- яка притягається до адмін. відповідальності: Харламова Тетяна Миколаївна
- адвокат: БУДЬОННИЙ ВІТАЛІЙ СЕРГІЙОВИЧ
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 932/7926/24
Провадження № 3/932/3768/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2024 року м. Дніпро
Суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Юдіна Н.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ВП №7 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
До Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська надійшов протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 17.08.2024 серії ВАВ № 012710, ОСОБА_1 у приміщенні буд. 1-Б по мкрн Тополь-3 17.08.2024 близько 14 год. 30 хв. здійснювала продаж тютюнових виробів без марок акцизного податку, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки не повідомила.
Адвокат Будьонний В.С., який діє в інтересах ОСОБА_1 подав до суду письмові пояснення, в яких просив проводити розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та її захисника.
У своїх письмових поясненнях адвокат Будьонний В.С. зазначив, що провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
На підтвердження своїх доводів адвокат Будьонний В.С., що посадовою особою, яка склала протокол, не було наведено, якою саме нормою права (статтею закону) встановлюється заборона роздрібної торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку, що є обов`язковою складовою об`єктивної сторони правопорушення.
Окрім того, диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає роздрібну торгівлю тютюновими виробами та алкогольними напоями без марок акцизного податку. Однак матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять будь-яких доказів на підтвердження факту отримання грошей (виручки) за здійснення реалізації тютюнових виробів ОСОБА_1 .
Разом з цим, матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, безпосереднім суб`єктом господарювання, що здійснює відповідну діяльність або продавцем. Ліцензія про право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, яка міститься у матеріалах справи, видана ГУ ДПС у Дніпропетровській області ТОВ «Ромашка груп». ОСОБА_1 немає жодного відношення до діяльності, яку здійснює вказана юридична особа, та не є суб`єктом господарювання, а відтак взагалі не є суб`єктом правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 156 КУпАП.
У зв`язку із викладеним, адвокат Будьонний В.С., який діє в інтересах ОСОБА_1 , просить суд закрити провадження у справі щодо ОСОБА_1 на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, а саме за відсутності в діях останньої складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 156 КУпАП роздрібна або оптова торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку -
тягне за собою накладення штрафу від двохсот до шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність осіб за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Норма ст. 156 КУпАП за своїм змістом є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст. 156 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння.
Об`єктом вказаного у протоколі правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, вказані відносини регулюються, зокрема Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995.
Відповідальна особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення за ст. 156 КУпАП, повинна зазначити, яку саме норму вказаного Закону порушила особа щодо якої складений протокол.
Проте протокол про адміністративне правопорушення не містить посилання на конкретну норму закону із зазначенням частини та статті, яку порушила особа, стосовно якої складено протокол, тому об`єктивна сторона правопорушення не розкрита в протоколі.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Склад адміністративного правопорушення — це передбачена нормами права сукупність об`єктивних і суб`єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об`єкту; б) об`єктивної сторони; в) суб`єкту; г) суб`єктивної сторони.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання громадського харчування.
Положеннями ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» визначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб`єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Отже, суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП може бути лише суб`єкт господарювання.
Об`єктивну сторону інкримінованого адміністративного правопорушення утворює не наявність у торговельній точці відповідних товарів — алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками, а здійснення саме роздрібної торгівлі ними, тобто відчуження вказаних товарів на користь інших осіб, яка повинна підтверджуватися належними доказами.
Однак у матеріалах справи відсутні докази на підтвердження факту реалізації ОСОБА_1 товару, який є предметом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, та отримання нею грошей від продажу такого товару.
Так, окрім протоколу про адміністративне правопорушення, в матеріалах справи містяться такі письмові докази: протокол огляду від 17.08.2024; відмова ОСОБА_1 від надання пояснень на підставі ст. 63 Конституції України;письмові пояснення ОСОБА_2 , яка була присутня під час вилучення 16 пачок сигарет без марок акцизного податку (відповідно до пояснень); письмові пояснення ОСОБА_3 , який був присутній під час вилучення 16 пачок сигарет без марок акцизного податку (відповідно до пояснень); копія ліцензії від 07.08.2024 № 04620311202405103 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, видана на ім`я Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМАШКА ГРУП»; копія додатку до ліцензії від 07.08.2024 № 04620311202405103 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, видана на ім`я Товариства з обмеженою відповідальністю «РОМАШКА ГРУП»; фото вилученої тютюнової продукції; копія пенсійного посвідчення видного на ім`я ОСОБА_1 ; рапорт співробітників поліції.
Ознайомившись із зазначеними доказами та надаючи їм оцінку, суд дійшов висновку, що жоден з них не містить відомостей на підтвердження здійснення ОСОБА_1 торгівлі, оскільки не встановлено факту купівлі будь-яким покупцем тютюнових виробів без марок акцизного податку 17.08.2024 о 14:30 за адресою: мкрн Тополь – 3, буд. 1Б (факт реалізації не зафіксовано, відсутні відомості про покупця, предмет продажу та його ціну).
На підтвердження того, що ОСОБА_1 не здійснювала торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку свідчить факт невилучення у неї грошей від продажу цих товарів, тобто виручки, яка відповідно до санкції ч. 1 ст. 156 КУпАП повинна бути конфіскованою у разі визнання особи винною у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення.
Європейський суд із прав людини поширює стандарти та процедурні гарантії, встановлені Конвенцією (про захист прав та основоположних свобод людини) для кримінальних проваджень, на провадження у справах про адміністративні правопорушення, вважаючи їх кримінальними провадженнями по суті і за змістом.
Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії»), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв`язку з відсутністю складу правопорушення.
У силу ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі, і закріпленій у ст. 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання законності.
Окрім того, з огляду на зазначене та обсяг досліджених судом доказів, жодних належних та допустимих доказів, які б вказували на вчинення саме ОСОБА_1 як суб`єктом господарювання зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення дій щодо торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного збору, суду надано не було.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Відповідно до ч. 6 ст. 283 КУпАП постанова у справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.
Згідно зі ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об`єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2,244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей реалізують.
Відповідно до вимог ст. 296 КУпАП скасування постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення тягне за собою повернення стягнених грошових сум, оплатно вилучених і конфіскованих предметів, а також скасування інших обмежень, зв`язаних з цією постановою. У разі неможливості повернення предмета, повертається його вартість.
Отже, речі вилучені 17.08.2024, підлягають поверненню володільцеві.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 221, 247, 283-285, 289, 294 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП - закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучено майно повернути володільцеві.
Постанову може бути оскаржено до Дніпровськогоапеляційного суду через Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Н.М. Юдіна
- Номер: 3/932/3768/24
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 932/7926/24
- Суд: Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Юдіна Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.09.2024
- Дата етапу: 13.09.2024
- Номер: 3/932/3768/24
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 932/7926/24
- Суд: Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Юдіна Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.09.2024
- Дата етапу: 16.09.2024
- Номер: 3/932/3768/24
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 932/7926/24
- Суд: Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Юдіна Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.09.2024
- Дата етапу: 08.10.2024
- Номер: 3/932/3768/24
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 932/7926/24
- Суд: Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська
- Суддя: Юдіна Н.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.09.2024
- Дата етапу: 08.10.2024