УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2006 року Колегія суддів Судової палати по кримінальним справам Апеляційного
суду Донецької області у складі:
головуючого Меленчука В.С.
суддів Костромітіна В.С, Козлова О.М.
з участю прокурора Кіча О.М.
захисника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі справу за апеляцією обвинуваченого ОСОБА_2 на постанову Тельманівського районного суду Донецької області від 11 травня 2006 року про залишення його скарги без задоволення про порушення кримінальної справи
ВСТАНОВИЛА:
Постановою прокурора Тельманівського району Донецької області від 20 лютого 2006 року відносно
ОСОБА_2 , уродженця селища міського типу Тельманово Донецької області, громадянина України, не працюючого, не судимого, мешкаючого в АДРЕСА_1
порушена кримінальна справа за ознаками статей 364 частини 2, 366 частини 2 КК України.
Згідно з постановою прокурора обвинувачений ОСОБА_2 звинувачується в тому, що він, будучи посадовою особою - начальником Тельманівського районного відділу земельних ресурсів, державним службовцем 4 категорії 13 рангу, діучи умисно в інтересах третіх осіб, всупереч інтересам служби, достовірно знаючи про наявність зрошувальних земель в колишньому КСП „Старогнатівське", згідно з державною статистичною звітністю за формою ба-зем за 2005 рік на усний запит ліквідатора КСП „Старогнатівське" ОСОБА_3 склав та видав за відомо неправдивий документ, тобто довідку про списання 700 га зрошувальних земель колишнього КСП „Старогнатівське" та переведення їх у богарні. На підставі цієї довідки у подальшому ліквідатор ОСОБА_3 без передачі у передбаченому законом порядку на баланс Тельманівської районної ради, за договором купівлі-продажу реалізував зрошувальну систему КСП „Старогнатівське" , що призвело до демонтажу вказаної зрошувальної системи та спричинило тяжкі наслідки державним інтересам у вигляді заподіяння матеріальних збитків у розмірі 638800 гривень.
Обвинувачений ОСОБА_2, не погоджуючись з постановою прокурора про порушення відносно нього кримінальної справи, звернувся до суду зі скаргою на цю постанову з проханням про її скасування, оскільки на його думку у прокурора не було відповідно до статті 94 КК України приводів і підстав для порушення кримінальної справи. З його боку не було будь-яких незаконних дій, які б свідчили про злочинні дії.
Постановою Тельманівського районного суду Донецької області від 11 травня 2006 року скарга обвинуваченого ОСОБА_2 на постанову прокурора залишена без задоволення.
Справа №11 -424/2006 Головуючий у 1 інстанції Залізняк Р.М.
Категорія 94 КПК України Доповідач Меленчук В.С.
Суд першої інстанції, розглядаючи скаргу по суті, погодився з прокурором, знайшовши, що в діях обвинуваченого ОСОБА_2 маються ознаки злочинів, передбачених статтями 364 частини 2, 366 частини 2 КК України і у прокурора були підстави для порушення кримінальної справи відносно нього, оскільки обвинувачений видав довідку, згідно з якою була реалізована зрошувальна система.
Обвинувачений ОСОБА_2 не погодився з судовим рішенням і подав апеляцію, в якій ставить питання про скасування постанови судді та постанови прокурора, посилаючись на те, що суд дійшов неправильного висновку про наявність в його діях складів злочинів і підстав для порушення кримінальної справи, між його діями і наставши ми наслідками відсутній причинно-слідчий зв'язок.
Заслухавши доповідача, пояснення обвинуваченого, міркування його захисника про скасування судового рішення і постанови прокурора, прийнявши своє рішення, думку прокурора про безпідставність апеляції і законність судового рішення, перевіривши матеріали справи і, обговоривши доводи апеляції, колегія суддів дійшла висновку про законність і обгрунтованість апеляції обвинуваченого і про необхідність скасування судового рішення і постанови прокурора з таких підстав.
Відповідно до статті 94 КПК України кримінальна справа може бути порушена лише при наявності приводів і підстав для цього.
Як прокурор, так і суд першої інстанції кожний в межах своєї компетенції, вирішуючи питання про порушення кримінальної справи послалися на те, що зрошувальна система була реалізована на підставі недостовірної довідки про списання землі, яку видав за усним запитом ОСОБА_3 обвинувачений ОСОБА_2
Між тим, як вбачається з матеріалів справи довідка про списання зрошувальної землі у богарну ніяким чином не була підставою для реалізації зрошувальної системи.
Навпаки, відповідно до договору купівлі-продажу НОМЕР_1 зрошувальна система КСП „Старогнатівське" була реалізована ліквідатором ОСОБА_3. на підставі протоколу НОМЕР_2 засідання ліквідаційної комісії.
При цьому, у договорі купівлі-продажу посилання на довідку, як на підставу для реалізації зрошувальної системи відсутні.
Крім того, на думку колегії суддів, порушуючи кримінальну справу відносно обвинуваченого ОСОБА_2 прокурор не встановив умисел останнього на вчинення злочинів, у вчинені яких він звинувачується, як не встановлені і кваліфікуючі ознаки злочинів, передбачених частинами 2 статей 364,366 КК України.
Так, прокурор, звинувачуючи ОСОБА_2 в тому, що він діяв в інтересах третіх осіб не встановив саме яких осіб, а також умисел на заподіяння матеріальної шкоди саме ним і чи були ці дії всупереч інтересам служби.
При таких обставинах, колегія суддів вважає, що прокурор безпідставно порушив кримінальну справу відносно ОСОБА_2, оскільки в його діях склад злочину відсутній.
Безпідставно залишив скаргу ОСОБА_2 на постанову прокурора про порушення кримінальної справи без задоволення і суд першої інстанції.
Розглядаючи скаргу ОСОБА_2 по суті, суд першої інстанції дійшов неправильного висновку, який не відповідає фактичним обставинам справи.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист основних прав і свобод людини та статті 62 Конституції України кожна людина має право на справедливий розгляд справи, а обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Оскільки прокурор і суд першої інстанції постановили свої рішення всупереч цим вимогам, а також не дотримався норм кримінального та процесуального законів, вони відповідно до статті 367 КПК України підлягають скасуванню.
Керуючись статтями 362,365,366 КПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляцію ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову прокурора Тельманівського району Донецької області від 20 лютого 2006 року про порушення кримінальної справи відносно ОСОБА_2 та постанову Тельманівського районного суду Донецької області від 11 травня 2006 року про залишення його скарги на постанову прокурора Тельманівського району Донецької області без задоволення скасувати.