної соціальної допомоги у вигляді підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком підлягає захисту за період з 12.05.2010 року, оскільки позов подано до суду 12.11.2010 року.
Законом України “Про державний бюджет України на 2010 рік” визначено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у 2010 році становив: з 01.01.2010 року –695,00 грн., з 01.04.2010 року –706,00 грн., з 01.07.2010 року –709,00 грн., з 01.10.2010 року –723,00 грн.
На момент звернення позивача до суду, нарахування доплати до його пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, відповідно до положень ст. 6 вищезазначеного Закону відповідачем не здійснено, у зв’язку з чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав. Всупереч ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” позивачу щомісячне підвищення до пенсії виплачувалась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530.
З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530. Отже, відповідач не правомірно виплачував щомісячне підвищення до пенсії в меншому розмірі, ніж це передбачено ст. 6 зазначеного Закону.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок доплати до пенсії в розмірі передбаченому ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” та протиправність дій відповідача щодо відмови у виплаті позивачу щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни в розмірі встановленому ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. За таких обставин вірним способом захисту прав позивача є зобов’язання відповідача зробити перерахунок та виплату цієї допомоги в належному розмірі.
Разом з цим, судом апеляційної інстанції встановлені порушення судом першої інстанції окремих норм, що призвели до неправильного вирішення справи в частині не зазначення кінцевого строку, по який необхідно провести перерахунок пенсії позивачу. Такі вимоги не можуть бути задоволені, оскільки рішення суду є наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Окрім того судом першої інстанції розглянуто та вирішено справу без урахування вимог п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, згідно якого вказаний спір мав бути вирішений в порядку скороченого провадження.
Правила ст. 183-2 КАС України передбачають особливості розгляду деяких категорій спорів, що підлягають обов’язковому застосуванню адміністративними судами під час розгляду цих спорів.
Вказані особливості стосуються як розгляду справи, так і прийняття рішення, його виконання, набрання законної сили, а також оскарження.
Недотримання цих правил судом першої інстанції призвело до порушення процесуальних норм, порушення права позивача на судовий захист, зокрема на можливість звернення судового рішення в частині задоволених позовних вимог до негайного виконання.
Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення судом норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку скасувати постанову Замостянського районного суду м. Вінниці від 15.12.2010 року та прийняти нову постанову, якою визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_3 надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 12.05.2010 року по 12.11.2010 року; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 надбавку до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 12.05.2010 року по 12.11.2010 року, з урахуванням виплачених сум.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області задовольнити частково .
Постанову Замостянського районного суду м. Вінниці від 15 грудня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області про визнання неправоімрними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії скасувати та прийняти нову постанову.
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_3 надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 12.05.2010 року по 12.11.2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 надбавку до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 12.05.2010 року по 12.11.2010 року, з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Відповідно до ч.10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої в скороченому провадженні, постанова суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий Кузьмишин Віталій Миколайович
Судді Мельник-Томенко Жанна Миколаївна
Залімський Ігор Геннадійович