Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1482224812

Справа № 189/1124/24

2/189/625/24

РІШЕННЯ

іменем України


15.10.2024 року смт. Покровське

Покровський районний суд Дніпропетровської області

в складі головуючого судді Степанової О.С.

при секретарі                 Комеристій І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Покровське в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Відродження» про стягнення орендної плати, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до ТОВ «Відродження» про стягнення орендної плати. В обґрунтування поданого позову зазначено, що позивачка згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії IІ-ДП №026467, являється власником земельної ділянки площею 2,8 га, кадастровий номер1224255100:01:008:0034. 21.10.2004 року між сторонами було укладено договір оренди вищезазначеної земельної ділянки, 11.07.2011 року додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, а 09.11.2017 року договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.10.2004 року, відповідно до якого, за кожен рік використання землі, орендар нараховує орендну плату у грошовій формі в розмірі, що становить 7075,00 грн. до виплати на руки. Сплачується орендна плата до 30 листопада кожного року дії договору оренди. Відповідно до умов договору орендар зобов`язаний своєчасно сплачувати орендну плату. Однак, відповідач не виконує покладені на нього обов`язки щодо виплати орендної плати. Так, відповідачем не сплачено позивачці орендну плату за 2022 рік. Відповідно до довідки про доходи, ТОВ «Відродження» було нараховано та не сплачено позивачці орендну плату за 2022 рік з вирахуванням податків в сумі 8290,00 грн. В зв`язку з чим, ОСОБА_1 просить стягнути з ТОВ «Відродження» на її користь заборгованість зі сплати орендної плати за 2022 рік за договором оренди земельної ділянки за кадастровим номером: 1224255100:01:008:0034 в сумі 8290 грн., втрати від інфляції в сумі 543,94 грн. та 12882,67 грн. пені за невнесення орендної плати у строки, визначені договором оренди земельної ділянки; стягнути з відповідача на користь позивачки судові витрати.                                                        

31.05.2024 року Покровським районним судом Дніпропетровської області було винесено заочне рішення по справі №189/1124/24 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Відродження» про стягнення орендної плати, яке ухвалою суду від 23.07.2024 року – скасовано та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Сторони в судове засідання не з`явилися.

Позивачка ОСОБА_1 надіслала до суду заяву з проханням справу розглянути за її відсутності, позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.        

Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Відродження» про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, відзиву на позовну заяву не надав, тому суд вважає за можливе розглянути справу відповідно правил ст. 280,287,288 ЦПК України - заочно. Позивачка не заперечує проти винесення заочного рішення.

Враховуючи, що дана справа розглядається після скасування заочного рішення, представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Відродження», будучи повідомленим про дату, місце та час слухання справи, повторно без поважних причин до суду не з`явився, то право останнього на подання ним заяви про перегляд заочного рішення втрачається, а повторне заочне рішення згідно вимог ч. 3 ст. 288 ЦПК України сторони можуть оскаржити в загальному порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ст.5 ЦПК України).

Відповідно до ч.1 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 згідно копії Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ДП №026467, є власником земельної ділянки площею 2,800 га., кадастровий номер 1224255100:01:008:0034.Земельна ділянка розташована на території КСП «Побєда» Покровської селищної ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.7).

21.10.2004 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Відродження" було укладено Договір оренди земельної ділянки площею 2,800 га, згідно якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, що розташована на землях Покровської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області (а.с. 8-9).

11.07.2011 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Відродження" було укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, а 06.03.2015 року Договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.10.2004 року, яким продовжено строк дії договору на 10 років (а.с.10, 21).

09.11.2017 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Відродження" також було укладено Договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.10.2004 року, згідно якого, за кожен рік використання землі орендар нараховує орендну плату у грошовій формі в розмірі, що становить 7075 грн. до виплати на руки (а.с.11).

Як вбачається з копії довіреності від 21.08.2023 року, посвідченої приватним нотаріусом Синельниківського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Головко М.Г. та зареєстрованої в реєстрі за №2360, ОСОБА_1 уповноважила ОСОБА_2 , крім іншого, одержувати належну їй орендну плату у грошовому та/або натуральному вираженні за договором оренди належної їй земельної ділянки, яка розташована на території Покровської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер: 1224255100:01:008:0034 (а.с.42).

