Судове рішення #14606339

  

            ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

                                                              ПОСТАНОВА

                                                      ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ

"31" березня 2011 р.                                                                        cправа № 2a-268/11/0970

 м. Івано-Франківськ  

          

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Чуприни О.В.

за участю секретаря судового засідання Галімурки Т.Є.

представника позивача: відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад" –Футерка В.Л.

представника відповідача: управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську - Кушніра О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад" до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними та зобов’язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство "Івано-Франківський завод "Промприлад" (далі –позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними по призначенню пільгових пенсій за підпунктами "а", "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов’язання до вчинення дій про зміну розрахунків з дотриманням норм частини 4 статті 13 та статті 100 вказаного Закону.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем неправомірно, в порушення вимог частини 4 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підпункту 3 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", 43-ом працівникам позивача призначено пенсії на пільгових умовах відповідно до пунктів "а", "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Зазначив, що така пільгова пенсія їм повинна бути призначена в порядку статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки необхідний стаж особи (повний і частковий) такі працівники здобули до введення в дію вказаного Закону. У зв’язку з цим витрати на виплату та доставку пільгових пенсій вказаним особам не підлягають відшкодуванню позивачем, як наслідок дії відповідача по формуванню розрахунків цих витрат є неправомірними, а сам розрахунок слід змінити з урахуванням вимог частини 4 статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив, подавши суду письмове заперечення, в судовому засіданні пояснив, що пенсії, призначені на пільгових умовах, працівникам позивача відповідно до пунктів "а", "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" правомірно та у відповідності до встановлених вимог. Вказав, що згідно матеріалів пенсійних справ особи працювали, як до введення в дію вказаного Закону, так і після набрання ним чинності, а документи, згідно яких призначені пенсії працівникам позивача, складені і подані до відповідача на підставі законодавства чинного після 01.01.1992 року. Зазначив, що довідки про особливий характер або умови праці необхідні для призначення пільгових пенсій позивачем видавалися із 1998 року, після введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення", на підставі яких і здійснено безпосереднє призначення таких пенсій колишнім працівникам ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад". Зауважив, що всі 43 працівники позивача на час прийняття вищевказаного Закону не досягли віку, з досягненням якого надається право на призначення пільгової пенсії за роботу з шкідливими і важкими умовами праці. Вважає, що розмір витрат на виплату та доставку вказаних пенсій підлягає відшкодуванню позивачем відповідачу. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши докази, суд прийшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Судом встановлено, що позивач є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 04.11.1996 року, як суб'єкт підприємницької діяльності –юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 за №360457, та є платником збору на обов’язкове державне пенсійне страхування (том 1 а.с. 78).

Працівникам, які відпрацювали відповідний стаж роботи у відкритому акціонерному товариству "Івано-Франківський завод "Промприлад" і досягли відповідного віку ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45 відповідно до пунктів "а", "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначено та виплачується пільгова пенсія, як особам, які працювали на роботах підприємства позивача з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

23.01.2010 року позивачу листом відповідача за №598 направлено розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених вищевказаним працівникам відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за 2010 рік (а.с. 22-27).

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах з особливими шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи –жінкам.

Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Право на призначення пенсії на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлювалось положеннями статті 9 Закону СРСР "Про державні пенсії", згідно яких таке право виникало у чоловіків по досягнення 50 (пункт "а") і 55 років (пункти "б"-"д") та жінок 45 (пункт "а") і 50 років (пункти "б"-"д") за умови наявності 20, 25 років та 15, 20 років трудового стажу, відповідно, на роботах з шкідливими та важкими умовами праці.

Відповідно до пункту 8 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України                01.12.2005 року за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від       22.08.1956 року.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.1992 року, і після цієї дати не працювала на цих роботах. При цьому наявності атестації робочих місць не вимагається.

Стаття 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є нормою, яка регулює пенсійне забезпечення для осіб, які не мають права на пільгове пенсійне забезпечення за статтею 13 цього Закону, проте мали б право за нормами законодавства, чинного до 01.01.1992 року. Назва статті 100 "Порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону", свідчить про те, що законодавець, приймаючи таку норму, чітко визначив її зміст стосовно вже набутого права на пенсію.

Таким чином, особі, яка до і після 01.01.1992 року працювала на роботах, передбачених Списками, пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Вказане також підтверджується положеннями постанов Кабінету Міністрів України за №162 від 11.03.1994 року та за №36 від 16.01.2003 року, якими відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" затверджено список №1 і список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими та з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Судом встановлено, що відповідно до довідок, підтверджуючих особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії №15/36 від                25.06.2006 року, №б/н від 21.10.1998 року, №112/36 від 29.06.2000 року, №15/36 від 18.09.2002 року, №13/36 від 26.05.2003 року, №1/36 від 25.01.2007 року, №27/36 від 14.09.2007 року, виданих ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 відповідно, вони працювали повний робочий день на роботах, що передбачені списком №1, затвердженим постановами Кабінету Міністрів України за №162 від 11.03.1994 року та за №36 від 16.01.2003 року (том 1 а.с. 28-34). Останні перебували на займаних посадах як до 01.01.1992 року,так і після вказаної дати.

