Справа № 0907/2-3260/2011 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2011 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
в складі: головуючої – судді Ковалюк І.П.
секретаря Черкес У.О..
за участі: представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Грици І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Комунального підприємства "Дорожне ремонтно-експлуатаційне управління" про відшкодування шкоди, завданої внаслідок ДТП, суд-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд із позовом до відповідача про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок ДТП, стягнення моральної шкоди, витрат на проведення експертизи та судових витрат.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав із мотивів, наведених в позовній заяві. Просив позов задоволити.
Представник відповідача позов не визнав, суду пояснив, що КП “ДРЕУ” не має грошей на утримання та ремонт доріг. Хоча дороги м. Івано-Франківська і перебувають на балансі КП “ДРЕУ”, однак фінансування робіт по ремонту автошляхів і черговість виконання робіт здійснює управління житлово-комунального господарства Івано-Франківського міськвиконкому. Через відсутність прийнятого бюджету та фінансування, роботи по ремонту доріг не виконувалися. Окрім того, висновком експертного автотоварознавчого дослідження завищено вартість відшкодування заподіяних збитків, оскільки сума вартості відновлювального ремонту автомобіля включає в себе матеріальний збиток, спричинений власнику автомобіля. Просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення позивача та відповідача, дослідивши письмові докази надані суду на обґрунтування та заперечення позовних вимог, всебічно та повно дослідивши таким чином обставини даної справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Автомобіль “Ніссан Мікра”, д.н.з. НОМЕР_1, що належить ОСОБА_3 на праві власності, 10.04.2010року потрапив в ДТП по вул. Василіянок в м. Івано-Франківську.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 12.04.2010року та постанови суду від 11.05.2010року, головного інженера КП “ДРЕУ” ОСОБА_4. притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення правил, норм і стандартів що стосуються безпеки дорожнього руху при утриманні вулиць Івасюка, Макухи, Галицької, Василіянок, що спричинило створення аварійної обстановки з пошкодженням транспортних засобів (а.с.5,6).
Згідно довідки №8602546 від 15.08.2010року, виданої УДАІ УМВС в Івано-Франківській області, вказане ДТП сталося внаслідок незадовільного утримання вулично-дорожньої мережі (а.с.17).
Згідно висновку №108 експортного авто товарознавчого дослідження, вартість відновлювального ремонту становить 6 570,43 грн. Вартість матеріального збитку — 3 653,70 грн. (а.с. 7-14).
Відповідно до ст. 32 Закону України “Про автомобільні дороги”, користувачі автомобільних доріг мають право на відшкодування збитків у порядку, визначеному законом.
Згідно п.11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та хорони”, затвердженими Постановою КМУ №198 від 30.03.1994р., власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані ... відшкодовувати в установленому законом порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць.
Відповідно до вимог ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Відповідачем не доведено в судовому засіданні, що шкода завдана не з його вини, а тому вона підлягає до відшкодування.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
За змістом ст. 57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Позивач також просить стягнути із відповідача моральну шкоду в сумі 1600 гривень, мотивуючи тими,що внаслідок скоєного ДТП він пережив моральні страждання, та витрати, пов'язані із проведенням експертного авто товарознавчого дослідження, які становлять 380 гривень та витрати, пов'язані зі сплатою судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
За змістом ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених ч.2 цієї статті.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Виходячи із наведеного, суд приходить до переконання, що позивач надав достатньо доказів на підтвердження своїх вимог, а тому вони підлягають до задоволення в частині відшкодування матеріальної шкоди.
На підставі викладеного, відповідно до ст.16,19, 21,32 Закону України “Про автомобільні дороги”, ст.6,14 ЗУ “Про дорожній рух України”, Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та хорони”, затвердженими Постановою КМУ №198 від 30.03.1994р, ст.ст. 1166,1167 ЦК України, Постанови ПВС України №4 від 31.03.1995року “Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди), керуючись ст.ст. 10,11, 57-60, 209, 213-215 ЦПК України суд-,
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити частково.
Стягнути з Комунального підприємства “Дорожне ремонтно-експлуатаційне управління” (код ЄДРПОУ 31263017, вул.Максимовича 13, м.Івано-Франківськ) на користь ОСОБА_3 матеріальну шкоду, спричинену ДТП, в розмірі 10 224,13 грн. (десять тисяч двісті двадцять чотири гривні, 13 коп.).
Стягнути з Комунального підприємства “Дорожне ремонтно-експлуатаційне управління” (код ЄДРПОУ 31263017, вул.Максимовича 13, м.Івано-Франківськ) на користь ОСОБА_3 моральну шкоду в сумі 1000 (одна тисяча) гривень.
Стягнути з Комунального підприємства “Дорожне ремонтно-експлуатаційне управління” (код ЄДРПОУ 31263017, вул.Максимовича 13, м.Івано-Франківськ) на користь ОСОБА_3 380 грн. (триста вісімдесят гривень) за проведення експертного автотоварознавчого дослідження, 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи та 119,24 грн. судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог — відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.П. Ковалюк