УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2006 року Колегія суддів Судової палати по кримінальним справам Апеляційного суду Донецької області у складі:
головуючого Пашкова В.Я.
суддів Меленчука В.С., Шаліної Т.О.
з участю прокурора Гадані І.В.
захисника ОСОБА_1
засудженого ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі кримінальну справу за апеляцією захисника ОСОБА_1, який діє в інтересах засудженого ОСОБА_2 на вирок Приморського районного суду міста Маріуполя від 25 квітня 2006 року
ВСТАНОВИЛА:
Вироком Приморського районного суду міста Маріуполя від 25 квітня 2006 року
ОСОБА_2 , уродженець міста Маріуполя Донецької області, громадянин України,працюючий слюсарем у ПП „Олва",раніше судимий 19 лютого 1993 року Донецьким обласним судом за статтями 93 частиною 2 пункту „ж", 142 частиною 1, 145,42 КК України до 15 років позбавлення волі, звільнений 4 грудня 1999 року відповідно до статті 408 КПК України у зв'язку з хворобою, 31 серпня 2004 року Жовтневим районним судом районним судом міста Маріуполя за статтями 309 частиною 2, 75,76 КК України до 2 років позбавлення волі з випробуванням на 1 рік, мешканець міста АДРЕСА_1 засуджений за частиною 2 статті 307 КК України з застосуванням статті 69 КК України до 2 років позбавлення волі з конфіскацією усього майна, за частиною 2 статті 309 КК України з застосуванням статті 69 КК України до 1 року позбавлення волі.
На підставі частини 1 статті 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим покаранням остаточно призначене покарання у вигляді 2 років позбавлення волі з конфіскацією усього майна.
Відповідно до частини 1 статті 71 КК України до призначеного покарання частково приєднане покарання за вироком Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 31 серпня 2004 року у вигляді 6 місяців позбавлення волі і остаточно призначене покарання у вигляді 2 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією всього майна, належне засудженому.
ОСОБА_3, уродженка міста Білозірська Донецької області, громадянка України, не працююча, не судима, мешканка АДРЕСА_2
засуджена за частиною 1 статті 309 КК України до 3 років обмеження волі.
Справа №11-376/2006 Головуючий у 1 інстанціТ Барков В.М.
Категорія 307 ч 2309 ч 2 КК України Доповідач Меленчук В.С.
Відповідно до статей 75,76 КК України засуджена ОСОБА_3 звільнена від відбування покарання з випробуванням строком на 1 рік з покладанням обов'язків повідомляти органи кримінально-виконавчої системи про зміну місця мешкання та роботи, періодично з' являтися у цей орган на реєстрацію, пройти курс лікування від наркоманії.
Вироком суду ОСОБА_2 визнаний винним в тому, що він 13 жовтня 2004 року о 21 годині 15 хвилин і 22 годині, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, знаходячись в квартирі НОМЕР_1 АДРЕСА_3, незаконно, повторно, без мети збуту, за попередньою змовою з ОСОБА_4, яка засуджена вироком Приморського районного суду міста Маріуполя від 27 грудня 2004 року, з 20 капсул медичного препарату „Ефект", які у них малися, за допомогою оцету, марганцю та води, сумісно виготовили особливо небезпечний психотропний засіб - кустарно виготовлений препарат з норефедрина (фенілпропаноламіна) або препаратів, в яких він міститься, після чого вони та ОСОБА_5. вжили шляхом ін'єкції, а частину масою 9,21 грам зберігав у вказаній квартирі без мети збуту і, яке у той же ж день був вилучений робітниками міліції.
Він же ж, 28 липня 2005 року приблизно о 20 годині, знаходячись в квартирі НОМЕР_2 АДРЕСА_4, незаконно, повторно, без мети збуту із 10 капсул медичного препарату „Ефект", які у нього малися, за допомогою оцету, води та марганцю виготував особливо небезпечний психотропний засіб -кустарно виготовлений препарат з норефедрина (фенілпропаноламіна) або препаратів, в яких він міститься масою 22,45 грам, з якої 10,1 грам безкоштовно передав ОСОБА_3, а решту зберігав при собі без мети збуту для особистого вживання.
Захисник засудженого адвокат ОСОБА_1. не оспорюючи обставини справи, правильність кваліфікації дій і доведеності вини засудженого, просить вирок суду першої інстанції змінити, пом'якшити покарання з урахуванням того, що засуджений як в ході досудового, так і судового слідства свою вину визнав повністю, щиро покаявся, сприяв розкриттю злочинів.
Крім того, засуджений має постійне місце мешкання та роботи, характеризується позитивно, страждає прогресуючим туберкульозом легень та на ВІЧ, в зв'язку з чим знаходиться на обліку у лікарів і потребує у систематичному нагляді і лікуванні в умовах стаціонару.
Заслухавши доповідача, міркування захисника, пояснення та останнє слово засудженого про задоволення апеляції, думку прокурора про залишення вироку без зміни, а апеляційні вимоги без задоволення, перевіривши матеріали справи і, обговоривши доводи апеляції в її межах, колегія суддів вважає, що апеляція підлягає задоволенню з таких підстав.
Від інших учасників судового процесу у суді першої інстанції апеляції на вирок суду не надійшли.
Як вбачається з матеріалів справи, суд першої інстанції відповідно до вимог статей 22,257 КПК України в межах можливого достатньо повно, об'єктивно та всебічно розглянув справу по суті, з'ясував обставини вчиненого злочину і дослідив надані докази по справі, вирішивши питання про їх допустимість, цілком обгрунтовано поклав в основу обвинувального вироку, дійшовши вірного висновку про правильність кваліфікації дій і доведеності вини засудженого.
З матеріалів кримінальної справи також вбачається, що вирішуючи питання про призначення засудженому ОСОБА_2 міри покарання, суд першої інстанції врахував обставини, при яких були вчинені злочини, його щире покаяння, інші пом'якшуючі покаран-
ня обставини, дані про особу засудженого у тому рахунку і стан здоров'я, який страждає туберкульозом легень, ВІЧ інфікований, в зв'язку з чим наявність тяжкого стану, що потребує постійного нагляду з боку спеціалізованого медичного закладу, а також ефективного лікування.
Між тим, суд першої інстанції вирішуючи питання про відбуття засудженим покарання в місцях позбавлення волі не в повній мірі врахував, що він хворіє туберкульозом легень, ВІЧ інфікований, страждає дихальною недостатністю 1-2 ступеню, емпієма плеври, на СНІД.
Згідно з сумісним наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань та Міністерства охорони здоров'я України №3/6 від 18 січня 2000 року, особи, які страждають на такі хвороби відповідно до статей 84 КК України та 408 КПК України звільняються від подальшого відбуття покарання, оскільки такі хвороби перешкоджають відбуванню покарань.
Більш того, з матеріалів кримінальної справи вбачається, що засуджений ОСОБА_2. засуджувався за особливо тяжкий злочин, але достроково був звільнений з місць позбавлення волі у зв'язку з хворобою, що перешкоджала відбуванню покарань, що свідчить про його тривалий і стійкий розлад здоров'я..
З урахуванням даних обставин, а також, що засуджений не надає великої громадської небезпеки для суспільства в зв'язку з вчиненим злочином і його станом здоров'я, при наявності погрози для життя, з урахуванням статті 3 Конституції України, колегія суддів приходить до висновку про можливість застосування до нього вимог статей 75,76 КК України.
При таких обставинах, колегія суддів, дійшла висновку про можливість призначення покарання не пов'язаного з позбавленням волі.
При цьому кримінальний закон не забороняє суду повторне призначення покарання з випробуванням, коли обставини по справі та дані про особу надають для цього підстави.
Відповідно до статті 77 КК України при цьому додаткова міра покарання у вигляді конфіскації майна не призначається.
Керуючись статтями 362,365,366 КПК України, колегія суддів УХВАЛИЛА:
Апеляцію захисника ОСОБА_1 задовольнити.
Вирок Приморського районного суду міста Маріуполя від 25 квітня 2006 року відносно ОСОБА_2 змінити
Засудженого ОСОБА_2 вважати засудженим за статтями 307 частиною 2, 309 частиною 2 КК України з застосуванням вимог статей 69, 71 частиною 1 КК України до мір покарання, призначених судом першої інстанції, тобто до 2 років 6 місяців позбавлення волі.
Відповідно до статей 75,76 КК України звільнити засудженого ОСОБА_2 від відбування покарання з випробуванням строком на 2 роки, якщо протягом цього часу він не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього вироком обов'язки не виїжджати за межі України на постійне місце мешкання без дозволу органу кримінально-виконавчої системи, повідомляти ці органи про зміну місць мешкання і роботи.
В решті вирок залишити без зміни.
СУДДІ:
В.С. Меленчук ., В.Я. Пашков Т.О. Шаліна