Відповідно до довідок, підтверджуючих особливий характер роботи або умов праці, необхідних для призначення пільгової пенсії №13/36 від 04.06.2008 року, №20/36 від 09.09.2008 року, №23/36 від 07.11.2008 року, №06/36 від 02.04.2008 року, №32/36 від 26.12.2005 року, №03/36 від 02.02.2004 року, №11/36 від 08.04.2004 року, №25/36 від 08.12.2003 року, №02/36 від 22.01.2004 року, №20/36 від 30.06.2004 року, №23/36 від 14.10.2004 року, №04/36 від 15.03.2005 року, 03/36 від 09.03.2005 року, №16/36 від 26.07.2005 року, №15/36 від 26.07.2005 року, №22/36 від 12.09.2005 року, №21/36 від 25.08.2005 року, №25/36 від 30.09.2005 року, №31/36 від 15.12.2005 року, №02/36 від 16.07.2006 року, №30/36 від 29.11.2005 року, №21/36 від 04.10.2006 року, №2/36 від 15.01.2007 року, №7/36 від 20.02.2007 року, №8/36 від 02.03.2007 року, №25/36 від 14.12.2006 року, №09/36 від 02.03.2007 року, №6/36 від 14.02.2007 року, №05/36 від 18.03.2009 року, №10/36 від б/д, №08/36 від 24.03.2008 року, №15/36 від 30.07.2008 року, №01/36 від 21.01.2009 року, №08/36 від 29.04.2009 року, №14/36 від 26.08.2009 року, №20/36 від 07.10.2009 року, №06/36 від 29.04.2009 року, виданих позивачем ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44 та ОСОБА_45 відповідно, вони працювали повний робочий день на роботах, що передбачені списком №2, затвердженим постановами Кабінету Міністрів України за №162 від 11.03.1994 року та за №36 від 16.01.2003 року (том 1 а.с. 35-64, 66-72, том 2 а.с. 13). Останні перебували на займаних посадах як до 01.01.1992 року,так і після вказаної дати.

Факт проведення атестації робочих місць за умовами праці для визначення права робітників на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до списків №1 та №2 стверджується наказом по ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" №131 від 26.12.1995 року, №124 від 07.12.1995 року, № 34 від 19.07.2002 року, №27 від 19.07.2007 року (том 2 а.с. 28, 32, 36, 41). Експертизами якості проведення атестації робочих місць за умовами праці та правильності застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт професій, посад і показників, згідно з якими призначаються пенсії за віком на пільгових умовах у ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" підтверджена висновками державної експертизи умов праці за №27 від 30.01.1997 року, за №644 від 12.09.2002 року, за №3133 від 15.09.2007 року (том 2 а.с. 15-23).

З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин про те, що довідки про підтвердження 43-ом працівникам особливого характеру їх роботи і умов праці, необхідного для призначення пільгової пенсії, видані позивачем із посиланням саме на норми і положення Списків, що затверджені постановами Кабінету Міністрів України за №162 від 11.03.1994 року та за №36 від 16.01.2003 року, визначення яких здійснено на виконання статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд прийшов до переконливого висновку про правомірність призначення і розрахунку відповідачем працівникам відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад" пільгових пенсій за пунктами "а", "б-з" статті 13 коментованого Закону.

Крім цього, суд зазначає, що право на пенсію на пільгових умовах пов’язується, окрім стажу, також і з досягненням особою певного віку. Відсутність будь-якої із зазначених умов не породжує право на призначення такої пенсії.

Як встановлено судом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45 досягли віку, з якого набули права на призначення пенсії на пільгових умовах після 1992 року, тобто після введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення". В тому числі станом на 1992 рік вказані працівники не досягли відповідного віку, з настанням яких положеннями статті 9 Закону СРСР "Про державні пенсії" надається право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Відповідно, всі необхідні умови для призначення пільгової пенсії вказаним працівникам відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад", згідно підпунктів "а", "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідачем було дотримано.

За приписами пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Враховуючи наведене, в суду не виникає сумнівів у правильності призначення 43-ом працівникам позивача пенсій на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто відповідно до закону, який діяв в момент виникнення у особи права на призначення пенсії на пільгових умовах, досягнення відповідного віку та станом на час подання вказаними особами до відповідача звернення про призначення пільгової пенсії.

Згідно частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", статті 2 Закону України "Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування" та пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України підприємства зобов’язані відшкодовувати витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до підпункту 6.4 пункту 6 вищевказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Підпунктом 6.8 пункту 6 Інструкції передбачено обов’язок підприємства щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

З врахуванням вищенаведеного, суд вважає призначення відповідачем пенсій ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45 за нормами статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та включення їх до складу розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підлягають відшкодуванню позивачем, правомірним.

Беручи до уваги наведене вище, позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

                                                ПОСТАНОВИВ:

          У задоволенні позову відкритого акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад" до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій неправомірними по призначенню пільгових пенсій за підпунктами "а", "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов’язання до вчинення дій про зміну розрахунків з дотриманням норм частини 4 статті 13 та статті 100 вказаного Закону – відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.



Суддя                                           /підпис/                                                                   Чуприна О.В.



Постанова в повному обсязі складена 05.04.2011 року.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація