АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
22 квітня 2011 року. м. Одеса
Суддя колегії суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Одеської області Левенець Б.Б., перевірив відповідність вимогам ст. 297 ЦПК України апеляційної скарги і заяви ОСОБА_2 про поновлення пропущеного процесуального строку на подачу апеляційної скарги на ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 08 грудня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до ОСОБА_5, ОСОБА_2, треті особи – ЖБК «Київський – 27, ОСББ «Аметист», ОСББ «Гармонія» про відшкодування матеріальної шкоди, -
в с т а н о в и в:
Заочним рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 16 листопада 2009 року позовні вимоги задоволено. (т.1 а.с.384-387).
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 08 грудня 2010 року вимоги про перегляд заочного рішення від 16 листопада 2009 залишенні без задоволення, (т. 1 а.с. 419-420).
Не погоджуючись із вказаною ухвалою 01 квітня 2011 року представник відповідачки подав заяву про поновлення пропущеного процесуального строку на його оскарження та апеляційну скаргу.
Вивчивши матеріали справи, зміст скарги прихожу до висновку, що подана апеляційна скарга в частині оскарження ухвали про відмову в перегляді заочного рішення не може бути прийнята до розгляду апеляційним судом і підлягає поверненню, за таких підстав.
Згідно до вимог ч. 1 ст. 13 ЦПК України, особи, які беруть участь у справі мають право на апеляційне оскарження судових рішень у порядку, встановленому цим Кодексом.
За змістом норм ЦПК України не передбачено можливості оскарження ухвали про залишення без задоволення заяви про перегляд заочного рішення у справі.
Не передбачає такого і ст. 231 ЦПК України, за частиною четвертою якої, у разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк, протягом якого розглядалася заява, не включається до строку на апеляційне оскарження рішення.
За вимог ст. 293 ЦПК України, серед ухвал, на які можуть бути подані скарги окремо від рішення суду, не вказано ухвалу про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, а передбачено лише можливість апеляційного оскарження ухвал про повернення заяви позивачеві (заявникові) - п. 3 ч. 1 ст. 293 та про залишення заяви про перегляд заочного рішення без розгляду - п. 16 ч. 1 ст. 293 цього Кодексу.
Згідно до ч. 2 ст. 293 ЦПК України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Такі ж роз’яснення містяться і за змістом п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. № 12 „Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку”.
Тому, прийняття апеляційної скарги і відкриття провадження апеляційним судом є порушенням вищевказаних вимог процесуального закону.
Суд першої інстанції на вказані вимоги процесуального закону і роз’яснення уваги не звернув і помилково зазначив про можливість оскарження ухвали.
Одночасно, апелянту слід роз’яснити, що таке рішення не позбавляє його права зазначити заперечення проти ухвали в апеляційній скарзі на судове рішення по суті спору.
Згідно до вимог ч. 3 ст. 297 ЦПК України, ухвалу судді про повернення апеляційної скарги може бути оскаржено в касаційному порядку.
Керуючись ст. 13, ст. 293, ч. 3 ст. 297 ЦПК України, -
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 08 грудня 2010 року про залишення без задоволення заяви ОСОБА_2 про перегляд заочного рішення Приморського районного суду м. Одеси від 16 листопада 2009 року у справі за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до ОСОБА_5, ОСОБА_2, треті особи – ЖБК «Київський – 27, ОСББ «Аметист», ОСББ «Гармонія» про відшкодування матеріальної шкоди повернути апелянту.
Роз’яснити ОСОБА_2 право зазначити заперечення проти ухвали Приморського районного суду м. Одеси від 08 грудня 2011 року в апеляційній скарзі на судове рішення по суті спору.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь в справі.
Ухвала набирає законної сили негайно з часу її постановлення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Суддя апеляційного суду
Одеської області Б.Б.Левенець