- позивач: Кононенко Тетяна Василівна
- відповідач: Комишуваська селищна рада Оріхівського району Запорізької області
- заявник: Кононенко Тетяна Василівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 323/2318/21
Провадження № 2/323/192/22
РІШЕННЯ
Іменем УКРАЇНИ
11.02.2022 м. Оріхів
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Плечищевої О.В., при секретарі .О.,розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 Комишуваської селищної ради Запорізького району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в :
02 вересня 2021 року до Оріхівського районного суду Запорізької області з позовом звернулася ОСОБА_1 , в якому прохаєвизначити їй, ОСОБА_2 , додатковий строк для подачі до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в три місяці з часу набрання рішенням суду законної сили.
Позивач свої вимоги мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , яка до дня смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті матері відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки, з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», розташована на території Комишуваської селищної ради Запорізького району Запорізької області, площею 5,7001 га, яка належала спадкодавці на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЗП № 065593 від 18.09.2004, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди за № 125 (кадастровий № 2323955400:01:001:0027).
В червні місяці 2020 мати їй повідомила, що має намір скласти заповіт на все своє майно на користь її брата ОСОБА_4 , який проживає в с. Григорівське Запорізького району Запорізької області, з волевиявленням матері вона була згодна та заперечень з цього приводу не мала.
З червня по серпень 2020, вона перебувала на заробітках в м. Бровари Київської області. В цей час, в липні місяці, мати склала на її користь заповіт, посвідчений 09.07.2020 приватним нотаріусом Оріхівського районного нотаріального округу Запорізької області Студенцовим О.В., номер у Спадковому реєстрі 66085049, відповідно до якого все належне їй майно заповідала їй. За життя мати не повідомляла їй про те, що склала заповіт на її користь. Після смерті матері, вона поїхала на заробітки до Польщі, вважаючи, що її брат, будучи спадкоємцем за заповітом, успадкував майно після смерті матері.
У серпні 2021, повернувшись до України, вона почала робити ремонт в будинку АДРЕСА_1 , де зареєстрована була її мати та в речах знайшла оригінал заповіту, складений її матір`ю на її користь. З цього часу вона дізналася про існування заповіту, тобто вже після спливу шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Наступного для після виявлення заповіту, 12.08.2021, вона звернулася до приватного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Кравченко О.М. із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті матері.
Нотаріусом заведено спадкову справу № 102/2021, однак їй було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини.
У неї, як спадкоємиці за заповітом були перешкоди для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини у вигляді відсутності відомостей про існування цього акту волі спадкодавці ОСОБА_3 , а тому наявні підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 відкривалась за її заявою, спадщина ніким не прийнята, заяв про відмову від спадщини вона не подавала, спадщина не визнана судом відумерлою, вона в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє право на спадкування не може.
В судове засідання представник позивача не з`явилася, до суду надала заяву про розгляд справи за її відсутності, прохає задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, до суду надали заяву про розгляд справи за їхньої відсутності, проти позовних вимог не заперечують.
Суд,вивчивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, дійшов до переконання про наявність підстав длязадоволення позову з наступних підстав.
Статтею 77 ЦПК України передбачено, щоналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Також, статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
За правилами ст.ст.1216,1217,1218ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ч. 1ст. 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно ч. 1ст. 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого 12.11.2020 року Оріхівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис № 340.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки, розташованої на території Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області за кадастровим номером 2323955400:01:001:0027, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку ЗП № 065593 від 18.08.2004 року, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 19.03.2013 року, індексний номер витягу 6471039.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідною донькою померлої ОСОБА_3 , що підтверджується його свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 07.06.1967 року, а зміна дівочого прізвища на прізвище чоловіка стверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 27.04.1985 року та свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 від 24.12.1993 року.
За життя ОСОБА_3 склала заповіт від 09.07.2020 року, посвідчений приватним нотаріусом Оріхівського районного нотаріального округу Запорізької області Студенцовим О.В., яким заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , все своє майно, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що буде належати їй на день її смерті і на що вона за законом матиме право.
Відповідно достатті 1233ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).
Відповідно до вимог ст.1272ЦК України,якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини,він вважається таким,що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняттяспадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до частин 1 та 2ст.1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Згідно зі статтею5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Для отримання спадщини, позивач звернулася до приватного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Кравченко О.М., якою було заведено спадкову справу № 102/2021.
12.08.2021 року позивач звернулася до приватного нотаріуса Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Кравченко О.М. із заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно, що залишилось після смерті ОСОБА_3 , але у видачі Свідоцтва нотаріусом позивачу було відмовлено, оскільки останнім був пропущений визначений законодавством шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, про що видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 16.08.2021 року № 253/02-14/102-2021.
Оскільки спадкова справа після смерті ОСОБА_3 заведена за заявою позивача, яка від спадщини не відмовлялася, спадщина ніким не прийнята, спадщина не визнана судом відумерлою, позивач в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє право на спадкування не може.
Правила частини третьоїстатті 1272ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Вирішуючи питання визначення спадкоємцю додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску цього строку та при цьому враховує, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
У постанові Верховного Суду від 26 жовтня 2021 року у справі № 539/4424/20 (провадження № 61-14149св21), суд дійшов висновку про те, що вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеногостаттею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи. Суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженням, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
З урахуванням конкретних фактичних обставин справи поважними причинами пропуску строку можуть бути визнані, у тому числі, й необізнаність спадкоємця про наявність заповіту.
З огляду на те, що позивач не звернулася своєчасно із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка доводилася їй матір`ю, через незнання про існування заповіту на її користь, а також враховуючи, що інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не зверталися, суд визнає вказану позивачем причину пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини поважною причиною, яка перешкоджала позивачеві подати відповідну заяву в межах шестимісячного строку.
У судовому засіданні порушень визначенням позивачеві додаткового строку для прийняття спадщини прав, свобод чи інтересів інших осіб не встановлено.
Відповідно до п.п. 2, 6 ст.3 ЦК України, загальними засадами цивільного законодавства є неприпустимість позбавлення права власності, судовий захист цивільного права та інтересу, а також справедливість, добросовісність та розумність і ними суд має керуватися при вирішенні питання про права на спадкування.
З урахуванням вищенаведених вимог закону, поважності пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини позивачем,визначення додаткового строку для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини буде відповідати загальним засадам цивільного законодавства, визначених уст. 3 ЦК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 247, 258, 263-265, 273 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 Комишуваської селищної ради Запорізького району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном в три місця для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 з часу набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення проголошено 18.02.2022 об 15-00 годині.
Суддя : О.В.Плечищева
- Номер: 2/323/789/21
- Опис: про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 323/2318/21
- Суд: Оріхівський районний суд Запорізької області
- Суддя: Плечищева О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.09.2021
- Дата етапу: 02.09.2021
- Номер: 6/336/381/2024
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 323/2318/21
- Суд: Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
- Суддя: Плечищева О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.05.2024
- Дата етапу: 20.05.2024
- Номер: 6/336/381/2024
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 323/2318/21
- Суд: Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
- Суддя: Плечищева О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.05.2024
- Дата етапу: 17.06.2024
- Номер: 2/323/192/22
- Опис: про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 323/2318/21
- Суд: Оріхівський районний суд Запорізької області
- Суддя: Плечищева О.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.09.2021
- Дата етапу: 11.02.2022