УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2006 року Колегія суддів Судової палати по кримінальним справам Апеляційного суду Донецької області у складі:
головуючого Меленчука В.С.
суддів Костромітіна В.С., Шапара Ю.І.
при секретарі Яровій Н.В.
з участю прокурора Галані І.В.
засудженого ОСОБА_1
захисника ОСОБА_2
потерпілої ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі кримінальну справу за апеляцією прокурора, який приймав участь у розгляді справи судом першої інстанції та захисника засудженого ОСОБА_1 адвоката ОСОБА_2 на вирок Волноваського районного суду Донецької області від 27 лютого 2006 року
ВСТАНОВИЛА:
Вироком Волноваського районного суду Донецької області від 27 лютого 2006 року
ОСОБА_1, уродженець села Златоустівка Волноваського району Донецької області, громадянин України, не судимий, працюючий механізатором у ТОВ „Росія" Волноваського району Донецької області, мешканець АДРЕСА_1
засуджений за статтею 121 частиною 2 КК України до 7 років позбавлення волі.
Вироком суду засуджений ОСОБА_1 визнаний винним в тому, що він 21 жовтня 2005 року приблизно о 22 годині у стані алкогольного сп'яніння, знаходячись на ганцю Палацу культури села Златоустівка Волноваського району Донецької області, умисно, з метою заподіяння тілесних ушкоджень, наніс ОСОБА_4 один удар ліктем у область лівої скроневої частини голови, заподіявши перелом кісток основи черепа, епідуральну гематому об'ємом 150см , крововилив під м'які мозкові оболонки головного мозку.
Причиною смерті ОСОБА_4 є закрита черепно-мозкова травма з переломом кісток основи черепа, крововилив над та під оболонки і у речовину головного мозку, ускладнене набряком головного мозку, яка настала 29 жовтня 2005 року.
Прокурор, який приймав участь у розгляді справи судом першої інстанції, не оспорюючи доведеність вини і кваліфікацію дій засудженого, просить вирок суду скасувати, постановити новий вирок з призначенням засудженому міри покарання у вигляді 8 років позбавлення волі.
Захисник засудженого адвокат ОСОБА_2 також не погодився з судовим рішенням
Справа №11-436/2006 Головуючий у 1 інстанції Мохов Є.І.
Категорія 121 ч 2 КК України Доповідач Меленчук В.С.
і подав апеляцію, в якій просить дії засудженого ОСОБА_1 з урахуванням обставин події, здобутих і досліджених у судовому засіданні доказів по справі, перекваліфікувати його дії на частину 1 статті 119 КК України, оскільки у засудженого був відсутній умисел на вбивство потерпілого, а наслідки настали в результаті необережних дій засудженого.
Вислухавши доповідача, міркування прокурора про скасування вироку суду і постановку нового вироку з призначенням засудженому покарання у вигляді 8 років позбавлення волі і залишення апеляції захисника без задоволення, думку захисника, пояснення і останнє слово засудженого про зміну вироку і перекваліфікацію дій, задовольнивши апеляцію, перевіривши матеріали кримінальної справи і, обговоривши доводи апеляцій, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляції прокурора і про необхідність часткового задоволення апеляції захисника засудженого, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод і статті 62 Конституції України кожний має право на справедливий розгляд справи, особа вважається невинуватою у вчинені злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду, ніхто не зобов'язаний доводити свою не винуватість у вчинені злочину, обвинувачення не може грунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях і усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Як вбачається з матеріалів кримінальної справи суд першої інстанції відповідно до вимог статей 22,257 КПК України в межах можливого достатньо повно, об'єктивно і всебічно розглянув справу по суті, з'ясував усі обставини і дослідив у судовому засіданні здобуті досудовим слідством докази по справі, вирішив при цьому питання про їх допустимість, проаналізувавши, дав їм належну оцінку і цілком обґрунтовано поклав в основу обвинувального вироку, дійшовши правильного висновку про доведеність вини засудженого ОСОБА_1 у позбавленні життя потерпілого ОСОБА_4
Між тим, суд першої інстанції, вирішуючи питання про правильність кваліфікації дій засудженого ОСОБА_1, припустився помилкового висновку, кваліфікуючі його дії за частиною 2 статті 121 КК України.
