Судове рішення #14622742

Справа № 2-901/09

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2009 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого- судді ДрішлюкаА.І.,

при секретарі судового засідання Шер - Алієвой В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на частину житлового будинку в порядку спадкування за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:

До Малиновського районного суду м. Одеси звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою про визнання права власності на частину житлового будинку в порядку спадкування за заповітом. В обгрунтуванні заявлених вимог вона зазначила, що є спадкоємицею за заповітом після смерті своєї матері - ОСОБА_3 спадщини, що залишилась після її смерті. В зв'язку з наведеним просила постановити рішення, яким визнати за нею право власності на '/г частину домоволодіння АДРЕСА_1.

Відповідно, за уточненими позовними вимогами, позивачка просила суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 на 14 частину домоволодіння АДРЕСА_1 яке складається (за технічними даними КП «ОМБТІ та РОН») з: в літ. «А» 1 - 1 веранда (9, 0 кв. м. );1 - 2 коридор (3, 9 кв. м. ); 1-3 кухня (6, 9 кв. м. ); 1 - 4 житлова (23, 5 кв. м); 1 - 5 житлова (6, 5 кв. м); 1-8 кладова (2,6кв.м); 1-9 веранда (7, 6 кв. м); 1 - 10 санвузол (5, 4 кв. м. ).

Позивачка та її представник в судовому засіданні уточненні позовні вимоги підтримали та наполягали на їх задоволенні. Представник відповідача в останнє судове засідання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, причин своєї неявки суду не повідомив, клопотань щодо розгляду справи у його відсутності або про відкладення судового засідання не подавав. Заперечень на позов не надходило. Суд у зв'язку з неявкою відповідача та неповідомлення про поважні причини такої неявки в судове засідання в порядку статті 169 ЦПК України, зі згоди позивачки ухвалює рішення про заочний розгляд справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

Суд, розглянувши й дослідивши матеріали справи, вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено у судовому засіданні ОСОБА_3, згідно зі свідоцтвом про право власності на домоволодіння, виданим на підставі рішення виконкому Іллічівської районної ради депутатів трудящих від 07.05.1964 року за № 570 належала 1/2 частина домоволодіння АДРЕСА_1. Право приватної власності на вищезазначену частину домоволодіння було зареєстровано в МБТІ РОН, що підтверджується відповіддю МБТІ та РОН № 35766.64 від 28.11.2008 року (а.с. 28)

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 померла, про що ІНФОРМАЦІЯ_1 року було зроблено актовий запис про смерть № 7449 відділом реєстрації актів громадянського стану Жовтневої рай адміністрації м. Одеси (а.с. 7). Після її смерті відкрилася спадщина на Vi частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, який вона заповіла своєї доньці - позивачці по справі - ОСОБА_1, про що був складений заповіт від 02.11.1985 року, який був посвідчений черговим лікарем відділенням міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги м. Одеси та зареєстрований в реєстрі за № 19, який не скасовувався та не змінювався (а.с. 12).

Позивачка після смерті ОСОБА_3, фактично прийняла спадкове майно, але у встановлений законом строк не звернулася до П'ятої Одеської державної нотаріальної контори м. Одеси з заявою про прийняття спадщини та про видачу свідоцтва про право на спадщину на майно, яке належало ОСОБА_3

Визначаючи норми матеріального права, що підлягають застосуванню та надаючи правову кваліфікацію фактично існуючим по справі правовідносинам суд виходе з того, що до спадкових відносин підлягає застосування норми ЦК УРСР, оскільки вони виникли та припинили своє існування фактичним прийняттям спадщини позивачкою. Таким чином, в частині визначення порядку спадкування та оформлення спадкових прав, підлягають застосуванню норми матеріального права, що були чинними на момент відкриття спадщини, тобто ЦК УРСР. Згідно зі ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Згідно зі ст. 534 ЦК УРСР кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям. Використовуючи своє право ОСОБА_3 заповідала належну ій частину будинку позивачу.

Згідно з п.1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Позивачка фактично прийняла спадщину, мешкає у домоволодінні, сплачує комунальні платежі, та фактично володіє майном. Підставою виникнення права приватної власності, є зокрема успадкування майна. Таким чином, позивачка прийняла спадщину, набула право власності, проте не оформила його в установленому законом порядку. Оскільки правовідносини власності мають триваючий характер, то до процедури його підтвердження в судовому порядку підлягає застосуванню ЦК України, згідно з п.4 Прикінцевих та перехідних положень до ЦК України.

Згідно зі ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Згідно ст. 317 ЦК України власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема визнання права. При цьому згідно зі ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. У позивача відсутній правовстановлюючий документ на домоволодіння, і таким чином суд вважає, що зібрані по справі докази та встановлені судом фактичні обставини справи, дозволяють задовольнити позов в повному обсязі.

Згідно зі ст. 217 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Керуючись ст. 41 Конституції України, ст. ст. 524, 534, 549 ЦК УРСР, ст. ст. 16, 317, 392 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 130, 208, 209, 212, 213-215, 217 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на частину житлового будинку в порядку спадкування за заповітом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на !4 частину домоволодіннях» АДРЕСА_1 яке складається: з: в літ. «А» 1 - 1 веранда (9, 0 кв. м. );1 - 2 коридор (3, 9 кв. м. ); 1 - 3 кухня (6, 9 кв. м. ); 1 - 4 житлова (23, 5 кв. м); 1 - 5 житлова (6, 5 кв. м); 1 - 8 кладова (2, 6 кв. м); 1 - 9 веранда (7, 6 кв. м); 1 - 10 санвузол (5, 4 кв. м. ).

Встановити порядок виконання рішення суду згідно з яким після набрання законної сили це рішенням є підставою для реєстрації права власності ОМБТІ та РОН за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на 14 частину домоволодіння№ АДРЕСА_1 яке складається: з: в літ. «А» 1 - 1 веранда (9, 0 кв. м. );1 - 2 коридор (3, 9 кв. м. ); 1 - 3 кухня (6, 9 кв. м. ); 1 - 4 житлова (23, 5 кв. м); 1 - 5 житлова (6, 5 кв. м); 1 - 8 кладова (2, 6 кв. м); 1 - 9 веранда (7, 6 кв. м); 1 - 10 санвузол (5, 4 кв. м. ).Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

  • Номер: 6/642/40/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-901/09
  • Суд: Ленінський районний суд м. Харкова
  • Суддя: Дрішлюк Андрій Ігорович
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.04.2021
  • Дата етапу: 11.06.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація