Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
11 квітня 2011 р. № 2-а- 1430/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Горшкової О.О.,
при секретарі судового засідання - Гетьман Н.В.
за участю сторін: позивач - ОСОБА_1, представник відповідача - Бутенко Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу Реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції про анулювання актового запису про смерть, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому після уточнення позовних вимог, просить суд зобов’язати Відділ Реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції анулювати актовий запис про смерть № 14013 від 06.10.10р., виконаний Відділом Реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції. В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що старшим лейтенантом міліції Литвіновим К.І. було вчинено впізнан ня трупу невідомого чоловіка, якого було виявлено 30.08.2010 року по провулку вул. Воровського та пр. 50 років СРСР в м. Харкові. Згідно з протоколом впізнання трупу невідомого чоловіка від 05.11.2010 року труп пред'явлений на впізнання гр. ОСОБА_5. був помилково впізнаний як - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відділом РАЦС по м. Харкову Харківсь кого міського управління юстиції була зареєстрована смерть ОСОБА_1 та зроблено актовий запис про смерть № 14013 від 06.10.2010 року. Про цю помилку позивачу, ОСОБА_1, стало відомо від його колиш ньої дружини, ОСОБА_6. На даний час позивач не має можливості користуватися своїми особистими документами (паспортом, ідентифікаційним. кодом), так як вважається померлим, у зв'язку з чим просить анулювати відомості про його смерть.
Відповідач не заперечив проти задоволення позовних вимог, одночасно звернувши увагу суду на те, що анулювання актового запису про смерть № 14013 від 06.10.10р. проводиться відділом реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно приписів ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов’язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб’єктом цивільних прав та обов’язків. Актом цивільного стану є, зокрема, смерть. Державній реєстрації підлягає смерть фізичної особи, яка проводиться відповідно до закону. Смерть фізичної особи підлягає обов’язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 18 Закону України «Про органи реєстрації актів громадянського стану»відділи реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) управлінь юстиції проводять реєстрацію народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені, по батькові, приймають і розглядають заяви громадян про внесення змін, доповнень, поновлення, а також анулювання записів актів громадянського стану та в установленому порядку зберігають актові книги.
Згідно ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" органи державної реєстрації актів цивільного стану відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Статтею 24 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” передбачено, що актовий запис цивільного стану анулюється на підставі: рішення суду; висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених законом. Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.
Заява про анулювання актового запису цивільного стану подається заінтересованою особою до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника або за місцем зберігання актового запису цивільного стану, який підлягає анулюванню.
Одночасно із прийняттям рішення щодо анулювання актового запису цивільного стану відповідний орган, на підставі рішення або висновку якого проводиться анулювання актового запису цивільного стану, приймає рішення щодо вилучення і повернення анульованого свідоцтва відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану. У разі неповернення анульованого свідоцтва інформація про його анулювання оприлюднюється на офіційному веб- сайті центрального органу виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Суд відзначає, що анулювання актових записів цивільного стану (в тому числі й актового запису про смерть) провадиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26.09.2002 року N 86/5.
Згідно п. 1.1 Положення унесення змін, доповнень (далі - зміни) до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи реєстрації актів цивільного стану).
Згідно п. 1.3 Положення анулювання первинних актових записів цивільного стану провадиться відділами реєстрації актів цивільного стану за місцем їх складання, на підставі рішення суду, а у випадках, передбачених статтею 39 Сімейного кодексу України, - висновку відділу реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до п. 4.1 Положення заява про анулювання актового запису цивільного стану подається до відділу реєстрації актів цивільного стану України за місцем проживання заявника або за місцем зберігання актового запису, який підлягає анулюванню.
Згідно п. 4.4 Положення до заяви про анулювання актового запису цивільного стану заявник додає: виписку з паспорта або паспортного документа; свідоцтво про реєстрацію акта цивільного стану, яке підлягає анулюванню; інші документи.
Судом встановлено, що 06.10.2010 року Відділом Реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції була зареєстрована смерть ОСОБА_1 та зроблено актовий запис про смерть № 14013.
Актовий запис про смерть гр. ОСОБА_1 складений на підставі лікарського свідоцтва про смерть № 1505-С від 25.09.2010 року відділення судово-медичної експертизи трупів № 2 Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи.
Із матеріалів справи вбачається, що старшим лейтенантом міліції Литвіновим К.І. в присутності понятих ОСОБА_7, ОСОБА_8 було вчинено впізнан ня трупу невідомого чоловіка, якого було виявлено 30.08.2010 року по вул. Воровського та пр. 50 років СРСР в м. Харкові. Відповідно протоколу впізнання трупу невідомого чоловіка від 05.11.2010 року труп, пред'явлений на впізнання гр. ОСОБА_5, який був помилково впізнаний як - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, впізнан як ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами позивач 11.02.11р. звертався до відповідача із заявою про анулювання актового запису про смерть. На вказане звернення позивача Відділом Реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції було надано відповідь № 443/10-0217 від 14.02.11р. (копія –в матеріалах справи), з якої вбачається, що відповідач не заперечує проти анулювання актового запису про смерть, але за умови отримання відповідного судового рішення.
На підтвердження своєї особи позивачем надано суду паспорт НОМЕР_1, свідоцтво про народження, копію ідентифікаційного коду, довідку з місця роботи від 10.02.11р., військовий квиток. Особу позивача судом встановлено, і відповідачем не висловлювалось жодних заперечень щодо вказаних обставин.
Приймаючи до уваги вищенаведені обставини, суд дійшов висновку, що реєстрація смерті ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у Відділі Реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції є помилковою, оскільки ОСОБА_1 живий, а анулювання актового запису про його смерть необхідна останньому для реалізації права бути суб’єктом цивільних прав та обов’язків.
Так як в судовому засіданні встановлені обставини, за яких факт смерті позивача було зареєстровано помилково, його слід анулювати за рішенням суду.
З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі вищевикладене та керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов`язати Відділ Реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції анулювати актовий запис про смерть № 14013 від 06.10.10р., виконаний Відділом Реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову Харківського міського управління юстиції.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 3 ( три) грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 12.04.2011р.
Суддя Горшкова О.О.