З матеріалів кримінальної справи вбачається, що засуджений ОСОБА_1 пояснював, що, знаходячись біля Палацу культури, він хотів пожартувати з потерпілим ОСОБА_4., наніс йому один удар ліктем руки у область голови, потерпілий у цей час повернув голову і удар випадково попав у область скроні, при цьому бійки між ним і потерпілим не було, взаємовідносини до і на той час були нормальні.
Допитаний на досудовому слідстві і в судовому засіданні єдиний на момент події свідок ОСОБА_5 не зміг однозначно пояснити, повертав потерпілий голову при ударі чи ні, при цьому підтвердив, що бійки між потерпілим і засудженим не було ні до удару ні після не було.
Після відбутих подій потерпілий ОСОБА_4. певний час не скаржився на болі у голові, перебував у нормальному стані, відвідував спортзал, де з товаришами слухав музику, після чого сам пішов додому.
Свідок ОСОБА_6. пояснив, що після удару він увесь час знаходився з потерпілим, який був спокійний, ні з ким не бився, додому шли разом і лише тоді ОСОБА_4. поскаржився на болі в голові.
Твердження засудженого про те, що він при нанесенні удару ліктем руки випадково попав у скроню потерпілого нічим не підтверджується, але і не спростовується, тому тлумачаться відповідно до статті 62 Конституції України на користь засудженого.
3.
Виходячи з наведеного, колегія судців вважає, що у засудженого був відсутній умисел на нанесення потерпілому тяжких тілесних пошкоджень і позбавлення його життя, а наслідки, які настали є результатом необережних дій засудженого.
Такий висновок узгоджується з роз'ясненнями, які викладені у пункті 26 Постанови Пленуму Верховного Суду України №2 від 7 лютого 2003 року „Про судову практику в справах про злочини проти життя та здоров'я особи" де вказано, що „ у випадках, коли особа, яка позбавила потерпілого життя чи заподіяла йому тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своїх дій чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення (злочинна самовпевненість), або ж не передбачала можливості настання таких наслідків, хоча повинна була й могла їх передбачити (злочинна недбалість), її дії слід розглядати як убивство через необережність чи заподіяння необережного тяжкого або середньої тяжкості тілесного ушкодження і кваліфікувати відповідно до статей 119 чи 128 КК України".
Беручи до уваги наведене і те, що настала смерть потерпілого, колегія суддів вважає, що дії засудженого ОСОБА_1 слід перекваліфікувати з частини 2 статті 121 КК України на частину 1 статті 119 КК України як убивство з необережності.
На підставі вище викладеного і у зв'язку з перекваліфікацією дій засудженого, апеляція прокурора, який приймав участь у розгляді справи судом першої інстанції про посилення покарання задоволенню не підлягає.
З урахуванням обставин справи, даних про особу, пом'якшуючі та обтяжуючі покарання обставини, які зарахував суд першої інстанції, а також те, що засуджений не надає особливої небезпеки для суспільства, колегія суддів вважає можливим призначити реальне покарання у вигляді обмеження волі.
При цьому, колегія суддів вважає, що хоча злочин вчинений з необережності, але враховуючі тяжкі наслідки, призначення покарання з застосування вимог статей 69,75 КК України буде явно не справедливим, тому в цій частині апеляція захисника засудженого не може бути задоволена.
Керуючись статтями 362,365,366 КПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляцію захисника засудженого ОСОБА_1 адвоката ОСОБА_2 задовольнити частково, апеляцію прокурора, який приймав участь у розгляді справи судом першої інстанції залишити без задоволення.
Вирок Волноваського районного суду Донецької області від 27 лютого 2006 року відносно ОСОБА_1 змінити, вважати його засудженим за частиною 1 статті 119 КК України з призначенням покарання у вигляді 4 років обмеження волі.
В решті вирок залишити без зміни.
СУДДДІ