Відповідно до умов Договору Орендар зобов`язаний своєчасно вносити орендну плату.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним Кодексом України (далі - ЗК України), Цивільним Кодексом України (далі - ЦК України), цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України «Про оренду землі». Законом України «Про оренду землі» визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Відповідно до статті 14 Конституції України, статті 1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до частини другої статті 95 ЗК України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

За змістом статті 1 вказаного Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір та умови орендної плати, що зазначені в договорі оренди, не можуть суперечити чинному законодавству на час укладення договору оренди.

Згідно ч.1 ст.24 Закону України « Про оренду плати землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно з ч.2 ст.34 Закону України «Про оренду землі», у разі невиконання орендарем обов`язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.

Згідно зі статтею 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Частиною першою статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно ст.410 ЦК України землекористувач зобов`язаний вносити плату за користування землею.

Згідно з ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до ст. ст. 12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності. Учасники мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом достовірно встановлено, що відповідачем належним чином не було виконано взяті зобов`язання за договором оренди, у зв`язку з чим, орендну плату за 2022 рік відповідач сплатив лише 28.12.2023 року, що підтверджується копією платіжної інструкції №6690 від 28.12.2023 року (а.с.40).

Таким чином, строк прострочення виплати орендної плати за 2022 рік складає 393 дні, а саме, з 01.12.2022 року по 28.12.2023 року включно.

Оскільки відповідачем прострочено виконання грошового зобов`язання перед позивачкою, є підстави для нарахування інфляційних втрат та пені.

Відповідно до вимог ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.

Так, згідно розрахунку, загальна сума інфляційного збільшення (на суму боргу 8290,00 грн.) за період прострочення виплати орендної плати за 2022 рік, а саме з 01.12.2022 року по 28.12.2023 року (всього 393 дні) становить 482,43 грн.

Крім того, на підставі ст. 549 ЦК України боржник за невиконання, або неналежне виконання договірних зобов`язань повинен сплатити неустойку (штраф, пеню). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно п.11 Договору, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня у розмірі 0,3% від несплаченої суми за кожний день прострочення.

Таким чином, сума пені по заборгованості за договором оренди земельної ділянки на суму 8290,00 грн. за період з 01.12.2022 року по 28.12.2023 року (всього 393 дні) становить 9773,91 грн. (0,3% на суму 8290,00 грн. становить 24,87 грн. за один день * 393 дні = 9773,91 грн.).

Крім того, згідно п.6 ч.1 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання: як розподілити між сторонами судові витрати.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд виходить з положень ч. 1 ст. 141 ЦПК України, згідно якої судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Так, в зв`язку з частковим задоволенням позову, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивачки 572,00 грн. сплаченого нею судового збору, який розраховується наступним чином: 10256,34 (сума, яка підлягає стягненню) / 21717,14 (сума, заявлена позивачкою) х 1211,20 (сплачений позивачкою судовий збір) =572,00 грн.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 549,625,628,629 ЦК України, ст.ст.1,2,13,21,24,141 ЗУ "Про оренду землі", ст.ст.4,11,76,81,133,137,141,263,264,265-269 ЦПК України, суд, -       

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Відродження» про стягнення орендної плати – задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Відродження», ЄДРПОУ 30699186 на користь ОСОБА_1 ,  ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , втрати від інфляції в сумі 482,43 грн. (чотириста вісімдесят дві гривні сорок три копійки) та пеню в розмірі 9773,91 (дев`ять тисяч сімсот сімдесят три гривні дев`яносто одна копійка) за невнесення орендної плати за 2022 рік у строки, визначені договором оренди земельної ділянки.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Відродження», ЄДРПОУ 30699186 на користь ОСОБА_1 ,  ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судові витрати, які складаються зі сплаченого позивачкою судового збору в сумі 572,00 грн.

Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

        Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

        Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.




Суддя:                                                                         О.С. Степанова






15.10.2024


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація