- відповідач: Головне управління ПФУ в Донецькій області
- позивач: Погодіна Віолетта Віталіївна
- відповідач: ГУ ПФУ в Донецькій області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Провадження № 2/243/929/2022
Справа № 219/11679/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2022 року м. Слов`янськ
Суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області Ільяшевич О. В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
27 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Артемівського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання недоотриманої пенсії спадковим майном та стягнення недоотриманої пенсії.
12 листопада 2021 року ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області позовну заяву ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії разом із доданими до неї документами передано на розгляд Слов`янського міськрайонного суду Донецької області.
На підставі п.п.2.3.50, п.2.3. розділу ІІ Положення про автоматизовану систему документообігу суду, відповідно до Рішення Вищої ради правосуддя «Про відрядження судді Проніна С. Г. до Авдіївського міського суду», суддю Проніна С. Г. відряджено до Авдіївського міського суду, 02 лютого 2022 року було винесено розпорядження про призначення автоматичного розподілу, за наслідками якого справу передано на розгляд судді Ільяшевич О. В..
Порядок звернення до суду за судовим захистом урегульовано ЦПК України. Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних умов.
Дослідивши позовну заяву та додані матеріали, суд приходить до висновку, що її подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України.
Так, за правилами частини 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачкою до позовної заяви не додано документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документів, що підтверджують підстави звільнення позивачку від сплати судового збору відповідно до закону.
Натомість, до позовної заяви позивачкою додано клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі, з огляду на те, що майновий стан позивачки не дозволяє сплатити судовий збір.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Водночас суд зазначає, що статтею 8 ЗУ «Про судовий збір», передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За роз`ясненнями, які містяться у п. 3 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України № 10 від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», якщо позивачем (заявником) заявлено клопотання про відстрочення або розстрочення судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його оплати відповідно до ЦПК, то наслідки, передбачені чинним ЦПК, застосовуються лише за умови відмови в задоволенні такого клопотання, про що постановляється відповідна ухвала.
Згідно із п. 29 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України №10 від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», відповідно до статті 8 Закону №3674-VI та чинного ЦПК єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Як видно із клопотання про відстрочення сплати судового збору та доданих матеріалів, позивачка зазначає лише, що на даний час вона перебуває в скрутному матеріальному становищі.
Однак, жодних доказів на підтвердження вказаної обставини, а саме того, що позивачка перебуває в такому скрутному матеріальному становищі, за якого вона не має можливості сплатити судовий збір суду не надано.
Основною умовою, за якої може мати місце відстрочення сплати судового збору, - це майновий стан сторони, який повинен бути підтверджений достовірними доказами.
Сама по собі зазначена позивачем обставина не свідчить про наявне у неї скрутне матеріальне становище, за якого вона не має можливості сплатити судовий збір.
У зв`язку із наведеним, розглянувши подані суду матеріали, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивачки про відстрочення сплати судового збору.
Суд вважає за необхідне роз`яснити в цій ухвалі, що позивачка не позбавлена права звернення до суду із клопотанням про звільнення його від сплати судового збору, зменшення його розміру, або відстрочення сплати судового збору, з підстав наведених у ст. 8 ЗУ «Про судовий збір», подавши на підтвердження зазначених обставин відповідні докази.
Враховуючи ту обставину, що судом не знайдено підстав для звільнення позивачки від сплати судового збору або відстрочення позивачці сплати судового збору, даний позов слід залишити без руху.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до роз`яснень, що містяться у п. 27 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України № 10 від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», якщо заявником не подано належних доказів сплати судового збору у встановленому законодавством порядку та розмірі або (за необхідності) документів, що підтверджують звільнення від його сплати, заява (скарга) залишається без руху. При цьому у відповідній ухвалі суду має бути зазначено правильний порядок сплати та/або розмір судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає ЗУ «Про судовий збір».
За змістом частини 1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції станом на час звернення позивача до суду), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із п. 2 п. 1 ч. 2 вказаної статті, за подання до суду позовної заяви майнового характеру яка подана фізичною особою, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений на 01 січня 2021 року становить 2270 грн. 00 коп..
З огляду на викладене, враховуючи ту обставину, що судом не знайдено підстав для відстрочення сплати судового збору, дану позовну заяву слід залишити без руху із наданням позивачці строку для подання до суду квитанції про сплату судового збору розмір якого становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, за звернення до суду із даним позовом позивачкою має бути сплачений судовий збір в розмірі 908 грн. 00 коп.., що відповідає розміру судового збору станом на час подання позову.
Частинами 1, 2 статті 185 ЦПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що дану позовну заяву слід залишити без руху, із наданням позивачці строку для усунення недоліків.
При цьому суд зазначає, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнає, що доступ до суду не є абсолютним і національним законодавством може обмежуватись, зокрема для дотримання правил судової процедури і це не є порушенням права на справедливий суд.
Згідно із частиною 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Керуючись ст. ст. 175 - 177 ЦПК України, -
УХВАЛИЛА:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху та надати позивачці строк в 10 (десять) днів з дня вручення їй копії цієї ухвали для надання суду:
- документів, що підтверджують сплату судового збору в сумі 908(дев`ятсот вісім) грн. 00 коп., якщо документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону відсутні.
Кошти в оплату судового збору мають бути перераховані на рахунок отримувача UA598999980313111206000005658, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101, код ЄДРПОУ - 37967785, МФО 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101.
У випадку невиконання вказаних вимог у встановлений строк позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернена позивачці.
Роз`яснити в цій ухвалі, що в разі перебування позивача у скрутному матеріальному положенні, він маєправо подати відповідне клопотання про відстрочення, розстрочення, або звільнення від сплати судового збору на підставі ст. 8 ЗУ «Про судовий збір», про що надати відповідні докази.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду О. В. Ільяшевич
- Номер: 2/219/3889/2021
- Опис: про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 219/11679/21
- Суд: Артемівський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Ільяшевич О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.10.2021
- Дата етапу: 27.10.2021
- Номер: 2/243/929/2022
- Опис: Погодіна В.В позовна заява про визнання дій протиправними та забов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 219/11679/21
- Суд: Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Ільяшевич О.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.01.2022
- Дата етапу: 13.01.2022